Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτοβολταϊκό Net metering


kotor9

Recommended Posts

Καλησπερα περιμένω εντός των ημερών την υπαγωγή στο εξοικονομω. 

Η πρόταση παρεμβάσεων έχει και ΦΒ net metering.

Με το που πέρασα την αίτηση το Δεκέμβρη έστειλα αμέσως αίτηση (πληρη φάκελο) στην ΔΕΔΗΕ Ιωαννίνων (Θεσπρωτία είναι η κατοικία μου), πήρε πρωτόκολλο, ήρθε η ΔεΔΔΗΕ Ηγουμενίτσας και έκανε αυτοψία...  Ολα καλά.. Και σε μια βδομάδα έρχεται απάντηση από Γιάννενα (με εντολή από Πάτρα) και λέει άκυρο. Το δίκτυο δεν αντέχει.

Εκανα αίτηση διατήρησης για 5 έτη (εγινε δεκτή).

Αλλά σε λίγο θα αρχίσω έργα για το εξοικονομω. Και μάλιστα και μόνωση στο δώμα και πρέπει να προβλεψω από τώρα υποδοχές για τα ΦΒ αν είναι να μπουν.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω; έχει ανάλογη εμπειρία κάποιος;

Υπάρχει καμιά ελπίδα να γίνει δεκτή η αίτηση των 5 kWp μου;

Απ ότι ακούω κόβονται σε πολλά μέρη αίτησης για μικρά οικιακά και ΦΒ.

Link to comment
Share on other sites

Το "εξοικονομώ" άσχετα αν κάνει δεκτά τα ΦΒ ή όχι, δεν πρόκειται να τα πληρώσει αν δεν παρουσιάσεις τιμολόγια.

Και βέβαια τιμολόγια δεν θα υπάρχουν αφού δεν επιτρέπει εγκατάσταση η ΔΕΔΔΗΕ.

Σε κάθε περίπτωση συνιστώ να κατασκευαστούν οι αναμονές στήριξης στην ταράτσα, για πιθανή μελλοντική εγκατάσταση (μέσω μελλοντικού προγράμματος ή άνευ...)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Το "εξοικονομώ" άσχετα αν κάνει δεκτά τα ΦΒ ή όχι, δεν πρόκειται να τα πληρώσει αν δεν παρουσιάσεις τιμολόγια.

Και βέβαια τιμολόγια δεν θα υπάρχουν αφού δεν επιτρέπει εγκατάσταση η ΔΕΔΔΗΕ.

Σε κάθε περίπτωση συνιστώ να κατασκευαστούν οι αναμονές στήριξης στην ταράτσα, για πιθανή μελλοντική εγκατάσταση (μέσω μελλοντικού προγράμματος ή άνευ...)

Ευχαριστώ 

Και εγώ προς εκεί κλείνω.  Να βάλω τις αναμονές.  Μετά θα ψεκαστει πολυουρεθανη πολυουρια και βαφή  top coat  . Αν δεν βάλω αναμονές πάπαλα τα ΦΒ (έστω η μικρή πιθανότητα να μπουν εντός του ενός χρόνου που δίνει περιθώριο το εξοικονομω) ή μελλοντικά...

Αλλά είναι σπάσιμο να μην μπορείς να συνδέσεις ένα 5αρι ΦΒ να γλιτώσουμε τουλάχιστον το κόστος θέρμανσης . Σιγά το φόρτο στο δίκτυο.

Οποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι ή γνωρίζει κάτι για τα φβ ευπρόσδεκτο 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 15/3/2021 at 5:15 ΜΜ, kotor9 said:

Ευχαριστώ 

Και εγώ προς εκεί κλείνω.  Να βάλω τις αναμονές.  Μετά θα ψεκαστει πολυουρεθανη πολυουρια και βαφή  top coat  . Αν δεν βάλω αναμονές πάπαλα τα ΦΒ (έστω η μικρή πιθανότητα να μπουν εντός του ενός χρόνου που δίνει περιθώριο το εξοικονομω) ή μελλοντικά...

Αλλά είναι σπάσιμο να μην μπορείς να συνδέσεις ένα 5αρι ΦΒ να γλιτώσουμε τουλάχιστον το κόστος θέρμανσης . Σιγά το φόρτο στο δίκτυο.

Οποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι ή γνωρίζει κάτι για τα φβ ευπρόσδεκτο 

Είχα κάνει αίτηση διατήρησης και ...

Πριν λίγες μέρες μου έκαναν προσφορά χθες απάντησα θετικά και περιμένω την υπογραφή της σύνδεσης να προχωρήσω.

Ανέλπιστο!

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

το περίεργο δεν είναι που πήρες προσφορά για σύνδεση αλλά το ότι αρνήθηκαν σε ένα ΦΒ 5kW σε οικία λόγω κορεσμού δικτύου....

Ακόμα και στο κορεσμένο δίκτυο της Πελοποννήσου δεν έχω ακούσει για μη αποδοχή.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.