Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόταση για αγορά γεννήτριας


smartakis

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

θέλω να αγοράσω μία γεννήτρια για το σπίτι (πετρέλαιο ή βενζίνη) και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει. 

Σίγουρα θέλω να έχει χαμηλή κατανάλωση και κατά προτίμηση να συνδέεται στον πινάκα (τριφασικός) και να «σηκώνει» ότι είναι συνδεδεμένο πάνω. Αυτό μπορεί να γίνει με μια απλή γεννήτρια ή θα χρειαστώ σαν τα θηρία που έχω δει στην αττική οδό; 

ΥΓ θα ήθελα και πίνακα μεταγωγής για αυτόματη μετάβαση από το δίκτυο της ΔΕΗ στην γεννήτρια και αντίστροφα όπως και avr

Edited by smartakis
Τονισμός
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το μπάτζετ που είσαι πρόθυμος να διαθέσεις. 

Γενικά αυτό που περιγράφεις κοστίζει καθώς θέλεις και αυτοματισμό και τριφασικη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά θέλω όταν πέφτει το ρεύμα αυτόματα να μπορεί να τροφοδοτείται το παρακάτω σπίτι:

Υπάρχει ένας κεντρικός πινάκας στον οποίο είναι συνδεδεμένα 3 υπνοδωμάτια, 3 μπάνια, 1 κουζίνα, 1 σαλόνι και υπάρχει και ένας δεύτερο πινάκας που είναι συνδεδεμένη μια κουζίνα, 2 υπνοδωμάτια, 2 μπάνια, 1 laundry room και ένα playroom. Ενοείται όλα αυτά με τις συσκευές τους: ~ 150 λάμπες (όλες led), 4 tv, κλιματισμός τύπου vrv, προτζεκτορας, ενισχυτής, πλυντήριο, στεγνωτήριο, 2 εστίες, 2 φούρνοι, 2 ψυγεία, πλυντήριο πιάτων, Η/Υ, ηλεκτρικά πατζουρια και κουρτίνες σε όλο το σπίτι (πολύ βασικό αυτά να λειτουργούν), εξαρτήματα δομημένης καλωδίωσης όπως rack, patch panel, κεραίες, 2 router και κάποια αλλά περιφερειακά

Αν το αποτέλεσμα με ικανοποιεί δεν έχω θέμα με το budget. 

 

Edited by smartakis
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, smartakis said:

Δηλαδη, ποσο μπορει να κοστισει;

όσο ένα μπάνιο.... 

αλλά ναι, κάνω πλακίτσα. Δεν είναι αντικείμενο μου, σου συνιστώ όμως να απευθυνθείς σε ειδικότητα Μηχανικών (μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι) κλπ να τσεκάρουν το σύνολο των φορτίων που χρειάζεσαι και εναλλακτικό πλάνο με πόσο φορτίο θα άντεχες για Χ διάστημα χωρίς ρεύμα

και άναλογα το ένα ή το άλλο θα σου δώσεις ελάχιστες απαιτήσεις που πρέπει να έχει η γεννήτρια που θα διαλέξεις ανεξάρτητα μάρκας και μοντέλου

οπότε κι εσύ αν επιλέξεις την μέγιστη ελάχιστη κατανάλωση για ώρες ανάγκες μπορεί να πάει ας πούμε ενα μικρο μπάνιο με ντουζιέρα

ενώ αν διαλέξεις τα πάντα όλα και όσο χρειαστεί να θέλει μάστερ μπάνιο ή και κουζίνα...

η καλή διάγνωση θα σου δώσει καλές επιλογές.

 

Μη ξεχνάς ότι ενδιαφέρεσαι για 2 Οικίες με φουλ εξοπλισμό και υποθέτω και απαιτήσεις.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Didonis said:

όσο ένα μπάνιο.... 

αλλά ναι, κάνω πλακίτσα. Δεν είναι αντικείμενο μου, σου συνιστώ όμως να απευθυνθείς σε ειδικότητα Μηχανικών (μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι) κλπ να τσεκάρουν το σύνολο των φορτίων που χρειάζεσαι και εναλλακτικό πλάνο με πόσο φορτίο θα άντεχες για Χ διάστημα χωρίς ρεύμα

και άναλογα το ένα ή το άλλο θα σου δώσεις ελάχιστες απαιτήσεις που πρέπει να έχει η γεννήτρια που θα διαλέξεις ανεξάρτητα μάρκας και μοντέλου

οπότε κι εσύ αν επιλέξεις την μέγιστη ελάχιστη κατανάλωση για ώρες ανάγκες μπορεί να πάει ας πούμε ενα μικρο μπάνιο με ντουζιέρα

ενώ αν διαλέξεις τα πάντα όλα και όσο χρειαστεί να θέλει μάστερ μπάνιο ή και κουζίνα...

η καλή διάγνωση θα σου δώσει καλές επιλογές.

 

Μη ξεχνάς ότι ενδιαφέρεσαι για 2 Οικίες με φουλ εξοπλισμό και υποθέτω και απαιτήσεις.

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !!!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, astrah said:

Μπακαλορεαλ μιλώντας... τουλάχιστον ένα 15αρι... με... φτηνά υλικά...

Για να γινει η συνδεση γνωριζεις αν θα χρειαστουν αρκετες εργασιες στο σπιτι ;

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά μιλώντας,  δεν θα ήταν φρόνιμο εφόσον όπως λες δεν φειδεσαι χρημάτων να πας σε ένα ηλεκτρολόγο ή μηχανολόγο μηχανικό ( να μην εμπορεύεται όμως) και να σου βγάλει εναλλακτικά σενάρια.  Γτ όπως γνωρίζεις ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.