Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιοι επαγγελματίες αποφεύγουν τις ηλεκτρονικές συναλλαγές


Engineer

Recommended Posts

Ο φόρος εισοδήματος εφαρμόζεται επί του κέρδους και αρχίζει από το 9%. Δεν είναι υπερβολικό ποσό.

Μια λεπτομέρεια που δεν έχω βρει είναι αν το 40% θα εφαρμόζεται στο ποσό με το ΦΠΑ οπότε 100€ + ΦΠΑ = 124€, μείον 40% = 74.4€.

 

Κάτι ακόμα πολύ σημαντικό είναι η εγγύηση. Οι οικονομικά άνετοι πελάτες συνήθως θέλουν και κάποια γραπτή εξασφάλιση οπότε για μικρή διαφορά σίγουρα θα προτιμούν απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πίεση των επαγγελματιών από πελάτες να παρανομήσουν είναι συχνά ασφυκτικός. Ακόμα και αν τους πουν ότι συγκεκριμένα πληρώνουν φόρους με μέρος της αμοιβής οι πιέσεις είναι συχνά τεράστιες για να παρανομήσουν. 

Πέρα από το πρακτικό μέρος του θέματος η ειρωνεία είναι ότι η χώρα είναι σε αυτή την κατάσταση ακριβώς επειδή η παρανομία είναι μόδα: οι κυβερνήσεις συστημικά υπερφορολογούν: σε άλλη περίπτωση δε θα χρειαζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατροί, Δικηγόροι, υπηρεσίες επισκευής ακινήτων, συνεργεία αυτοκινήτων, κομμωτήρια, υπηρεσίες εκπαίδευσης και ψυχαγωγία.

Οι μηχανικοί εμπλεκόμαστε στις "υπηρεσίες επισκευής ακινήτων", όμως και πάλι το άρθρο εννοεί μάλλον τους τεχνίτες, παρά τα οργανωμένα από μηχανικούς projects.

Η διαφορά κόστους "με" και "χωρίς" δεν είναι οπωσδήποτε 24%. Η "έκπτωση" μπορεί να κυμαίνεται από το "μοίρασμα του ΦΠΑ" έως και το μοίρασμα του κόστους, αγνοώντας το ΦΠΑ. Κι αυτό με επιχείρημα τα δικά μας λόγια ότι "το ΦΠΑ δεν είναι δικό μου" και ότι "το μισό κόστος είναι φόροι". Ειδικά μεταξύ επαγγελματιών που πηγαίνουν "διαβασμένοι" οι τιμές χτυπιούνται πολύ εύστοχα και το ζεστό μετρητό μαζί με την ψυχολογία του lock down ευνοεί αυτές τις συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2021 at 7:01 ΜΜ, maneni said:

αρα δεν ειναι στο χερι του....

τα υπολοιπα με το "συναδελφο" και τον κρατικο μηχανισμο....

Τώρα πλάκα κάνεις ? Ο πελάτης αποφασίζει που θα πάει. Αυτός έχει το μαχαίρι και το πεπόνι. Μια χαρά στα λέει ο φίλος, αν δεν θέλει να πληρώσει ΦΠΑ, θα πάει δίπλα. Το έχω αντιμετωπίσει και εγώ και πολλοί. Τώρα αυτό που λες να τα ψάχνουμε τον συνάδελφο και τον κρατικό μηχανισμό, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. 

Γενικά σε έναν ιδιώτη αν δεν κάνεις δόσεις ή αν δεν πληρώσει γενικά με κάρτα δεν τον συμφέρει να πληρώσει άσπρα. 

Το κράτος δεν έχει κόσμο να ελέγξει τόσους μικροεπαγγελματίες. Οπότε τέτοια άρθρα και μελέτες που ανακαλύπτουν την Αμερική και εμφανίζονται κάθε μερικά χρόνια τι σκοπό έχουν ?

α) Να μην καταργηθεί το τέλος επιτηδεύματος .

