Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια δύο διαφορετικών επιχειρήσεων στο ίδιο κατάστημα


Kamlah

Recommended Posts

Παιδιά καταρχάς σας χαιρετώ, πρώτη φορά γράφω στο forum.

 

Παρότι έψαξα στο φορουμ, δε βρήκα κάτι αντίστοιχο με το θέμα που αντιμετωπίζω, οπότε το κάνω Νέο Θέμα. Αν παρόλαυτα υπάρχει κάπου στο φόρουμ, δώστε μου 1 λινκ και συγνώμη.

 

Μου έχει έρθει 1 πελάτης, ο οποίος μαγαζί που είναι ροκάδικο στο ισόγειο και στον πρώτο όροφο είναι χαρακτηρισμένο ως αποθήκη (βέβαια έχει καρεκλίτσες, αλλά επειδή πηγαίνω στο μαγαζί στην ουσία δε χρησιμοποιείται).

 

Ο αδερφός του θέλει να κάνει άλλη επιχείρηση στον πρώτο όροφο, παροχή υπηρεσιών ιντερνετ, δηλαδή θέλει να βάλει υπολογιστές όπου οι πελάτες του θα έχουν πρόσβαση στο ιντερνετ, αλλά όχι ιντερνετ-καφέ.

 

Όπως μου είπε, τον πληροφόρησαν πως ιντερνεταδικο μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε ισόγειο χώρο :confused: εγώ όμως ξέρω τέτοια καταστήματα που είναι στο πρώτο όροφο. Βέβαια είναι ιντερνετ-καφε.

 

Αυτό ίσως είναι το μικρότερο πρόβλημα, διότι:

 

1) Είσοδος δεν υπάρχει ξεχωριστή για το "2ο" κατάστημα.

2) Οι τουαλέτες είναι στο πρώτο όροφο.

 

Τα δυο αδέρφια όπως μου είπε ο ένας, θέλουν να κάνουν την επιχείρηση για να καρπωθούν την επιδότηση 8-)

 

Από κει και πέρα, θέλουν και να μπορεί να κόβει ο επάνω αποδείξεις στον κάτω (lol το ξέρω, απάτη αλλά δεν είναι η δουλειά μου να τους ελέγχω αλλά να τους εξυπηρετήσω...), επομένως όταν πρότεινα να συμμετέχει ο αδερφός που ήδη έχει το ροκάδικο κάτω με 1 ποσοστό π.χ. 10% (μήπως και έτσι ξεπεραστεί το θέμα με τα W.C. που δε ξέρω σίγουρα αν μπορεί να ξεπεραστεί), μου είπε πως ενδεχομένως να συναντήσει πρόβλημα με το θέμα των αποδείξεων.

 

Τέλος πάντων, το ερώτημα είναι, πως αδειοδοτούνται οι επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών ιντερνετ (όχι ιντερνετ καφε, το ξαναλέω ;) αν έχει διαφορά βέβαια) και τι μπορεί να γίνει με τα 2 προβλήματα που αναφέρω πιο πάνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό που λες "πρώτο όροφο" είναι το πατάρι του ισογείου καταστήματος;;;

 

Δε μπορείς να τα διαχωρίσεις, είναι ένα κατάστημα. Δηλαδή πώς θα γίνει, θα μείνει το μαγαζί στο ισόγειο χωρίς τουαλέτες;!

 

Εξάλλου, θα χρειαστείς και αλλαγή χρήσης από βοηθητικό χώρο σε κύριας χρήσης. Έχεις τα περιθώρια;

 

Αν θέλετε δραστική λύση, ίσως μπορεί να γίνει αλλαγή διαρρύθμισης και να δημιουργηθούν ξεχωριστές είσοδοι, τουαλέτες κλπ ώστε να διαιρεθεί το ένα κατάστημα σε δύο. Αλλά θα πρέπει να συντρέχουν πολλές προυποθέσεις, με κυριότερη το υπόλοιπο ΣΔ (που κάτι μου λέει πώς δε θα υπάρχει).

 

Κάποιος εμπειρότερος ίσως σε βοηθήσει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν:

 

1. βρες την άδεια του κτιρίου

2. δες τι είναι ο "πρωτος οροφος" (κι εμενα πατάρι μου μυριζει)

3. εξακρίβωσε τα περι αποθήκης (εκτός συντελεστή σε πρώτο όροφο? μάλλον παράνομο πατάρι λεω εγώ)

4. ποιος πληροφόρησε τον πελάτη σου για αυτά που λες? η πολεοδομία? εσύ τα έψαξες?

5. δύο ξεχωριστά καταστήματα με κοινή είσοδο εγώ δεν το έχω ξανακούσει. πόσο μάλλον κοινή χρήση τουαλετών. και πως θα γίνεται η πρόσβαση του κάτω στις τουαλέτες πάνω? (ή θα κανεις τουαλέτες και κάτω)

6. θα πληρωθείς για το τρέξιμο σου? προκαταβολή έχεις πάρει?

