Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα γραφείου και όχι μηχανικού;


howard_roark

Recommended Posts

Οι αμοιβές μελετών/επιβλέψεων κατατίθενται σε λογαριασμό της εταιρείας ή του τάδε μηχανικού που είναι εταίρος;

Αν πρόκειται για ΕΠΕ ή ΑΕ τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά από ΟΕ ή ΕΕ και από νομικής άποψης.

Όταν πριν 14 χρόνια εργαζόμουν ως μισθωτός σε μια ΑΕ, υπέγραφα μελέτες/επιβλέψεις, ήμουν υπεύθυνος βάσει νομοθεσίας, αμοιβές δεν κατατίθενταν σε λογαριασμό μου αλλά το 2% υπέρ ΤΕΕ πληρώνονταν κατευθείαν στο ΤΕΕ, ΦΕΜ δεν πλήρωνα αλλά η ΑΕ πλήρωνε στη ΦΑΕ 15% φόρο αν θυμάμαι καλά.

Σε καμιά περίπτωση υπεύθυνος για μια μελέτη δεν είναι μια εταιρεία. Ένας μηχανικός μισθωτός ναι, ένας μηχανικός μέτοχος μιας ΟΕ ή ΕΕ ναι, πάντα φυσικό πρόσωπο. Αλλιώς όλοι θα κάναμε μια ΑΕ ή ΕΠΕ και κανένας δεν θα είχε ευθύνη για τίποτα.

Συνεπώς νομίζω ότι πάντα απαιτούνται σφραγίδα/υπογραφή φυσικού προσώπου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν ιδιοκτήτης του οικοπέδου είναι η ΑΕ και κάνει και τη μελέτη, οι αμοιβές που πληρώνονται σύφωμνα με τα παραπάνω (δηλαδη υπογράφει η εταιρεία) φαίνονται σαν έξοδα ή έσοδα για την ΑΕ΄; Δηλαδή η ίδια πληρώνει αλλά και η ίδια αμοίβεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας προλαβαίνω κιόλας!!!!!!

 

Λοιπόν, επειδή διαπιστώνω από συναδέρφους (@Χάρης και @SIRADRAB) μια αμφισβήτηση στα γραφόμενά μου (λογικό είναι, σάμπως με ξέρουν κι από χθές), συμπληρώνω σε ότι αφορά το 1ο μου post για το θέμα, 20-05-2009 19:11 (πάντα από την εμπειρία-συνεργασία μου και μόνο με τον συγκεκριμένο όμιλο ΑΕ):

 

1. Εκτός από μετόχους-εταίρους, μπορούν να υπογράψουν-σφραγίσουν και μισθωτοί μηχανικοί (όχι του δημοσίου) που δηλώνονται στις καταστάσεις μισθωτών της ΑΕ ως μισθωτοί μηχανικοί. Επειδή όμως το είδος (μισθωτοί μηχανικοί) βρίσκεται σε ανεπάρκεια και τείνει να εξαφανιστεί εντελώς (αν δεν έχει εξαφανιστεί ήδη), η ΑΕ "κάνει" τους πιο παλιούς συνεργάτες της (οιωνεί μισθωτοί με ΑΠΥ) εταίρους (με 5% ή και λιγότερο) και τους "βάζει" να υπογράφουν αυτοί, αφού δεν θα έχουν και φορολογική επιβάρυνση.

 

2. Η υπογραφή/σφραγίδα από την ΑΕ για πολύ συγκεκριμένο πρόσφατο έργο μελέτης-κατασκευής πολυιατρείου (4όροφη + ισόγειο + 2 υπόγεια + μηχανολογικό όροφο) σε κεντρικό δρόμο στη Νέα Χαλκηδόνα (όποιος το έχει δει παρακαλώ μην αναφέρει όνομα εταιρείας ή δρόμου και με "κάψει") αφορά το κομμάτι μελέτης-επίβλεψης για Θερμομόνωση, Ύδρευση-Αποχέτευση, Ηλεκτρικών, Ανυψωτικών Συστημάτων, Κλιματισμού, Καυσίμου Αερίου και επίσης την Γενική Επίβλεψη. Την στατική μελέτη-επίβλεψη την υπογράφει-σφραγίζει άλλος συνάδερφος (εξωτερικός συνεργάτης-καθαρός ελεύθερος επαγγελματίας-πληρώνεται κανονικά τις αμοιβές του για μελέτη-επίβλεψη). Την αρχιτεκτονική μελέτη την υπογράφει-σφραγίζει μέτοχος-εταίρος της εταιρείας στο όνομά του (όχι στο όνομα της ΑΕ, μάλλον για λόγους μη μοιρασιάς της αμοιβής). Αν δεν διακινδυνευόταν η συνεργασία μου με τον όμιλο (δύσκολες εποχές) και αν δεν υπήρχε θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα, θα σας ανέβαζα σκαναρισμένη την άδεια.

