Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρίβεται το τσιμέντο


Spiros Foskolos

Recommended Posts

5 ώρες πριν, kusta80 said:

Σε ρωτανε αν εβγαλες αδεια για την εργασια αυτη γιατι σε περιπτωση αστοχιας θα διεκδικουσες τα λεφτα σου.

Δευτερον, το σκαρτο πραγμα το πληρωνεις δυο φορες, ελεγε η γιαγια μου.

 

Το ξερω πολυ καλα αυτο φιλε, και γενικα δεν ειμαι του τσάμπα πίστεψέ με...αλλα για 36τμ 8.000 ειναι παρα πολλα για να παρκαρω απλα ενα αμάξι αντε 2.  Με πολεοδομία που μίλησα, μου ειπε πως απο την στιγμη που ειναι κατω απο 50 τμ και δεν θα κλεισει και θα ειναι σε ιδιοτικο χωρο ( μονοκατοικία) δεν χρειάζεσαι κάποια αδεια...και ετσι απλα έφερα τον άνθρωπο να μου το φτιάξει. Κανα δυο μου λενε πως επειδή σηκώθηκε 20 πόντους και απο κατω ειχε ηδη την υγρασία του, θα αργήσει να στεγνώσει και για αυτο σου κάνει αυτο το πράγμα....αλλα το θεωρώ υπερβολικό 20 μερες να τρίβετε ακόμα. Τιμονι στρίβω και σκάβει. Σκέφτομαι για κανενα πλαστικό δάπεδο που εχουν και καππια συνεργεια μπας και ησυχάσω με αυτο το πράγμα...αλλα ηθελα και κάποιες γνωμες απο εδω διοτι δεν ειμαι της δουλειά για να ξέρω λεπτομέρειες...ποιο λογικο μου ακούγετε το λιγοτερο τσιμεντο και ποιο πολυ άμμο να σου πω την αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή θα έπρεπε να σε προβληματίζει ότι 3 εταιρίες σου έδωσαν παρόμοια τιμή ενώ ο μάστορας 1500.

Ρώτησες αυτά τα 8 χιλιάρικα τι περιλάμβαναν?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Faethon11 said:

Αφού πήρατε τις απαντήσεις σας, που προκύπτουν από τα λεγόμενά σας, ότι δεν ήταν σωστή η σύνθεση, να ρωτήσω μιας και με έχει φάει η απορία.... 

8000€ για 50τ.μ.???  τι εργασίες ήταν να γίνουν? που είναι το έργο?

Παλαιο φαληρο, εχω μια μονοκατοικία οπου πισω εχω αρκετο χωρο ωστε να εφτιαχνα ενα γκαραζ για το αμαξι να το βαζω...αρχικά ηθελα να το κάνω κλειστο, αλλα ισως καποια αλλη στιγμη λογο Οικονομικών. Και ειπα πως τουλαχιστον να ριξω τσιμεντο διοτι κατω περα το οτι ειχε κατσει το εδαφος και ειχε βγαλει υγρασιες κλπ, να το σηκώσω λιγο, και μετα εριξα κολόνες οπου απο επανω του εβαλα πανελ. Εντωμεταξύ το έκανα γωνία (πολυκατοικίες γυρο γύρο) και ετσι ειναι ηδη σχεδον σαν κλειστό....εφερα 4 εταιρείες για προσφορά που εκατσα και εψαξα στο ίντερνετ, με το σκεπτικο να πάρουν ολη την εργολαβία και να ξεμπερδεύω...και όλοι τους μου βγαζανε πανω κατω στα 8000 ΜΟΝΟ για το τσιμεντο...  έγραφε 1000 ευρο για την αδεια εντωμεταξύ, καθαρισμα στο σημείο οπου θα ρίχνανε το τσιμέντο και πρέσα..λεω οκ αστο ετσι μια χαρα ειναι...και θυμήθηκα εναν αλβανό που ειχα χρησιμοποιήσει πριν καιρό για κατι αλλο μεσο γνωστού, καλο παιδι ομως οικογενειάρχης (αν και δεν παιζει ρολο απο που εισαι) και μου λεει πρωτον αδεια δεν θελεις (το διασταυρωσα και με πολεοδομία μετα για να ειμαι σιγουρος) μου λεει ολο με κολόνες  και πανελ μονο επάνω που θες 2.500 να στο φτιαξω εγω...και πρεσα εφερε αλλα οχι φορτηγό, φορτηγο ηρθε μονο για να φερει τα υλικά...απλα για το τσιμέντο εφερε εναν που συνεργάζεται 