β) να αυξηθούν τα τεκμήρια διαβίωσης.

 

Link to comment
Share on other sites

αυτη η νοοτροπία μας έχει φάει. Ο πελάτης φταίει, ο γείτονας φταίει, ο άλλος φταίει....

ΜΑ το ήθελε ο πελάτης, αν δεν το έκανα εγώ θα το έκανε ο δίπλα ...κλπ κλπ

Εμείς δε φταίμε σε τίποτα, αθώες περιστερές.

Δηλ αν ο πελάτης σου ζητήσει να πας να πνιγείς θα το κάνεις? ΚΑι μην μου πεις ότι δεν είναι το ίδιο. Είναι ακριβώς το ίδιο, ο αντίκτυπος σε εσένα αλλάζει.

Για να το τελειώνω, δε λέω ότι εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ. Στην ίδια χώρα ζούμε. Δεν λέω όμως ότι φταίει ο πελάτης.... Γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ακούμε συνέχεια, ότι δηλαδή αν πληρώνονταν οι φόροι στο ακέραιο, τελικά θα απαιτούνταν μικρότερη φορολογία, μπορεί κάποιος να μας εγγυηθεί ότι αυτό όντως ισχύει;

Ο πιο πολύς κόσμος πιστεύει ότι αν βελτιωθεί η εισπραξιμότητα των φόρων, το κράτος απλά θα νιώσει πιο άνετο να χαλάσει κι άλλα λεφτά. Και δεν ξέρουμε ακόμα κι αν αυτές οι πληροφορίες περί του μεγέθους της φοροδιαφυγής είναι αληθινές κι αν όντως το κράτος δεν εισπράττει τα χρήματα αυτά που παρουσιάζει ως έλλειμμα.. Το λογικό είναι πάντα να γκρινιάζουν ότι τα λεφτά είναι λειψά και να διατηρούν και κείνοι κάποιο μαύρο χρήμα.

Μας έχει δοθεί κάποιο διαφανές μοντέλο που να συσχετίζει τις κρατικές δαπάνες με το ΑΕΠ της χώρας ή κάποια αντίστοιχη παράμετρο τεκμηριώνοντας τους φορολογικούς συντελεστές; Για να μη μπω σε μοντέλα σχετικά με την κατανομή των φόρων στις διάφορες ομάδες και τις κατευθύνσεις της αναδιανομής των χρημάτων αυτών μέσα από τον προϋπολογισμό του κράτους.

Μια τέτοια διαφάνεια και αξιολόγηση του κράτους στο τι κάνει τα λεφτά που μαζεύει είναι μάλλον το μοναδικό κίνητρο για να πληρώνονται οι φόροι.

Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2021 at 1:47 AM, georgios_m said:

Επειδή το ακούμε συνέχεια, ότι δηλαδή αν πληρώνονταν οι φόροι στο ακέραιο, τελικά θα απαιτούνταν μικρότερη φορολογία, μπορεί κάποιος να μας εγγυηθεί ότι αυτό όντως ισχύει;

Εκείνες οι σκέψεις είναι σωστές αλλά συνοδεύονται από γενικότερα διορθωμένη εθνική νοοτροπία και όχι μόνο μεμονωμένες ενέργειες ρομαντικών που ουσιαστικά κάνουν δονκιχωτισμό.

Οι κυβερνήσεις προέρχονται από το λαό τους και όσο και να γκρινιάζουν κάποιοι ότι ο λαός δε φταίει ποτέ: ο λαός πολύ καλά ξέρει συνήθως ότι ψηφίζει για το αναξιοκρατικό του βόλεμα.

Για να το πω ψυχαναλυτικά: χρειάζεται μια χώρα που ο κόσμος ντρέπεται να κλέψει το κράτος γιατί ξέρει ότι κλέβει τον εαυτό του: εδώ όχι απλά δεν είναι ντροπή αλλά μαγκιά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο θέμα μαζικότητας ή μήπως με το παρόν σύστημα, απλώς θα επιτυγχάνονται καλύτερα μεγαλεπήβολοι εθνικοί στόχοι;

Το βόλεμα δεν είναι πάντα αναξιοκρατικό, υπάρχει και το αξιοκρατικό, για το οποίο επίσης ψηφίζει κόσμος.

