Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

συναίνεση 100% συνιδιοκτητών για υπόγεια όδευση παροχετευτικού αγωγού φυσικού αερίου απο κοινόχρηστο κήπο


tzitzikas

Recommended Posts

Καλησπέρα. αυτά είναι τα χαρτιά , τα έβγαλα από την γιαγιά που έκανε αίτηση πρόσφατα στην ΕΔΑ, αυτά της έδωσαν για το υπόγειο δίκτυα της ΕΔΑ. Όντως φαίνεται να θέλει υπογραφές τουλάχιστον από τους διαχειριστές των 2 οικοδομών του συγκροτήματος μας. Στην σελίδα του; Δεν έχω βρει τέτοιο έγγραφο ούτε το 2018 που έκανα αίτηση κα εκαναν αυτοψία μου ζήτησαν κάτι τέτοιο. Σε ποιο νομο μπορει να βασίζεται? Ευχαριστώ!

IMG_20210328_130935_copy_780x1040.jpg

IMG_20210328_130949_copy_780x1040.jpg

Link to comment
Share on other sites

.....ως νομιμος διαχειριστης [ξενης ιδιοκτησιας]/ως ιδιοκτητης/ως συνιδιοκτητες διαμερισματων......

 επιτρεπουν την διέλευση και ολοκληρωση και εγκατασταση  "εντος"  της ανω ιδιοκτησιας/ιδιοκτησιων.

 Δεν ζητάει καμμια συναινεση για την διελευση στον ακαλυπτο.

 

ν. 2364/1995

αρθρο 7 παρ. 4

 Οι συγκύριοι ακινήτων υποχρεούνται να επιτρέπουν την εκτέλεση εργασιών και την τοποθέτηση εγκαταστάσεων παροχής φυσικού αερίου σε διακεκριμένη ιδιοκτησία καταναλωτή στους κοινόκτητους ή κοινόχρηστος χώρους και πράγματα της οικοδομής.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

.....ως νομιμος διαχειριστης [ξενης ιδιοκτησιας]/ως ιδιοκτητης/ως συνιδιοκτητες διαμερισματων......

 επιτρεπουν την διέλευση και ολοκληρωση και εγκατασταση  "εντος"  της ανω ιδιοκτησιας/ιδιοκτησιων.

 Δεν ζητάει καμμια συναινεση για την διελευση στον ακαλυπτο.

 

ν. 2364/1995

αρθρο 7 παρ. 4

 Οι συγκύριοι ακινήτων υποχρεούνται να επιτρέπουν την εκτέλεση εργασιών και την τοποθέτηση εγκαταστάσεων παροχής φυσικού αερίου σε διακεκριμένη ιδιοκτησία καταναλωτή στους κοινόκτητους ή κοινόχρηστος χώρους και πράγματα της οικοδομής.

 

 

 

Καλησπέρα. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ζητάει η ΕΔΑ με αυτό το χαρτί που επισυναψα και έδωσε στον συνιδιοκτήτη μου που έκανε πρόσφατα αίτηση με την ίδια όδευση που θέλω και εγώ. Αν δεν υπογραφει αυτό το χαρτί από τους 2 διαχειριστές, υπάρχει κάποιος νόμος που μπορεί να εμποδίσει στο να γίνει υπόγειο δίκτυο της ΕΔΑ αν δεν το υπογράψουν? Για πιο λόγο το ζητάει η ΕΔΑ? Λίγο με μπέρδεψες με την τοποθέτηση σου. Τι εννοείς ακριβώς? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν ειπες αν εχει γινει συσταση καθετων σε αυτα τα δυο συγκροτηματα, ωστε, λογικο ειναι, να μην σου επιτρεπουν την διελευση απο τον κοινοχρηδτο χωρο της αλλης καθετης.

κατα τα λοιπα,

αυριο θα ρωτησεις την εταιρια

που ειπε η γιαγια οτι της εστειλε ενα χαρτί

και

τα λεμε

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο κήπος που είναι να περάσει το υπόγειο της ΕΔΑ είναι κοινόχρηστος και τον 2 οικοδομών. Όταν πριν 2 χρόνια πέρασε υπόγεια της Διπλανής οικοδομής το υπόγειο αερίου στο κοινόχρηστο πάρκιν, και των 2 οικοδομών, δεν υπέγραψα προσωπικά κάτι, εκτός αν αρκεί η υπογραφή των 2 διαχειριστών. Η διπλανή οικοδομή πιθανόν να μην έχει πλέον διαχειριστη. Πριν 2 χρόνια που είχα κάνει αίτηση δεν μπορεί να ζητήθηκε τέτοιο χαρτί. ;πορω γιατί να ζητείται τώρα. Τι να αλλαξε από νομοθεσία, δεν γνωριζω κάτι. Όταν λες σύσταση καθέτων τι εννοείς? Δεν το γνωρίζω. ευχαριστώ πολυ

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

με ενημέρωσε υπάλληλος της ΕΔΑ τηλεφωνικά οτι πλέον το ζητάνε. Ενώ πριν 2 χρόνια δεν μου το ζητήσανε. Δεν ξέρω σε πιο νέο νόμο βασίστηκαν. Τι αλλαξε δλδ απο τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επανέρχομαι (update 14/1/2021😞

