Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αντικατάστασης στέγης σε υφιστάμενο


strudel7878

Recommended Posts

Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μας πεις τελικα πως προχωρησες την συγκεκριμενη υποθεση γιατι εχω και γω αναλογη περιπτωση!

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

καλημέρα, κ καλή εβδομάδα!

η υπόθεση δεν προχώρησε γιατί του τελειώσαν τα χρήματα, κ θα έκανε την τακτοποίηση για να συνδεθεί με ρεύμα, αλλά του το κάναν χωρίς βεβαίωση νομιμότητας μου είπε. 

αλλά σε συζητήσεις με αρκετούς συναδέρφους, μου προτείναν αφού φαινόταν μέρος στις στέγης στις αεροφωτογραφίες πριν τον 7.2011, να το τακτοποιούσα κανονικά, με την αιτιολογία ότι η στέγη κατασκευαζόταν τότε, ή ότι γινόντουσαν εργασίες επισκευής/αντικατάστασης την περίοδο της αεροφωτογραφίας. 

πολύ σωστό δεν είναι, αλλά από ότι κατάλαβα έτσι προχωραν αυτές οι υποθέσεις για να μη χανουμε πελάτες και να κάνουν όλοι τη δουλεία τους. 

εσύ θα αποφασίσεις πως θα προχωρήσεις από δω και πέρα.

καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 9 months later...

Καλησπέρα,

εχω στην ιδιοκτησία μου παλιά πέτρινη κατοικία εντός οικισμού προτεινόμενου για παραδοσιακό. Εχω βεβαίωση από Δήμο για το σπίτι ως  προ του 1923, (η πολεοδομία αμφισβητεί το προ 1923 επειδή δεν υπάρχουν μαρτυρίες πλέον ;!).

Εντός του οικοπέδου υπάρχει και δευτερη κατοικία προ του 1975 που το έχω τακτοποίηση. Το τακτοποιημένο τμήμα έχει και ένα υπόγειο που επεκτείνεται και κάτω από τμήμα του ακάλυπτο του οικοπέδου,

Το ερώτημα είναι : Θέλω να κάνω αντικατάσταση στέγης στο προ του 1923 κτήριο. Πρέπει να αφήσω ακάλυπτο από το προς αντικατάσταση τμήμα, ώστε να έχω τελικά τον απαιτούμενο ακάλυπτο;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας.

Σε υφιστάμενο κτίριο με χρήση αποθήκες και κατάστημα, κάνω εμφύτευση μεταλλικών υποστυλωμάτων

και αντικατάσταση στέγης.

Η νέα στέγη θα είναι μεταλλική και με επικάλυψη panel.

Το ερώτημά μου αφορά τα ένσημα του ΙΚΑ ως προς την μεταλλική στέγη:

η στέγη κατασκευάζεται από συνεργείο εστεγασμένων επαγγελμάτων

άρα θα υπολογίσω ημερομίσθια για την συγκεκριμένη εργασία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

έχω περίπτωση με κατοικια δυόροφη με πεσμένη στέγη... θελω να κάνω καινουρια ... παω με άδεια ή με μικρης κλίμακας για αντικατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

Έχω περίπτωση κατοικίας, εγκαταλειμμένης, στην οποία έχει πέσει η μισή στέγη. Θέλω να το εντάξω στο 4495 ως προ του '75. Τι προτείνετε να γίνει? Να επισκευαστεί (δηλ. Να κατασκευαστεί) η στέγη "νύχτα " και να βγαλω Φωτογραφίες μετά (βασιζόμενος στην α/φ του 1975 παρόλο που στο κτηματολόγιο δε φαίνεται η στέγη ) ή να το τακτοποιήσω ως έχει? Μετά θα πρέπει να βγάλω άδεια δόμησης απ ότι κατάλαβα,  σωστά? Και μπορεί να αντικατασταθεί και η τοιχοποιία η οποία έχει διαβρωθεί? (Κοινώς να ξανά κτιστεί το τμήμα που έχει καταρρεύσει)

Edited by patelvag
Link to comment
Share on other sites

εχεις κατοικια,  εμβαδου.....τμ. κατασκευης το ετος ...

τι αυθαιρεσιες εχει?

σε οικοπεδο /γηπεδο εμβαδου....τμ.

υπαρχει τιτλος κτησης που περιγραφει την κατοικια και πώς..

ποιος ειναι ο ιδιοκτητης?

τι γραφει στο Ε9?

ΔΕΗ, πορτες...παραθυρα???

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως θα το κάνεις αυτό και μάλιστα δεδομένου ότι είναι πανεύκολο να αποδειχτεί ότι η στέγη δεν προϋπήρχε του 2011; Θα τακτοποιήσεις το ακίνητο ως έχει και μετά θα εκδώσεις την άδεια που απαιτείται ανάλογα με τις εργασίες που θέλεις να υλοποιήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2019 at 1:03 ΠΜ, patelvag said:

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

...

Να εξετάσεις και το ενδεχόμενο κατεδάφισης διότι, αν είναι στην κατάσταση που περιγράφεις, ίσως να συμφέρει (οικονομικά) η κατασκευή νέου κτιρίου.

Δουλειά του μηχανικού δεν είναι να κάνει άρπα κόλλα πασαλείμματα, αλλά να προτείνει την αρτιότερη (κατά το δυνατόν) λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.