Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή από λέβητα πετρελαίου σε φυσικού αερίου


Christosfazer

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή σαρακοστή εύχομαι!

Σας παρακολουθώ καιρό αλλά αυτό είναι το πρώτο post μου! Αρκετά συχνά μου έχουν φανεί κάποια post πολύ ενδιαφέροντα και κάποια άλλα με έχουν βοηθήσει κιόλας!

Μπαίνοντας λοιπόν στο θέμα πρόσφατα αγόρασαμε μια μονοκατοικία 150 τετραγωνικά η οποία ήμουν πολύ τυχερός και σαν σύστημα θέρμανσης έχει ενδοδαπέδια της rehau με αντιστάθμιση της siemens!!

Φημολογείται λοιπόν πως στην περιοχή μου σε περίπου δύο χρόνια θα έρθει το φυσικό αέριο και σκεφτόμουν τη μετάβαση! Κάτι με έχει πιάσει :) και από την ώρα που το άκουσα ψάχνω για λέβητες φυσικού αερίου!

Νομίζω λοιπόν πως έχω καταλήξει σε αυτούς της vaillant με αντιστάθμιση!

Το πρόβλημά μου είναι πως δεν γνωρίζω πόσα kW λέβητα - καυστηρα θα χρειαστώ!

Θα το πάω βάσει του καυστήρα πετρελαίου? Θεωρώ πως όχι γιατί όπως θα δείτε και στο επισυναπτόμενο ταμπελάκι πιστεύω πως είναι υπερδιαστασιολογημενο μιας και το σπίτι δείχνει να θερμαίνεται πολύ πολύ γρήγορα και χάνει θερμότητα πολύ πολύ αργά λόγω της μόνωσης του!

Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας? :)

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,

Χρήστος

Screenshot_2021-03-15-16-27-47-714_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ταμπελάκι δεν λέει "τίποτα", γιατί η ισχύς του καυστήρα εξαρτάται από το εγκατεστημένο μπεκ σε αυτόν...

Η ορθολογιστική αντιμετώπιση του ερωτήματος είναι να γίνει μελέτη θερμικών απωλειών με βάση τα πραγματικά δεδομένα του κτιρίου, και με βάση και την περιοχή να δωθεί η απάντηση για την απαιτούμενη ισχύ του καυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!

Αύριο το πρωί θα ζητήσω το xml από τον άνθρωπο που έκανε τη μελέτη και θα προσπαθήσω να βρω τις απώλειες του σπιτιού!

Με έναν φίλο που μιλούσα μηχανολόγο θεωρεί πως το σπίτι έχει περίπου στις  17.000 θερμίδες απώλειες καθαρά εμπειρικά! Σε αυτόν θα στείλω το xml εάν εγώ δεν βγάζω άκρη!είναι ξεκάθαρο πιστεύω πως έχει γίνει υπερδιαστασιολογηση!ίσως αυτός ήταν ξεχασμένος μέσα σε κάποια αποθήκη και τον έβαλαν εδώ :(

 

Θεωρείς πως αν βάλω μικρότερο μπεκ θα μειώσω θα μειώσω την κατανάλωση πετρελαίου?

Link to comment
Share on other sites

Αν το xml που ψάχνετε, είναι από την ενεργειακή επιθεώρηση, δεν έχει καμμία σχέση με μελέτη απωλειών (που σας χρειάζεται), και δεν πρόκειται να βρείτε τίποτα πραγματικά αξιοποιήσιμο εκεί.

Αφού λέτε ότι η ενδοδαπέδια έχει γίνει από τη rehau, εκεί πρέπει να ψάξετε, γιατί σίγουρα στο αρχείο τους υπάρχει μελέτη απωλειών, με βάση την οποία έκαναν την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνώριζα!

Δηλαδή η μελέτη του ΠΕΑ δεν εμπεριέχει στοιχεία σχετικά με την μόνωση του κτηρίου και κατ επέκταση τις απώλειες του?

Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία της μόνωσης περιέχει, των απωλειών όχι! (τελείως προσεγγιστικά και όχι ακριβή για επιλογή λέβητα).

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα μιλήσω με τον μηχανικό για να το υπολογίσουμε!

Σχετικά με τον λέβητα που πιστεύω πως έχω καταλήξει θεωρείται πως είναι αξιόπιστος?

Πρέπει να διαλέξω κάποιον χαμηλών θερμοκρασιών μιας και οι προσαγωγη είναι μάξιμουμ 50 βαθμοί?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.