 

3. Επίσης σε έργο μεγάλου εμπορικού κέντρου, εντός Αττικής, που δεν έχει ξεκινήσει η κατασκευή του ακόμα (προβλήματα με την αδειοδότηση και με τοπικούς φορείς, ο ευρών αμοιφθήσεται), η εταιρεία υπέγραψε-σφράγισε το 2007 στην 1η άδεια και στην άδεια κατεδαφίσεων-εκσκαφών την γενική επίβλεψη και τις ειδικές επιβλέψεις μέσω των μετόχων-εταίρων-μηχανικών.

 

@gpgpgp

Όταν ιδιοκτήτης του οικοπέδου είναι η ΑΕ και κάνει και τη μελέτη, οι αμοιβές που πληρώνονται σύφωμνα με τα παραπάνω (δηλαδη υπογράφει η εταιρεία) φαίνονται σαν έξοδα ή έσοδα για την ΑΕ΄; Δηλαδή η ίδια πληρώνει αλλά και η ίδια αμοίβεται.

 

Δεν ξέρω γι αυτή την περίπτωση. Η εμπειρία μου αφορά μόνο περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου είναι διαφορετικός από την/τις εταιρεία/ες που εκπονούν τη μελέτη (και επίσης αναλαμβάνουν και την "κατά νόμον" επίβλεψη).

 

@Χάρης

Οι αμοιβές μελετών/επιβλέψεων κατατίθενται σε λογαριασμό της εταιρείας ή του τάδε μηχανικού που είναι εταίρος;

Αν πρόκειται για ΕΠΕ ή ΑΕ τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά από ΟΕ ή ΕΕ και από νομικής άποψης.

Όταν πριν 14 χρόνια εργαζόμουν ως μισθωτός σε μια ΑΕ, υπέγραφα μελέτες/επιβλέψεις, ήμουν υπεύθυνος βάσει νομοθεσίας, αμοιβές δεν κατατίθενταν σε λογαριασμό μου αλλά το 2% υπέρ ΤΕΕ πληρώνονταν κατευθείαν στο ΤΕΕ, ΦΕΜ δεν πλήρωνα αλλά η ΑΕ πλήρωνε στη ΦΑΕ 15% φόρο αν θυμάμαι καλά.

Σε καμιά περίπτωση υπεύθυνος για μια μελέτη δεν είναι μια εταιρεία. Ένας μηχανικός μισθωτός ναι, ένας μηχανικός μέτοχος μιας ΟΕ ή ΕΕ ναι, πάντα φυσικό πρόσωπο. Αλλιώς όλοι θα κάναμε μια ΑΕ ή ΕΠΕ και κανένας δεν θα είχε ευθύνη για τίποτα.

Συνεπώς νομίζω ότι πάντα απαιτούνται σφραγίδα/υπογραφή φυσικού προσώπου.

 

1. Εξ' όσων γνωρίζω, οι αμοιβές μελετών/επιβλέψεων, που υπογράφει-σφραγίζει η ΑΕ, κατατίθενται σε λογαριασμό της εταιρείας (με βάση αυτά που περιγράφω παραπάνω αλλά και στο 1ο μου post για το θέμα, 20-05-2009 19:11) και όχι του τάδε μηχανικού που είναι εταίρος.

 

2. Επίσης, εξ' όσων γνωρίζω (κι εδώ διορθώνω και το 1ο μου post) και πάντα για τις μελέτες-επιβλέψεις που σφραγίζει-υπογράφει η ΑΕ, το 2% υπέρ ΤΕΕ κατατίθεται στο ΤΕΕ από την ΑΕ στο όνομα της ΑΕ, όπως και αντίστοιχα η κράτηση υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, και το ΦΕΜ αντίστοιχα.

