Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε εξέλιξη


sbourogi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...΄Ωντας καινούργιος στην ομάδα θα ήθελα όσο μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο...Εργάζομαι σε τεχνική εταιρεία που ασχολείται με οικοδομικές εργασίες κτλ. Θέλω όσο το δυνατόν γίνεται να εκμεταλλευτώ το πτυχίο μου για μελλοντική εξέλιξη στην εταιρεία... Θεωρείτε καλή ιδέα κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο του Πολιτικού Μηχανικού η να κοιταχτώ προς κάποια άλλη κατευθυνση? Οτιδήποτε μπορείτε να μου προτείνετε για να το ψάξω ευπρόσδεκτο.. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα..συγγνώμη για την καθυστερηση...στόχος της εταιρείας είναι να εργαστώ σαν επιβλέπων μηχανικός στις εργασίες που αφορουν την οικοδομη π.χ χτισίματα, θερμοπροσώψεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

Για να αναλάβεις επιβλέπων μηχανικός σε κάποιο είδος έργου πρέπει να έχεις το βασικό τίτλο σπουδών που αφορά το έργο, όχι κάποιο μεταπτυχιακό.

Ακόμα κι αν η εταιρεία θέλει να σε τοποθετήσει στη θέση αυτή άτυπα (ως βοηθό του επιβλέποντα), δύσκολο τα μεταπτυχιακά των Πολ/μηχ να σου προσφέρουν γνώσεις για τη δουλειά αυτή, διότι θα είναι πολύ προχωρημένα και με έμφαση στις στατικές μελέτες. Άντε και ένα 10% μόνο της ύλης να αφορά αυτό που θέλεις. Δες μήπως στην αρχιτεκτονική είναι καλύτερα. Εξ άλλου, τις εργασίες που ακολουθούν τα στατικά και μεις οι ΠΜ τις ονομάζουμε "αρχιτεκτονικά".

Εγώ όμως σε ρώτησα τον τωρινό ρόλο που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2021 at 1:21 ΜΜ, georgios_m said:

Για να αναλάβεις επιβλέπων μηχανικός σε κάποιο είδος έργου πρέπει να έχεις το βασικό τίτλο σπουδών που αφορά το έργο, όχι κάποιο μεταπτυχιακό.

Ακόμα κι αν η εταιρεία θέλει να σε τοποθετήσει στη θέση αυτή άτυπα (ως βοηθό του επιβλέποντα), δύσκολο τα μεταπτυχιακά των Πολ/μηχ να σου προσφέρουν γνώσεις για τη δουλειά αυτή, διότι θα είναι πολύ προχωρημένα και με έμφαση στις στατικές μελέτες. Άντε και ένα 10% μόνο της ύλης να αφορά αυτό που θέλεις. Δες μήπως στην αρχιτεκτονική είναι καλύτερα. Εξ άλλου, τις εργασίες που ακολουθούν τα στατικά και μεις οι ΠΜ τις ονομάζουμε "αρχιτεκτονικά".

Εγώ όμως σε ρώτησα τον τωρινό ρόλο που έχεις.

Ουσιαστικά τωρα δεν έχω κάποιο ξεκάθαρο ρόλο στην εταιρεία...εννοώ ότι είτε ορισμένες φορές δουλεύω στα ίδια τα έργα ειτε ορισμένες άλλες ασχολούμαι με τα γραφειοκρατία θέματα πχ κλείσιμο κάποιας δουλειάς, δημιουργία προσφορών κτλ. Ο τίτλος σπουδών μου είναι μηχανολογου μηχανικού Τ.Ε, δεν θυμάμαι αν το ανέφερα στην πρώτη μου ερώτηση.. γιαυτο και ψάχνομαι να εξελιχθώ με κάποιο τρόπο οσο καλύτερα μπορώ. 

Link to comment
Share on other sites

το ανέφερες, γι' αυτό και επέμεινα στο ερώτημα. όσο ασχολείσαι με πράγματα που δεν είναι ακριβώς μηχανολογικά, όσα προσόντα και να αποκτήσεις, ο ρόλος σου θα είναι βοηθητικός, σαν απόφοιτος λυκείου περίπου. αυτό δε σε εμποδίζει να βγάλεις αρκετά έως και πολλά λεφτά, ωστόσο δε θα έχεις αξιοποιήσει πλήρως το πτυχίο σου, όπως είπες ότι επιθυμείς.

η εταιρεία ασχολείται μόνο με κτισίματα; δεν βάζει εγκαταστάσεις στα κτίριά της;

 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgios_m said:

το ανέφερες, γι' αυτό και επέμεινα στο ερώτημα. όσο ασχολείσαι με πράγματα που δεν είναι ακριβώς μηχανολογικά, όσα προσόντα και να αποκτήσεις, ο ρόλος σου θα είναι βοηθητικός, σαν απόφοιτος λυκείου περίπου. αυτό δε σε εμποδίζει να βγάλεις αρκετά έως και πολλά λεφτά, ωστόσο δε θα έχεις αξιοποιήσει πλήρως το πτυχίο σου, όπως είπες ότι επιθυμείς.

η εταιρεία ασχολείται μόνο με κτισίματα; δεν βάζει εγκαταστάσεις στα κτίριά της;

 

Εγκαταστάσεις οχι...ο κυριότερος ρόλος της ειναι τα κτίσματα..τι θα μου πρότεινες εσυ; να ψαχτω σε κάποια διαφορετική εταιρεία ή να προσπαθήσω να εξελιχθώ οσο περισσότερο μπορω εκει μεσα ; από αυτά που μου λες καταλαβαίνω ότι σε αυτή την θέση και με τα μέχρι τώρα δεδομένα δεν αξιοποιώ κατάλληλα το πτυχίο μου 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, sbourogi said:

.....εννοώ ότι είτε ορισμένες φορές δουλεύω στα ίδια τα έργα ειτε ορισμένες άλλες ασχολούμαι με τα γραφειοκρατία θέματα πχ κλείσιμο κάποιας δουλειάς, δημιουργία προσφορών κτλ. ...

αν έχεις ενεργή ενασχόληση μ αυτά είναι απο μόνα τους είναι ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, Didonis said:

αν έχεις ενεργή ενασχόληση μ αυτά είναι απο μόνα τους είναι ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό.

 

Ναι ισχυει αυτο...απλα ψάχνομαι για να κανω και το κατι παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το κάτι παραπάνω στον τομέα που σπούδασες, αγαπάς κλπ. Διότι δεν είναι σίγουρο πως αξιοποιώντας το πτυχίο σου, δηλαδή στρεφόμενος στη μηχανολογία ότι θα κάνεις κάτι παραπάνω σε καριέρα / λεφτά κλπ, ιδίως όταν τώρα έχεις δουλειά εκεί που είσαι και μετά θα πρέπει να ψάξεις καινούρια.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις το μεταπτυχιακό στα μηχανολογικά, χωρίς όμως άμεσο στόχο την εγκατάλειψη της δουλειάς που έχεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.