Link to comment
Share on other sites

Άρα τελικά καλή τιμή έδωσαν οι εταιρείες και είναι οι μόνες που δεν βγήκαν κερδισμένες από την υπόθεση.

1) Εσύ βγήκες κερδισμένος από την κατασκευή και χρήση του γκαράζ (άνευ αδείας) - τουλάχιστον έως σήμερα -

2) Ο μάστορας βγήκε κερδισμένος γιατί πήρε την δουλεία ή καλύτερα το υποτιθέμενο υπόλοιπο της δουλειάς - εκείνο για το οποίο δεν απαιτείται άδεια (το άλλο αβαβά, όπως αποκαλείται εις την μαστορικήν)

3) Η πολεοδομία επιτέλεσε τον σκοπό της αποκρινόμενη στο ερώτημά σου (για το στρώσιμο δαπέδου)

Και όλα καλά...

Γενικώς, το μικρότερο πρόβλημα από όλα είναι το δάπεδο, το οποίο στην χειρότερη το ξαναρίχνεις και απαιτείς να είναι παρών και ο μάστορας που πήρε την δουλειά.

 

Υ.Γ. Για την αναλογία του μίγματος του δαπέδου - η οποία κατά πάσα πιθανότητα ευθύνεται για το αποτέλεσμα - μάλλον θα φταίει η κακή συνεννόηση😊 (μεταξύ του αρχιμάστορα και του εργάτη αυτή την φορά)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Spiros Foskolos

Από αυτό που περιγράφεις, 3 από τα πιο πιθανά σενάρια είναι τα εξής:

1. Ακατάλληλο μίγμα σκυροδέματος.

2. Μη επαρκές curing (το πάτησες σχετικά γρήγορα, αφού περιγράφεις ότι στις 20 ημέρες σου φαίνεται περίεργο που δεν έχει σκληρύνει ακόμα....) Το σκυρόδεμα απαιτεί χρόνο συντήρησης μετά τη σκυροδέτηση. Πέραν αυτού, ενδεχομένως στην περίπτωση σου να χρειαζόταν να προσθέσεις σκληρυντη (πχ για βιομηχανικό δάπεδο) και να κάνεις ελικοπτερωση (που μάλλον δεν έκανες).

3. Σκατα αδρανή στο μίγμα, με επικέντρωση στην άμμο.

 

Κατά τη γνώμη μου δεν ευθύνεται ο τύπος που έκανε την εργασία όσον αφορά αποκλειστικά την εργασία του. Το κομμάτι που ευθύνεται είναι στις οδηγίες που σου έδωσε, ή στο παρασκευαστηριο που συνεργάζεται.

Εν τέλει μπορεί με άλλα τόσα που έδωσες τελικά να τη γλυτώσεις, μικρό το κακό, κ είναι win win για όλους, ακόμα κ για εσένα που θα σου κοστίσει 3.000 αντί για 8.000

 

 

 

 

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bilya63 said:

Από την αρχή θα έπρεπε να σε προβληματίζει ότι 3 εταιρίες σου έδωσαν παρόμοια τιμή ενώ ο μάστορας 1500.

Ρώτησες αυτά τα 8 χιλιάρικα τι περιλάμβαναν?