 

και μπαι δε γουευ, οταν λες "ροκάδικο" τι εννοείς? φαντάζομαι κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος...άδεια λειτουργίας έχει? μην πατε και ανοίξετε πλήγές και βρεθείς και μπλεγμένος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!

 

Από το δήμο έμαθα τα εξής:

 

Πρώτον, Υ/Η μπορούν να μπουν μόνο σε ισόγειο χώρο, αν και λόγω κενού στο νόμο αν έχει μόνο Υ/Η και δεν είναι Ιντερνετ - Καφέ δε μπορούν να το σφραγίσουν.

 

Παρόλαυτά, αυτός που το έχει η άδεια του είναι ως καφετέρια και το λειτουργεί ουσιαστικά ως "after", είναι heavy-metaladiko. Λειτουργόντας πολύ πέρα του ωραρίου για τις καφετέριες, (μέχρι 6-7 το πρωί) έχει ένα σωρό μυνήσεις που εκρεμμούν 8-)

 

Από κει και πέρα, για τις τουαλέτες και την είσοδο, επειδή εκτός της κυρίας εισόδου υπάρχει και άλλη, στην ίδια όψη που είναι ακριβώς απέναντι από τη σκάλα, είχα σκεφτεί μήπως θα μπορούσα να κάνω τους χώρους "σκάλα"-"τουαλέτες" κοινόχρηστους για τα "2" μαγαζιά...

 

Ξέρω ότι αυτά είναι αλχημείες αλλά προσπαθώ να βρω μια λύση.

 

Ενδεχομένος είναι πατάρι, περιμένω τα σχέδια για να δω σίγουρα.

 

Τελικά όμως λόγω της δέσμευσης με τους Υ/Η θα τους προτείνω να σκεφθούν κάτι άλλο να κάνουν ως επιχείρηση. Γιατί από το Δήμο άδεια δε παίρνουν για ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να ανεγερθεί ισόγειο κτίριο εμπορικό κατάστημα περίπου 500 τ.μ. και να λειτουργούν μέσα δύο ξεχωριστές επιχειρήσεις νοητά διαχωρισμένες όπως π.χ. στα πολυκαταστήματα; 

 

Πάντως σύμφωνα με την ΠΟΛ.1204/1995 (αν ισχύει ακόμα) επιτρέπεται η συστέγαση επιχειρήσεων οπότε συμπεραίνω πως ναι, αλλά θα ήθελα μία γνώμη.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα σας..εχω επιχειρηση κουρειου και θελω να την μεταφερω σε νεο καταστημα..
το νεο καταστημα διαθετει 2 εισοδους(εισοδος τζαμαρια εισοδος και παλι τζαμαρια)αλλα ο χωρος ειναι ενιαιος.
θα ηθελα να το χωρισω και στην μια εισοδο να ειναι το κουρειο και στην αλλη εισοδο να ειναι μανικιουρ πεντικιουρ.το καταστημα να σημειωσω οτι εχει και παταρι ανοιχτο(σαν εσωτερικο μπαλκονι)οπου βρισκονται η τουαλετες.ποια διαδικασια ακολουθειτε?τα οριτζιναλ σχεδια απο την πολεοδομια προφανως δεν εχουν διαχωρισμο.θελει ξεχωριστες αδειες?μπορω αν αλλαξω την δικια μου αδεια απο κουρειο σε κομμωτηριο να εχω και μανικιουρ πεντικιουρ?

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να έχεις δύο ξεχωριστές ταμειακές;

Γενικά πάντως, μπορείς να κάνεις εσωτερικό χώρισμα και να υπάρχει μεταξύ των δύο χώρων πόρτα επικοινωνίας. Ωστόσο, αν είναι "ξεχωριστά" μαγαζιά, θα πρέπει να προβλέψεις να υπάρχει από μία τουαλέτα στο καθένα.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

το πλανο ειναι για χωρισμενα καταστηματα με εσωτερικη πορτα στο τελος τους που ειναι και η σκαλα για της τουαλετες..για την ταμιακη θα εχει μια...εκτος και αν γινεται 2 ταμειακες με τα ιδια στοιχεια.δεν γνωριζω αν γινεται κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, θα έχεις μία επιχείρηση η οποία θα προσφέρει δύο υπηρεσίες. Δεν πρόκειται για συστέγαση και μπορείς να προχωρήσεις κανονικά. Η δεύτερη ταμειακή θα χρειαζόταν αν άνοιγες δεύτερη επιχείρηση, εσύ το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις επέκταση δραστηριότητας.

Αν θέλεις να είσαι και 100% σωστός, με τον μηχανικό σου θα εκδώσετε και μία άδεια μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και προχωράς χωρίς ιδιαίτερους προβληματισμούς για πολεοδομικά θέματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.