Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρίβεται το τσιμέντο


Recommended Posts

Σωστός @tetris, gros beton είναι το άοπλο σκυρόδεμα. Κάποιος που ξέρει γαλλικά ας μας έλεγε τί σημαίνει gros, νομίζω είναι ο "μεγάλος" και αναφέρεται στα αδρανή. με επιφύλαξη.. Απ'την άλλη αυτό που περιγράφεται εδώ είναι ένα κονίαμα με κονία το τσιμέντο, άρα τσιμεντοκονίαμα ή τσιμεντοκονία όπως έχει επικρατήσει στην καθημερινότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γαλλικά δεν ξέρω (ξέρω όμως "Γαλλικά")

gross (όπως το ιταλικό grosso), μάλλον σημαίνει κάτι χοντροκομμένο (στην περίπτωσή μας, ίσως το μειωμένης αντοχής, ελαφρά οπλισμένο) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστοί και οι δύο (@pirsogiannis @tetris) - άλλος Γάλλος και εγώ -, gross ή gros ορισμός για σκυρόδεμα από πιο χοντρόκοκκα αδρανή σχετικά με το συμβατικό σκυρόδεμα.

Από γρήγορο διαδικτυακό ψάξιμο, η συνηθέστερη εφαρμογή του είναι η εξυγίανση του εδάφους θεμελίωσης. Παρότι εξ ορισμού δεν αναφέρεται στην ύπαρξη ή όχι οπλισμού στο σκυρόδεμα, απ' ότι φαίνεται στην Ελλάδα το έχουμε καθιερώσει ως ''άοπλο σκυρόδεμα'' (προφανώς προσπαθώντας άλλοι ΓαλλοΙταλομαθείς να αποδώσουν Ελληνιστί τον ορισμό, συνδέοντας τον με την συνηθέστερη εφαρμογή του - όχι ως προς το μέγεθος των αδρανών αλλά ως προς την ύπαρξη οπλισμού).

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

και....

δεν βλεπω να αντιμετωπιζεται η πιθανοτητα χρησης  "ακατάλληλης άμμου" [απο καποια  παραλία...]

είναι εντελώς ασύμφορη οικονομικά, οπότε...

μάλλον ο "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω" "μάστορας" έκανε πατάτα ως προς τη σύνθεση των υλικών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.