Ρε φιλε για 36τμ 8000 μονο για τσιμέντο?? Ποιος ειναι κλέφτης στη συγκεκριμένη φάση? 

 

51 λεπτά πριν, [email protected] said:

@Spiros Foskolos

Από αυτό που περιγράφεις, 3 από τα πιο πιθανά σενάρια είναι τα εξής:

1. Ακατάλληλο μίγμα σκυροδέματος.

2. Μη επαρκές curing (το πάτησες σχετικά γρήγορα, αφού περιγράφεις ότι στις 20 ημέρες σου φαίνεται περίεργο που δεν έχει σκληρύνει ακόμα....) Το σκυρόδεμα απαιτεί χρόνο συντήρησης μετά τη σκυροδέτηση. Πέραν αυτού, ενδεχομένως στην περίπτωση σου να χρειαζόταν να προσθέσεις σκληρυντη (πχ για βιομηχανικό δάπεδο) και να κάνεις ελικοπτερωση (που μάλλον δεν έκανες).

3. Σκατα αδρανή στο μίγμα, με επικέντρωση στην άμμο.

 

Κατά τη γνώμη μου δεν ευθύνεται ο τύπος που έκανε την εργασία όσον αφορά αποκλειστικά την εργασία του. Το κομμάτι που ευθύνεται είναι στις οδηγίες που σου έδωσε, ή στο παρασκευαστηριο που συνεργάζεται.

Εν τέλει μπορεί με άλλα τόσα που έδωσες τελικά να τη γλυτώσεις, μικρό το κακό, κ είναι win win για όλους, ακόμα κ για εσένα που θα σου κοστίσει 3.000 αντί για 8.000

 

 

 

 

Το μονο που μου ειπε να του ρίξω νερο μια φορα την ημερα για 2-3 μερες, και αμαξι μου ειπε μετα απο 5....τι να πω..κοιτάω για πλαστικο δαπεδο με 5ευρο το τμ που βαζουν και τα συνεργεία να δω...το ψαχνω δλδ

 

5 ώρες πριν, Faethon11 said:

Ωπα, χοντραίνει το πράγμα.. 8000€ για 36τμ???

Ελα ντε....

 

2 ώρες πριν, lamlos said:

Άρα τελικά καλή τιμή έδωσαν οι εταιρείες και είναι οι μόνες που δεν βγήκαν κερδισμένες από την υπόθεση.

1) Εσύ βγήκες κερδισμένος από την κατασκευή και χρήση του γκαράζ (άνευ αδείας) - τουλάχιστον έως σήμερα -

2) Ο μάστορας βγήκε κερδισμένος γιατί πήρε την δουλεία ή καλύτερα το υποτιθέμενο υπόλοιπο της δουλειάς - εκείνο για το οποίο δεν απαιτείται άδεια (το άλλο αβαβά, όπως αποκαλείται εις την μαστορικήν)

3) Η πολεοδομία επιτέλεσε τον σκοπό της αποκρινόμενη στο ερώτημά σου (για το στρώσιμο δαπέδου)

Και όλα καλά...

Γενικώς, το μικρότερο πρόβλημα από όλα είναι το δάπεδο, το οποίο στην χειρότερη το ξαναρίχνεις και απαιτείς να είναι παρών και ο μάστορας που πήρε την δουλειά.

 

Υ.Γ. Για την αναλογία του μίγματος του δαπέδου - η οποία κατά πάσα πιθανότητα ευθύνεται για το αποτέλεσμα - μάλλον θα φταίει η κακή συνεννόηση😊 (μεταξύ του αρχιμάστορα και του εργάτη αυτή την φορά)