Ο λόγος που είτε δεν υπάρχει ντροπή μπορεί να είναι και η διαφωνία με το ίδιο το σύστημα. Από την άλλη, την αποδοχή του συστήματος κάποιοι την ανάγουν σε ζήτημα κοινωνικής ηθικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/1/2021 at 7:37 PM, georgios_m said:

Είναι μόνο θέμα μαζικότητας ή μήπως με το παρόν σύστημα, απλώς θα επιτυγχάνονται καλύτερα μεγαλεπήβολοι εθνικοί στόχοι;

Το βόλεμα δεν είναι πάντα αναξιοκρατικό, υπάρχει και το αξιοκρατικό, για το οποίο επίσης ψηφίζει κόσμος.

Ο λόγος που είτε δεν υπάρχει ντροπή μπορεί να είναι και η διαφωνία με το ίδιο το σύστημα. Από την άλλη, την αποδοχή του συστήματος κάποιοι την ανάγουν σε ζήτημα κοινωνικής ηθικής.

Το θέμα της 'πατριωτικής συνείδησης" το θεώρησα αναπόσπαστο μέρος του "οι κυβερνήσεις προέρχονται από το λαό τους" που ανέφερα εκεί.

Δηλαδή για να λειτουργήσει σωστά η χώρα και δεν πρέπει να κλέβει ο ένας τον άλλο αλλά και αυτό να εκφράζεται κρατικά.

Όλα αυτά δεν είναι ρομαντικά: έτσι ακριβώς λειτουργούν οι σοβαρές χώρες: πληρώνουν αλλά εμπιστεύονται το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Στις σοβαρές χώρες υπάρχει σοβαρός διαχωρισμός της ρουφιανιάς από την διεκδίκηση των δικαιωμάτων.

Σε πολλές χώρες αν πετάξεις σε δημόσιο χώρο σκουπίδια σε καταγγέλει ο διπλανός σου επειδή θεωρεί ότι μολύνεις το περιβάλλον στο οποίο ζει και ο ίδιος.

Ομοίως πράττουν αν σε δουν να κλέβεις δημόσιο χρήμα, να χτίζεις αυθαίρετα, κλπ .

 

Εδώ συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Θεωρείται ρουφιανιά να καταγγείλει κάποιος κάποιον. Πολλοί βλέπουν πολλά αλλά δεν μιλάνε για τίποτα.

Δεν λέω ότι πρέπει να γίνουμε σαν τους ξένους υπερβολικοί αλλά αν υπήρχε μια στοιχειώδη παιδεία θα ήταν πιο λειτουργική η κοινωνία μας.

 

Γνωρίζετε ότι στην Αμερική η μισθοδοσία των δημοσίων υπαλλήλων είναι δημοσιευμένη στο διαδίκτυο;

Έχω συγγενή στην Φλώριντα και μου το έχει επαληθεύσει. Συγκεκριμένα μου είπε:

"Έστω ότι βλέπω κάποιον που είναι δημόσιος υπάλληλος και κυκλοφορεί με Porche. Μπορώ να μπω στο σύστημα και να δω την μισθοδοσία του. Αν ο μισθός του δεν δικαιολογεί τέτοιο αυτοκίνητο μπορώ να τηλεφωνήσω στην αρμόδια υπηρεσία (οικονομικών) να τους το αναφέρω και αυτοί μετά θα ελέγξουν αν έχει άλλες νόμιμες πηγές εισοδήματος που δικαιολογούν τέτοιο αυτοκίνητο.

Αν δεν δικαιολογείται το αυτοκίνητο τότε θα κάνουν έλεγχο για φοροδιαφυγή ή χρηματισμό."

 

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.