Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΕΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ-ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι πολιτικός μηχανικός τ.ε. απόφοιτος ΑΣΠΑΙΤΕ. Έχω το πτυχίο μου εδώ και 5 χρόνια και ήρθε η ώρα που χρειάζεται να το χρησιμοποιήσω. Θα ήθελα αν έχει κάποιος τη διάθεση και το χρόνο να μου δώσει κάποιες συμβουλές πάνω στο θέμα.Για παράδειγμα που είναι το πιο σωστό να γραφτώ? Στο τεε ή στην εετεμ? Και έπειτα εγώ θέλω να μπορώ να υπογράφω δημόσια έργα. Τι κινήσεις πρέπει να κάνω ώστε να είμαι σε θέση να τα υπογράφω. Με συγχωρείτε για την άγνοια που έχω πάνω σ αυτό το θέμα. Κάθε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ28 said:

... Στο τεε ή στην εετεμ? ..

και στα δύο

Για τα υπόλοιπα το βασικό είναι να αρχίσεις την ενασχόληση με το αντικείμενο σου, ειδικά αν 5 χρόνια μετά την σχολή δεν έχεις ασχοληθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα προτείνεται να πληρώνω και στα δύο συνδρομή? Και τέλος μήπως γνωρίζεται τι ισχύει με το εργοληπτικό πτυχίο? Γιατί ένας συνάδελφος μου είπε ότι πρέπει να πάω στην περιφέρεια και να πάρω εκεί πτυχίο εμπειροτέχνη.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ28 said:

.. περιφέρεια και να πάρω εκεί πτυχίο εμπειροτέχνη.

Δεν είμαι ειδικός στα της ειδικότητας σου, οπότε πιο καλά να λάβεις συμβουλές για αυτό απο πιο ειδικούς.

Το Α και το Ω όμως είναι (ειδικά αν έχεις μηδενική ενασχόληση έως τώρα) να μάθεις να μάθεις να μάθεις... για τα έργα.

Ρωτάς πως θα αποκτήσεις κάποιο χαρτί που να σου δίνει δικαιώματα... δεν διευκρινίζεις όμως αν έχοντας τα "δικαιώματα" έχεις την γνώση να φέρεις εις πέρας κάποιο έργο (μελέτη ή επίβλεψη ή κατασκευή)

καλό ξεκίνημα φυσικά και να θυμάσαι κάθε αρχή και δύσκολη και σχεδόν όλοι μας στην αρχή είμασταν ψαράκια και σαν χαμένοι στα διάστημα....

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολλά χρόνια στα έργα μιας και ο πατέρας μου έχει εταιρία με χωματουργικές εργασίες απλά χρειαζόμαι το εργοληπτικό για να βοηθήσω και εγώ στην οικογενειακή επιχείρηση. Ωστόσο ευχαριστώ για τις συμβουλές και για τις ευχές.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ28 said:

Τι κινήσεις πρέπει να κάνω ώστε να είμαι σε θέση να τα υπογράφω.

Στις ενότητες Εργασιακά, Επαγγελματικά Δικαιώματα και Ασφαλιστικά θα βρεις πολλές πληροφορίες.

Κατά την άποψή μου να μην εγγραφείς πουθενά προς το παρόν. Γνώρισε την αγορά, ενημερώσου σφαιρικά και αποφάσισε με ποιο κομμάτι θα ασχοληθείς.

Για να αποφασίσεις πού θα εγγραφείς πρέπει να εξετάσεις τι σου προσφέρει η εγγραφή και αν αυτά σου χρειάζονται. Μέλος ΤΕΕ δεν μπορείς να γίνεις. Οι πτυχιούχοι μπορούν να εγγραφούν στο αντίστοιχο μητρώο του ΤΕΕ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ28 said:

Είμαι πολλά χρόνια στα έργα μιας και ο πατέρας μου έχει εταιρία με χωματουργικές εργασίες ....

άρα παίζεις μπάλα.....

προχώρα ... και όπου μπορείς να γραφτείς γράψου στην τελική. 40 - 50€ τον χρόνο δεν θα σε κάνει πιο πλούσιο ούτε πιο φτωχό.

Αν είχες κάνει πριν 5 χρόνια εγγραφή τεε και εετεμ θα είχες και ένα χαρτί 5 ετών και πολλά θέματα ("δικαιώματα") ειδικά με την ειδικότητα σου έχουν σημαντική εξάρτηση απο ημερομηνία έναρξης σ αυτά (και όχι απο την ημερομηνία που έλαβες την αποφοίτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Didonis said:

άρα παίζεις μπάλα.....

προχώρα ... και όπου μπορείς να γραφτείς γράψου στην τελική. 40 - 50€ τον χρόνο δεν θα σε κάνει πιο πλούσιο ούτε πιο φτωχό.

Αν είχες κάνει πριν 5 χρόνια εγγραφή τεε και εετεμ θα είχες και ένα χαρτί 5 ετών και πολλά θέματα ("δικαιώματα") ειδικά με την ειδικότητα σου έχουν σημαντική εξάρτηση απο ημερομηνία έναρξης σ αυτά (και όχι απο την ημερομηνία που έλαβες την αποφοίτηση σου.

Σίγουρα δεν σε κάνουν πιο φτωχό. Απλά απ΄ όσο ξέρω σαν νέος μηχανικός αρχικά πρέπει να γραφτώ στους εμπειροτέχνες και ανάλογα τα έργα που θα έχω θα ανεβαίνω και ήλπιζα να ξέρει κάποιος εδώ στο φόρουμ κάτι πάνω σ αυτό για να δω πως θα κινηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.