Πως μου έδωσαν καλη τιμη οι 3 εταιρίες? 8.000 ευρο για 36τμ...εδω ειχα παρει τηλέφωνο κιολας κατασκευαστικές εταιρίες προκάτ (επαρχεία που βρηκα μερικές) 8.000 ευρο μου φερνανε κλειστο προκατ γκαραζ με τα μεταφορικά (300 ευρο τα μεταφορικά απο Γιάννενα), και τσιμέντο ολα κομπλε απο μερια τους, εχτρα πήγαινε η πορτα, ηλεκτρολος κλπ. Τωρα οσο αφορά για την αδεια που λες, ειχα μιλήσει με πολεοδομία πριν κανω οτιδήποτε διοτι παντα υπαρχουν και μακακες....απο 50τμ και κατω πανω σε ιδιωτικό χωρο δεν χρειαζόταν απο την στιγμη που δεν θα κλειστεί κιόλας. Ουτε για το τσιμέντο ουτε για τιποτα. Μου ειχαν δωσει και τον συγκεκριμένο νομο για να τον γκουγκλαρω κιολας...θα κοιτάξω μήπως καπου το εχω αν δεν το πέταξα

Link to comment
Share on other sites

''4 προσφορές πηρα απο διάφορες εταιρίες και μου ζηταγανε 8.000 για 50τμ''

2 ώρες πριν, Spiros Foskolos said:

εφερα 4 εταιρείες για προσφορά που εκατσα και εψαξα στο ίντερνετ, με το σκεπτικο να πάρουν ολη την εργολαβία και να ξεμπερδεύω...και όλοι τους μου βγαζανε πανω κατω στα 8000 ΜΟΝΟ για το τσιμεντο...  έγραφε 1000 ευρο για την αδεια

 

2 ώρες πριν, Spiros Foskolos said:

καλο παιδι ομως οικογενειάρχης (αν και δεν παιζει ρολο απο που εισαι) και μου λεει πρωτον αδεια δεν θελεις (το διασταυρωσα και με πολεοδομία μετα για να ειμαι σιγουρος) μου λεει ολο με κολόνες  και πανελ μονο επάνω που θες 2.500 να στο φτιαξω εγω.

Σε αυτά απάντησα εγώ, δηλ. προσφορά για στέγαστρο (κολώνες με επικάλυψη πάνελ - οι εταιρίες ίσως/μάλλον πρότειναν καλύτερη κατασκευή) εμβαδού 50τ.μ. μέσα η άδεια, άρα 7000€ / 50τ.μ. = 140€/τ.μ. (με εργολαβικό όφελος και ότι άλλο περιελάμβανε η προσφορά, στο οποίο μπορεί να μην έδωσες ιδιαίτερη σημασία).

Κατά τα λοιπά, εάν είχες απευθυνθεί εξ' αρχής σε μηχανικό θα συμφωνήσω ότι μπορεί να το έφτιαχνες και σε καλύτερη τιμή (εκ του αποτελέσματος κρίνω πάντα).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  

On 13/3/2021 at 10:45 ΜΜ, Spiros Foskolos said:

απο οτι ειδα οταν το εριχνε, ηταν σκετο άμμος και τσιμέντο, τίποτα αλλο

Αυτό δεν είναι σκυρόδεμα είναι γκρο μπετό και είναι φυσιολογικό να τρίβεται. Προφανώς οι εταιρείες που ήρθαν θα πρότειναν:

1. Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας

2. Αποξήλωση της υφιστάμενης εδαφόπλακας

3. Επίστρωση της επιφάνειας με σκυρόδεμα, κατάλληλου πάχους και οπλισμού , πιθανώς με αγκύρωση του νέου οπλισμού σε υπάρχοντα δομικά στοιχεία.

Το κόστος για τα παραπάνω δεν ξέρω αν είναι 8000€, όπως οι προσφορές που πήρες, αλλά μάλλον είναι περισσότερο από τα 1500€ που τελικά έδωσες

Όπως είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω, αν είχες αναθέσει τη δουλειά σε μηχανικό, θα είχες σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα και πιθανότατα θα ξόδευες πολύ λιγότερα χρήματα απ' ότι τελικά θα ξοδέψεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.