Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρίβεται το τσιμέντο


Spiros Foskolos

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, ειμαι καινούργιος στο forum, και εχω ενα θεματάκι αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...έφτιαξα ενα γκαράζ 36τμ, και το τσιμέντο που μου εριξε τρίβεται ΣΥΝΕΧΩΣ...σκουπίζω και μαζεύω άμμο ΑΣΤΑΜΆΤΗΤΑ. Αυτος μου ειπε πως επειδή σηκώθηκε αρκετα (20 πόντους) θα αργήσει πολύ για να στεγνώσει, και για αυτο εχω αυτο το θεμα..(εχουν περασει 20 μερες τωρα που εχει πεσει το τσιμέντο). Γιατι εχω την εντύπωση πως κατι δεν εχει παει καλα? Δλδ αν ημουν μαγαζι, και εφτιαχνα την  πρασια εξω, θα ειχα αυτο το χάλι για ποσο καιρό? Δεν νομίζω...νερο πέφτει και γινετε λάσπη κάτω, εγω ξερω πως μολις κοκκαλωσει, ενα σκουλισμα, πλυσιμο καλό και τελος μετα, ειναι τσιμεντο!....τελος παντων, απο οτι ειδα οταν το εριχνε, ηταν σκετο άμμος και τσιμέντο, τίποτα αλλο, και επίσης το ειχα παρατηρήσει και σχετικα νερουλο, οχι πηχτό όπως εχω δει γενικα...αναλογίες τωρα κλπ δεν γνωρίζω,  δεν ειναι ο κλαδος μου δεν εχω ιδεα απο αυτα. Αλλα θελω λιγο να το ψάξω, διοτι ειμαι ετοιμος να τον πιάσω απο την φαβοριτα και να του την τραβαω μεχρι να μουδιασει ολο το κεφάλι του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που έκανε τη δουλειά ήταν επαγγελματίας? Έχεις όλα τα παραστατικά απο τα υλικά? Υπαρχει καποια στοιχειωδης μελετη? Έχεις καποια αδεια?

 

 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, banskoboy said:

Αυτός που έκανε τη δουλειά ήταν επαγγελματίας? Έχεις όλα τα παραστατικά απο τα υλικά? Υπαρχει καποια στοιχειωδης μελετη? Έχεις καποια αδεια?

 

 

Είναι ενας που γενικα κάνει οικοδομικες εργασιες,  εχει την ομάδα του κλπ. Τον ειχα ξανα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για κατι αλλο και δεν ειχα καποιο θέμα, αλλα τωρα εδω εχω προβληματιστεί λίγο

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν πέφτει τσιμέντο για γκαράζ, θα πρέπει να βγει άδεια. Επιπλέον, υπήρχε επίβλεψη και τι προδιαγραφές έπρεπε να έχει το τσιμέντο πχ C 20/25;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Bill22 said:

Γενικά όταν πέφτει τσιμέντο για γκαράζ, θα πρέπει να βγει άδεια. Επιπλέον, υπήρχε επίβλεψη και τι προδιαγραφές έπρεπε να έχει το τσιμέντο πχ C 20/25;

Παιδια εμενα το ερώτημά μου ειναι γιατι τρίβεται...τι σχεση έχει αν ειχα βγάλει άδεια κλπ? Κατω υπήρχε τσιμέντο ηδη, σαν έδαφος ομως ειχε κατσει, είχε γίνει χάλια, έριξα καινούργιο απο πάνω. Η εργασια έγινε σε ιδιωτικό χώρο σπιτι μου (μονοκατοικία). Δεν ήρθε εταιρία κανονική να μου το φτιαξει διότι θέλανε να γίνουν πλούσιοι απο μια δουλεια, 4 προσφορές πηρα απο διάφορες εταιρίες και μου ζηταγανε 8.000 για 50τμ, μεταξύ τους ειχαν 200 με 300 ευρο διαφορα πάνω κάτω...με τα πολλα εφερα τον αλβανο και με 1500 μου έστρωσε το τσιμέντο, και εχει φτιαξει διαφορα μαγιαζια και πλυντήρια, και σε μια πυλωτή που τον έφερα, και εχω δει την δουλεια του...ομως εδω ηρθε συνεργάτης του να μου ρίξει το τσιμέντο και ήμουν εκει οταν το έριχνε. Το μονο που παρατήρησα ηταν πως ηταν μονο τσιμέντο και άμμο, και έβγαινε λιγο νερουλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτανε αν εβγαλες αδεια για την εργασια αυτη γιατι σε περιπτωση αστοχιας θα διεκδικουσες τα λεφτα σου.

Δευτερον, το σκαρτο πραγμα το πληρωνεις δυο φορες, ελεγε η γιαγια μου.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καποιο λάθος στις αναλογίες υλικών, η στην ανάμιξη,  η στη συντηρηση η μπορει να έβαλε και λιγότερο τσιμέντο,  ένα από τα παραπάνω.

Λύση,  καθαίρεσε και επανάληψη εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Spiros Foskolos said:

.....τελος μετα, ειναι τσιμεντο!........

.....να τον πιάσω απο την φαβοριτα ...

 

4 ώρες πριν, kostassid said:

Καποιο λάθος στις αναλογίες υλικών, η στην ανάμιξη,  η στη συντηρηση η μπορει να έβαλε και λιγότερο τσιμέντο,  ένα από τα παραπάνω.

.....

το πιο πιθανό κάτι απο τα αναφερόμενα απο τον συνάδερφο Κώστα ή και συνδυασμός τους ..... οπότε δεν είχες το αναμενόμενο τέλος...

Το μόνο σίγουρο όμως ότι οι φαβορίτες δεν έχουν καμία ευθύνη για ότι έγινε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πήρατε τις απαντήσεις σας, που προκύπτουν από τα λεγόμενά σας, ότι δεν ήταν σωστή η σύνθεση, να ρωτήσω μιας και με έχει φάει η απορία.... 

8000€ για 50τ.μ.???  τι εργασίες ήταν να γίνουν? που είναι το έργο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.