Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΕΤΕΜ & Εγγραφή στο Μητρώο Ελεγκτών Δόμησης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

είμαι πτυχιούχος Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε. (2012) και σκοπεύω να κάνω έναρξη εργασίας. Διερωτώμαι όμως αν πρέπει (και γιατί!) να γραφτώ στην ΕΕΤΕΜ. Σε ερώτημά μου στην ΕΕΤΕΜ για το τι ποσό πρέπει να καταβάλω έλαβα την εξής απάντηση:

 

Το Καταστατικό της Ένωσης προβλέπει, κατά την εγγραφή και μόνο, την καταβολή έναντι συνδρομών από το έτος κτήσης πτυχίου - στην περίπτωσή 
σας, με έτος κτήσης πτυχίου το 2012, το συνολικό ποσό που θα πρέπει να καταβληθεί είναι 195 ευρώ (εκ των οποίων, 30 € είναι η συνδρομή του 2021, 10 € είναι εφάπαξ ποσό εγγραφής και 155 € είναι έναντι των συνδρομών από το 2012) - από το 2022 και μετά, υφίσταται ετήσια συνδρομή, ύψους 30 ευρώ.

 

Εκτός από τον παραλογισμό αυτόν, διαβάζω στον Ν.4389/2016, αρ.15, Γ1.2 (θέλω να γραφτώ ως Ελεγκτής Δόμησης) ότι:

2. Στο μητρώο διακρίνονται τρεις (3) κατηγορίες ελεγκτών:

α) Στην κατηγορία Ι εγγράφονται οι μηχανικοί, ανεξαρτήτως του χρονικού διαστήματος της επαγγελματικής τους εμπειρίας. Οι ελεγκτές της κατηγορίας Ι δύνανται να διενεργούν ελέγχους για κτίρια και κατασκευές επιφάνειας έως 250 τ.μ. ή για εγκαταστάσεις.

β)Στην κατηγορία ΙΙ εγγράφονται οι διπλωματούχοι μηχανικοί, μέλη του Τ.Ε.Ε., που έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος τουλάχιστον πέντε (5) ετών, οι πτυχιούχοι μηχανικοί τεχνολογικής εκπαίδευσης που είναι μέλη της Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. τουλάχιστον για πέντε (5) έτη[...]

γ) Στην κατηγορία ΙΙΙ εγγράφονται οι διπλωματούχοι μηχανικοί, μέλη του Τ.Ε.Ε., που έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος τουλάχιστον δέκα (10) ετών, οι πτυχιούχοι μηχανικοί τεχνολογικής εκπαίδευσης που είναι μέλη της Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. τουλάχιστον για δέκα (10) έτη[...]

Δηλαδή αν είχα γραφτεί κατά το έτος αποφοίτησής μου στην ΕΕΤΕΜ τώρα θα μπορούσα να είμαι Ελεγκτής Δόμησης κατηγορίας 2 και του χρόνου θα μπορούσα να είμαι ελεγκτής δόμησης κατηγορίας 3 αλλά τώρα μπορώ μόνο να γραφτώ στην κατηγορία 1;;;

Με ποιο σκεπτικό θα είχα την εμπειρία αν απλώς ήμουν γραμμένη στην ένωση όλα αυτά τα χρόνια και πλήρωνα τη συνδρομή μου;;;

Σε ερώτημά μου στην ΕΕΤΕΜ για το αν αφού πληρώσω αναδρομικά όλων αυτών των ετών, σημαίνει κιόλας ότι θα είμαι γραμμένη για όλα αυτά τα έτη, η απάντηση ήταν φυσικά όχι με μόνο επιχείρημα το ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ. Ως ημερομηνία εγγραφής νοείται η ημέρα που όντως γράφεσαι, ασχέτως αν πληρώνεις αναδρομικά. Το συνολικό ποσόν που καλούμαι να πληρώσω αναδρομικά είναι μικρότερο σε σχέση με το αν πλήρωνα όντως κάθε μήνα από το 2012 αλλά ο παραλογισμός είναι παραλογισμός ειδικά όταν αυτό συνδέεται με το μητρώο των Ελεγκτών Δόμησης!

