Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αντικατάστασης στέγης σε υφιστάμενο


strudel7878

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει κάτι διαφορετικό σε περίπτωση αλλαγή στέγης(πέτρινης)σε παραδοσιακό οικισμό..

 

Ευχαριστήσω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι μία απορία:

Για κατασκευή μεταλλικού στεγάστρου επί ταράτσας σε δυόροφο κτίσμα με Ο.Α., για τον υπολογισμό της αμοιβής, βάζω "Αντικατάσταση στέγης" ....τ.μ., οπότε έχω Αρχιτεκτονικά Κατ.3 ,Στατικά Κατ.1, Χρονικό Προγραμματισμό και Τεύχη Δημοπράτησης.Σωστά? Ή είναι και κάτι ακόμα?

 

Καλημέρα,

έχω ακριβώς την ίδια απορία σχετικά με τον υπολογισμό αμοιβών για προσθηκη στέγης σε διόροφο κτίσμα με Ο.Α.

Σε όσα προανέφερε ο συνάδερφος έχω να προσθεσω επίβλεψη Κατ.1 (ή Κατ.3 όπως και στη μελέτη?) και Στατικα Ι (απατείται μόνο τεχνική έκθεση, σύμφωνα με την πολεοδομία)

Και φυσικά νέο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ..

Είναι και κάτι ακόμα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα η περίπτωση μου είναι κάπως περίεργη, κατοικία 150μ2 έχει μείνει από πατέρα σε 2 γιους(διαθήκη). Ο ένας θέλει να κάνει επισκευή σκεπής που είναι από ελενίτ αλλα τα μισά μ2 ο άλλος δεν θέλει. Σαν αποδεικτικά στοιχεία έχω τη διαθήκη του πατέρα που αναφέρει μέσα οικία που προϋφίσταται προπολεμικά και ΕΤΑΚ δείχνει ότι είναι από 1950. Σ' αυτήν την περίπτωση πως ξεκινάω???  αφού προϋφίσταται  είναι νόμιμο αλλά σαν επισκευή μπορώ να το πάω με τα μισά μ2,  θα βγάλει το ελενίτ κ θα βάλει κεραμίδια !!!    

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

To ιδιοκτησιακό πώς έχει? Εξ' αδιαθέτου και όλα σε όλους?

Έχω επίσης την αίσθηση ότι είμαστε και offtopic..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα η περίπτωση μου είναι κάπως περίεργη, κατοικία 150μ2 έχει μείνει από πατέρα σε 2 γιους(διαθήκη). Ο ένας θέλει να κάνει επισκευή σκεπής που είναι από ελενίτ αλλα τα μισά μ2 ο άλλος δεν θέλει. Σαν αποδεικτικά στοιχεία έχω τη διαθήκη του πατέρα που αναφέρει μέσα οικία που προϋφίσταται προπολεμικά και ΕΤΑΚ δείχνει ότι είναι από 1950. Σ' αυτήν την περίπτωση πως ξεκινάω???  αφού προϋφίσταται  είναι νόμιμο αλλά σαν επισκευή μπορώ να το πάω με τα μισά μ2,  θα βγάλει το ελενίτ κ θα βάλει κεραμίδια !!!    

Ευχαριστώ!!

Μάλλον το έχουν "δια λόγου" μοιράσει μισό-μισό τα αδέρφια (ίσως υπάρχει και κάποιος ενδιάμεσος τοίχος) και ο ένας αδερφός δεν ενδιαφέρεται να συμμετάσχει στα έξοδα. Η κατοικία δεν αποδεικνύεται ότι αποτελεί νομίμως υφιστάμενο κτίριο με βάσει το άρθρο 23 του ΝΟΚ. Το έτος προΰπαρξης της διαθήκης δεν αποτελεί τεκμήριο νομιμότητας κτίσματος. 

Αν θα προβείς στην έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας με βάση το άρθρο 48 ν. 4178/013 έχεις τα εξής θέματα

α) Διαπίστωσε αν η Υ.ΔΟΜ σας χορηγεί ΕΕΜΚ με βάση το ν. 4178 παρ. 2 εδάφιο κζ (αντικατάσταση στέγης)

β) Θα απαιτηθεί τεχνική έκθεση υπογεγραμμένη από εσένα. Υπάρχει σχετική συζήτηση για το αν ο μηχανικός-συντάκτης της Τ.Ε εμπλέκεται έμμεσα στην "αποδοχή¨" νομιμότητας του κτιρίου παρά το ότι αυτό το δηλώνει με αποκλειστική ευθύνη ο ιδιοκτήτης.