Την επισυναπτόμενη Υ/Δ διαχειριστών ενημερώθηκα απο τον υπάλληλο της ΕΔΑ που έκανε την αυτοψία διοτι προέκυψαν προβλήματα με ιδιοκτήτες που αντιδρούσαν στην κατασκευή υπόγειου αγωγού παροχής της ΕΔΑ και ζητείται σε συγκροτήματα οικοδομών (περισσότερες απο μία οικοδομές) όπου ο υπόγειος αγωγός θα περάσει σε κοινόχρηστο χώρο των 2 ή περισσοτέρων οικοδομών του οικοπέδου. Το 2018 που είχα ζητήσει αυτοψία δεν μου ζητήθηκε κάτι τέτοιο και μου είπε η ΕΔΑ οτι τότε δεν το ζητήσαν.

Απο το τέλος Μαρτίου ζήτησα να ενημερωθώ βάση ποιανού <<νέου>> νόμου ζητείται πλέον αυτό το έγγραφο (σημείωση: αν δεν δέχεται να υπογράψει ο ένας διαχειριστής ή η μία οικοδομή δεν έχει διαχειριστή και σε αυτή την περίπτωση δεν υπογράψει έστω και ένας απο τους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων απλά δεν μπορείς να πάρεις αέριο) και ακόμα μου απαντάνε. Εχω στείλει 2 mail και τηλέφωνα και ακόμα μου απαντάνε. Ο δεν υπάλληλος που έκανε την αυτοψία δεν γνώριζε να μου απαντήσει. 

Γνωρίζετε να υπάρχει τέτοιος νόμος? Αλλά πρέπει να μου δώσουν μια απάντηση. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Υ-Δ-ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ-ΦΥΣΙΚΟ-ΑΕΡΙΟ.pdf

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2021 at 8:25 ΜΜ, dimitris GM said:

ακομα δεν ειπες αν εχει γινει συσταση καθετων σε αυτα τα δυο συγκροτηματα, ωστε, λογικο ειναι, να μην σου επιτρεπουν την διελευση απο τον κοινοχρηστο χωρο της αλλης καθετης.

κατα τα λοιπα,

αυριο θα ρωτησεις την εταιρια

που ειπε η γιαγια οτι της εστειλε ενα χαρτί

και

τα λεμε

----------------------------------------------------------------------

το ειχαμε και "τοτε" επισημανει

αλλο ο κοινοχρηστος χωρος μιας οικοδομης, για την οποια δεν απαιτειται τπτ...πλην της ειδοποιησης για την "οδευση"

και αλλο να περασει απο κοινοχρηστο που   ανηκει σε διπλανη καθετη.

Εκει βεβαιως θα απαιτειται συναινεση των διπλανων.

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1. Έτσι όπως το γράφει η ΕΔΑ ΘΕΣΣ Α.Ε. δεν προκύπτει ότι η άδεια αφορά όδευση για εξυπηρέτηση άλλης ιδιοκτησίας / μεμονωμένης κλπ. Είναι πολύ γενικό και θα μπορούσε να ισχύει και για την τροφοδότηση της ίδιας της οικοδομής που οδεύει.

2. Οι συγκεκριμένες εργασίες αφορούν αποκλειστικά αυτές της ΕΔΑ ΘΕΣΣ Α.Ε. και των εργολάβων της κι όχι την εσωτερική εγκατάσταση. Είναι (;) πιθανό να ορίζεται κάτι τέτοιο σε νομοθεσία / διατάξεις που αφορούν τις οδεύσεις των service lines του δικτύου της ΕΔΑ Α.Ε.

3. Αυτή η γενική ''απαγόρευση'' εκσκαφής σε όλο το χώρο είναι κάπως ενοχλητική. Σε ένα χώρο ας πούμε 500τ.μ. επειδή θα περάσει η ΕΔΑ από κάποιο σημείο (πλάτος όδευσης ~40cm) θα πρέπει να την καλείς για να διορθώσεις μια αποχέτευση ή να φυτεύσεις ένα δέντρο 5μ μακρυά από τον αγωγό. Είναι πολύ περίεργο.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Το 2017 που έβαλε η δίπλα οικοδομή του συγκροτήματος και πέρασαν απο κοινόχρηστο χώρο της εισόδου του υπαίθριου κοινού πάρκιν των 2 οικοδομών δεν ζητήθηκε κάτι. Μάλιστα η ΕΔΑ μου ανέφερε οτι τότε δεν το ζητούσαμε αλλα λόγω προβλημάτων που προέκυψαν το ζητάμε πλέον. Προφανώς δεν αλλαξε κάποια νομοθεσία απλά πλέον ζητάνε το χαρτί αυτό. Και σε υπέργειο δίκτυο τυπικά θα έπρεπε να ισχύει κάτι τέτοιο αφού ζητάνε για το υπόγειο αν περνάει απο κοινόχρηστο αέρα των 2 οικοδομών γιατι και εκεί μπορεί να ενοχλεί κάποιον, αλλά δεν ζητάνε. Η σύσταση καθέτων τι ακριβώς είναι? δεν έχω ασχοληθεί. 

Ο κοινόχρηστος χώρος αυτός δεν ανήκει στην δίπλα οικοδομή αλλα και στις 2.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.