 

Και καταλήγω στην ερώτηση που έθεσα και στην αρχή. Γιατί να γραφτώ στην ΕΕΤΕΜ; Πέρα από το μητρώο των Ελεγκτών Δόμησης, θα χρειαστεί κάπου αλλού αυτή η εγγραφή;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Edited by aneida
τυπογραφικά λάθη
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να γραφτεις στην ΕΕΤΕΜ για το μητρωο ελεγκτων δομησης.....Μονο στο ΤΕΕ γραψου...

Link to comment
Share on other sites

Μα μίλησα με του Επιθεωρητές Δόμησης και με παρέπεμψαν σε αυτό το άρθρο... αν δηλαδή δεν γραφτώ στην ΕΕΤΕΜ, ο νόμος λέει ξεκάθαρα πως δεν θα δικαιούμαι (έστω σε πέντε χρόνια και δέκα αντίστοιχα) να κληρωθώ στις υπόλοιπες κατηγορίες! 

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2021 at 5:15 ΜΜ, aneida said:

Μα μίλησα με του Επιθεωρητές Δόμησης και με παρέπεμψαν σε αυτό το άρθρο... αν δηλαδή δεν γραφτώ στην ΕΕΤΕΜ, ο νόμος λέει ξεκάθαρα πως δεν θα δικαιούμαι (έστω σε πέντε χρόνια και δέκα αντίστοιχα) να κληρωθώ στις υπόλοιπες κατηγορίες! 

Ειμαι ελεγκτης δομησης , πτυχιουχος Εργων Υποδομης και δεν ειμαι γραμμενος στην ΕΕΤΕΜ παρα μονο στο ΤΕΕ.

Δε χρειάζεται να είναι μέλη της ΕΕΤΕΜ οι πτυχιούχοι μηχανικοί για την εγγραφή τους στο Μητρώο Ελεγκτών Δόμησης | B2Green

Edited by koulosb
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ο πιο άχρηστος σύλλογος στην ιστορία του Ελληνικού κράτους.

Πραγματικά πιστεύω πως ο κύριος λόγος που δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα είναι αυτοί και όχι το ΤΕΕ.

Το μόνο πράγμα που μπορείς να πάρεις πληροφορίες είναι για το πως να πληρώσεις και τα χρήματα που μαζεύουν από τις συνδρομές τα χρησιμοποιούν για να κυνηγάμε τα μέλη τους (εκτός από το να χρηματοδοτούνται σε προσωπικό επίπεδο φυσικά) και να αγοράζουν φραπόγαλα  όταν κάνουν παραστάσεις διαμαρτυρίας (1 φορά τα 10 χρόνια)

Συνηθίζουν να βγάζουν ανακοινώσεις για να λένε πόσο φοβεροί και τρομεροί είναι, καθώς και για την κοπή της πίτας που είναι το κύρια ενασχόληση τους κατά την διάρκεια του έτους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δηλαδή δεν ισχύει ούτε το ότι επιβάλλεται να έχω αριθμό μητρώου ΕΕΤΕΜ στη σφραγίδα μου; Ή το ότι για να κάνω έναρξη στην εφορία πρεπει να είμαι γραμμένη στην ΕΕΤΕΜ; Δεν υπάρχει δηλαδή κάποια περίπτωση να αποδειχτεί απαραίτητη η εγγραφή μου και μάλιστα η έγκαιρη;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα έναρξη ήταν υποχρεωτική η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ, αλλά τότε δεν υπήρχε ακόμα το "παρα"μητρώο πτυχιούχων μηχανικών στο ΤΕΕ.

Πλέον αφού θα πληρώνεις που θα πληρώνεις συνδρομή στο ΤΕΕ για να έχεις πρόσβαση στα ηλεκτρονικά συστήματα, γράψου μόνο εκεί και βάλε τον αριθμό ΤΕΕ στην σφραγίδα

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Ν.4030/11 έχει τροποποιηθεί αρκετές φορές. Σε μία από τις τελευταίες τροποποιήσεις απαλλάσσει τους πτυχιούχους από την υποχρεωτική εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ για να γίνουν ελεγκτές δόμησης.

Ν.4602/2019 άρθρο 61§1 ΦΕΚ45/Α/9-3-19

image.png.8cb7d4f4372d662fd30b61529490d2ca.png

 

είναι εξοργιστικό το ότι η ενημέρωση που δίνεται από φορείς του κράτους είναι ελλιπής.  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

*edit

συγνώμη έκανα κατά λάθος παραθεση

Edited by mikegad
παράθεση αντί για edit προηγούμενου μυνήματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.