Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου: Παράταση έως τα τέλη Ιουνίου παίρνουν οι βεβαιώσεις μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Άρα στο ερώτημα μου παραπάνω η απάντηση είναι ότι η ίδια βεβαίωση που κανονικά έληγε 21/3 , η ίδια θα χρησιμοποιηθεί ως 30/6 χωρίς να χρειάζεται κάτι νέο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 λεπτά πριν, killertomato said:

δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή τους με την ημερομηνία αυτοψίας, τώρα πλέον μια αυτοψία/βεβαιώση που έγινε πχ 20/1 θα πάρει παράταση μέχρι 30/6. Δηλαδή 5 μήνες που μπορεί και να έχει γίνει κάποια αυθαιρεσία ή να έχει κτιστεί κάποιο αδόμητο... Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά 

Πάντως αυθαίρετο άνετα γίνεται και σε δύο μήνες. Άνετα κλείνεις μπαλκόνι, φτιάχνεις υπόστεγα κλπ σε μια εβδομάδα. Άρα δεν έχει σχέση για μένα η διάρκεια ισχύος αλλά η διαδικασία. Έπρεπε να υπάρχει αναβολή γενικά της ταυτότητας. Και καλύτερα κατάργηση αυτής της εισπρακτικής καθαρά ανοησιας για κτίρια πριν το 2011. Είχε πρωτοδημιουργηθει για κτίρια μετά το ,2011 και εκεί έπρεπε να παραμείνει. Για τα πριν καταντάει μια βλακεία εισπρακτική χωρίς να προσφέρει ΤΊΠΟΤΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Από το pdf (σελ. 4) που ανήρτησε ο σύνάδερφος:

Ο χρόνος ισχύος των βεβαιώσεων της παρ.1 του άρθρου 83 του ν.4495/2017(Α’167) με ημερομηνία αυτοψίας από 1η.1.2021 έως και 31η.1.2021παρατείνεται έως και την 30η.6.2021.

 

Κατ' εμέ δεν αναμιγνύεται απολύτως πουθενά στην τροπολογία η ημερομηνία υπαγωγής. Νομίζω είναι σαφέστατο. Αν έχεις ημερομηνία αυτοψίας πριν την 1/2 τότε παίρνεις παράταση.

Δεν είναι δυνατόν να αναμιχθεί και μάλιστα εκ των υστέρων (δηλ. μετά την 1/2) η ημερομηνία υπαγωγής. Σε συζητησή μου με συμβολαιογράφο μου είπε πως έχει κάνει εντός Μαρτίου 3 συμβόλαια χωρίς ΗΤΚ (και με ημερομηνία αυτοψίας ασφαλώς πριν τις 1/2) και ημερομηνία υπαγωγής εντός Φεβρουαρίου. Και πόσοι άλλοι συνάδερφοι του σαν κι αυτόν....

Και αναρωτιόταν με ποια εξουσία θα του βγάλουν άκυρα τα συμβόλαια εκ των υστέρων???? Και ούτε ήταν ή είναι υποχρεωμένος (από οποιαδήποτε διάταξη) ο συμβολαιογράφος να ελέγχει την ημερομηνία υπαγωγής................

Αυτό το πανηγυράκι με την ημερομηνία υπαγωγής ξεκίνησε από τηλε-σεμινάριο προ 15 ημερών των συμβολαιογράφων (πανελληνίως) από 2 μηχανικούς που παρουσιάστηκαν ως εκπρόσωποι του ΤΕΕ και έθιξαν το θέμα............. Η πληροφορία μου είναι πως εκείνη την στιγμή τους έκοψε-αφαίρεσε τον λόγο ο πρόεδρος ων συμβ/φων, αλλά το κακό είχε γίνει και άρχισαν τα τηλε-πηγαδάκια.......

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Δεδομένης της υφιστάμενης κατάστασης λόγω COVID19 κρίνεται αναγκαία η παράταση έως και τις 30/06/2021 του χρόνου ισχύος των βεβαιώσεων μηχανικών, οι οποίες εκδίδονται με ημερομηνία αυτοψίας από 01/01/2021 έως τις 31/01/2021.

Ίσως το κλειδί να βρίσκεται σε αυτή τη λεξούλα.

ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ, όχι εκδόθηκαν.

Σου λέει ανοικτά, βγάλε εσύ βεβαίωση μέχρι 31/01/2021 και ΗΤΚ δε θα θες ως τις 30/06/2021, κλείνοντάς σου το μάτι. Πουθενά δεν αναφέρεται ως ορόσημο ημερομηνία υπαγωγής, πληρωμής παραβόλου ή οτιδήποτε άλλο.

Λογικό κάθε υπαγωγή μετά την 1η Φλεβάρη να θέλει ΗΤΚ όμως με βάση αυτή τη διατύπωση, νομικά είμαστε κατοχυρωμένοι να μην προβαίνουμε σε ΗΤΚ μέχρι τα τέλη Ιουνίου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κλείνουμε μάτι ή να κάνουμε νοήματα πίσω από την πλάτη και να ευτελίζουμε νόμους ή διαδικασίες για να μη στάξει η μύτη κάποιων που θεώρησαν ότι θα τους πέσει το πολιτικό κεφάλαιο αν κάνουν προσωρινά πίσω σε ένα επιχείρημα που η κατάσταση της χώρας δεν το αντέχει ούτε σε κανονικές συνθήκες ...

Η ζημιά που γίνεται με τέτοια τερτίπια και νομικίστικες διαδικασίες είναι τεράστια, στην εφαρμογή των νόμων αλλά και στη δουλειά μας, γι' αυτό εύχομαι οι πολίτες να αποκτήσουν σταδιακά την ωριμότητα να το αντιλαμβάνονται γρήγορα και να τις τιμωρούν στον παρόντα πολιτικό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τρία πουλάκια κάθονταν και ... .... (για να μην γράψω τίποτα άλλο σοβαρότερο και με ξαποστείλουν οι ιθύνοντες).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Τρία πουλάκια κάθονταν και ... .... (για να μην γράψω τίποτα άλλο σοβαρότερο και με ξαποστείλουν οι ιθύνοντες).

Σωστός!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και το χειρότερο τα αδόμητα , γιατί να υπαχθούν στη ταυτότητα κτιρίου για να εισπράττει το τεε το εικοσάρικο ? (το ίδιο που πληρώνει βέβαια και ένα καραδομημένο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναλέω : η Ηλεκτρονική Ταυτότητα, έτσι όπως έχει παρουσιαστεί δεν μπορεί να προχωρήσει.

Μετά τις 30/6 θα ξαναδοθεί παράταση.

Εκτός αν μπορέσει κάποιος από το υπουργείο να καταλάβει τι βλακεία είναι με αυτή την μορφή η Ηλεκτρονική Ταυτότητα και την καταργήσουν εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.