γ) Αν οι εργασίες απαιτήσουν ικριώματα έχεις  και ΣΑΥ-ΦΑΥ και δήλωση ανάληψης ευθύνης κατά το εδάφιο i της παρ. 2 του άρθρου 48 ν. 4178

 

πάμε τώρα στο κατασκευαστικό κομμάτι. Λες ότι η στέγη έχει επικάλυψη από ελενίτ και ότι προτίθενται να αντικαταστήσουν τη μισή στέγη.  (Παραβλέπουμε το γεγονός ότι δεν θα γίνει ασφαλής αποσύνδεση και αποκομιδή του υλικού από εξειδικευμένο-πιστοποιημένο συνεργείο)

 

Δηλαδή να βάλουν, το πιο πιθανό, κανέναν βαμμένο τσίγκο στο χρώμα του κεραμιδιού με κανένα dow από κάτω. Θα έχεις μια στέγη με μισό τσίγκο μισό ελενίτ γιατί αν σκεφτώ ότι θα βάλουν μισά κεραμίδια και μισό ελενίτ το θέμα αρχίζει και ξεφεύγει :mrgreen: .

Κάτι δεν πάει καλά σε όλα αυτά έτσι?

Η πρότασή μου:

Πείσε τους να αντικαταστήσουν όλη τη στέγη. Κοστολόγησε την εργασία σου σύμφωνα με τα παραπάνω και μην υπογράψεις την αίτηση αν δεν έχεις ρητή εξουσιοδότηση και από τους 2. (εάν σου ζητηθεί διεκπεραίωση της αίτησης στην ΥΔΟΜ)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ να ρωτήσω κάτι εμείς οι μηχανικοί μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση για προ 55 ?? αυτό  είναι offtopic ε!

 

Πήγα στην Υ.ΔΟΜ κ συζητήσαμε για το θέμα αλλά δεν βγάλαμε άκρη διότι αν πάμε με ΕΕΜΚ επειδή είναι ελενίτ θέλει ειδική διαδικασία επειδή είναι καρκιγονογόνο υλικό, και επειδή ο ένας δεν θέλει τώρα κ στο μέλλον αν θέλησή να κάνει κι αυτός τότε δεν μπορεί να κάνει διότι ήδη θα έχει άδεια για αντικατάσταση στέγης.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν χρήσιμο να αποφεύγεις τις διαδοχικές δημοσιεύσεις για οικονομία χώρου στο forum μας και βοήθεια προς τους συντονιστές.

 

Βεβαίωση νομίμου περιγράμματος κτίσματος προ 55 ως διοικητική πράξη δεν νομίζω ότι ένας ιδιώτης μηχανικός έχει τέτοιο δικαίωμα. 

Περί ελενίτ στο έγραψα σε παρένθεση στο #416 για να εστιάσουμε στο κύριο ερώτημά σου αλλά φυσικά είναι πολύ σημαντικό.

Το θέμα είναι ότι και να βρει πιστοποιημένο συνεργείο αποξήλωσης ελενίτ, το κόστος θα είναι απαγορευτικό για την κλίμακα εργασιών που συζητάμε. Αυτό δυστυχώς οδηγεί τους περισσότερους ιδιοκτήτες σε αυθαίρετες αποξηλώσεις και αποκομιδή ελενίτ στα σκουπίδια ή σε μπάζα και χωματερές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπέρα! σε ακίνητο η μοναδική αυθαιρεσία του είναι η αλλαγή στέγης που έγινε πριν 2 χρονια και δε νομιμοποιείται. αυτό τώρα τι θα χρειαστεί? να του βγάλω μικκρής κλίμακας για να μπορέσει να πάρει βεβαίωση? γίνεται εκ των υστέρων όπως παλιά? αν θελήσουν φωτογραφίες τι κάνω?! θέλει βεβαίωση μηχανικού για να πάρει ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.