 

3. Προφανώς, την ευθύνη την έχει ο οποιοσδήποτε μηχανικός (μισθωτός ή εταίρος) που υπογράφει-σφραγίζει, ενώ την αμοιβή την παίρνει η εταιρεία. Γι' αυτό, και οι (παλιοί-γνώστες) συνάδελφοι, που δέχονται να σφραγίσουν-υπογράψουν υπό αυτό το καθεστώς, ζητούν απαραιτήτως από την ΑΕ να συνάψει με ασφαλιστική εταιρεία ασφαλιστική σύμβαση CAR (κατά παντός κινδύνου) στο όνομα της ΑΕ για το συγκεκριμένο έργο (όπου όμως θα αναφέρονται σαν τρίτα μέρη κάλυψης τα ονόματα των συναδέλφων-μηχανικών), συμπεριλαμβάνοντας μελέτη και επίβλεψη-κατασκευή, πριν αυτοί υπογράψουν-σφραγίσουν το "σεντόνι".

 

Στη διάθεσή σας για παραπάνω διευκρινήσεις (αλλά πάντοτε χωρίς ονόματα εταιρειών, δρόμων και έργων).

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

3. Προφανώς, την ευθύνη την έχει ο οποιοσδήποτε μηχανικός (μισθωτός ή εταίρος) που υπογράφει-σφραγίζει, ενώ την αμοιβή την παίρνει η εταιρεία. Γι' αυτό, και οι (παλιοί-γνώστες) συνάδελφοι, που δέχονται να σφραγίσουν-υπογράψουν υπό αυτό το καθεστώς, ζητούν απαραιτήτως από την ΑΕ να συνάψει με ασφαλιστική εταιρεία ασφαλιστική σύμβαση car (κατά παντός κινδύνου) στο όνομα της ΑΕ για το συγκεκριμένο έργο (όπου όμως θα αναφέρονται σαν τρίτα μέρη κάλυψης τα ονόματα των συναδέλφων-μηχανικών), συμπεριλαμβάνοντας μελέτη και επίβλεψη-κατασκευή, πριν αυτοί υπογράψουν-σφραγίσουν το "σεντόνι".

 

Στη διάθεσή σας για παραπάνω διευκρινήσεις (αλλά πάντοτε χωρίς ονόματα εταιρειών, δρόμων και έργων).

 

Αυτά.

 

 

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο περισσότερο αυτό το σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά...Θα ήταν καλό λοιπόν σε καμιά εφορία και καμιά πολεοδομία να ξεσκονίσουν τα βιβλία τους. Το ίδιο ισχύει και για τους λογιστές...Το λέω αυτό γιατί πήρα αρνητική απάντηση σε σχετικό ερώτημα όσον αφορά μελετητική Ο.Ε. (με τρεις διπλωματούχους μηχανικούς σαν μετόχους), απαντώντας πως δεν γίνεται κάτι ανάλογο με αυτό που διαμορφώνει το θέμα εδώ. Λέτε να φταίει η επαρχία και να μην έχει έρθει το μαντάτο εδώ :) ??? Συνάδελφε Λάκη πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου και ευχαριστούμε. Εάν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ΦΕΚ για παράθεση θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

μπαι δε γουεη, το παραδειγμα που ανεφερα αρχικα και γνωριζω με τα ιδια μου τα ματια, ειναι ΟΕ, οχι ΑΕ.

 

Και ολοι οι ομορυθμοι εταιροι ειναι μηχανικοι. Το λεω για τον Οριον

Link to comment
Share on other sites

Οι αμοιβές κατατίθενται σε λογαρισμό ΕΤΕ της εταιρείας, και να προσθέσω ότι οι εταιρείες αυτές είναι εγγεγραμένες κανονικά στο ΤΕΕ με αριθμό μητρώου. Για την πολεοδομία φυσικά την ευθύνη αναλαμβάνει φυσικό πρόσωπο-μηχανικός-μέτοχος της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

...3. Προφανώς, την ευθύνη την έχει ο οποιοσδήποτε μηχανικός (μισθωτός ή εταίρος) που υπογράφει-σφραγίζει, ενώ την αμοιβή την παίρνει η εταιρεία...

Άρα τα σχέδια και τα τεύχη τα υπογράφει φυσικό πρόσωπο, ο μηχανικός είτε μισθωτός είτε εταίρος, και κατ' επέκταση αυτός φέρει και την όλη ευθύνη.

Αυτό δεν προσπαθώ να πω τόσο καιρό. Δεν υπογράφει η εταιρεία και δεν φέρει την ευθύνη η εταιρεία και μάλιστα μια ΑΕ που είναι απρόσωπη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.