Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

εξωτ. θερμοπρόσοψη κ επένδυση πετρας


lefakos

Recommended Posts

Καλημέρα σας ,

ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το κλασικό πρόβλημα με την θερμοπρόσοψη και την επένδυση πέτρας.

Βρίσκομαι σε επαρχία και αρκετοί πελάτες μου λένε ''θα ήθελα στις όψεις να έχει και λίγο πέτρα (...) '' ,

έχω δει που αρκετοί τοποθετούν τις πέτρες κατευθείαν πάνω στο dow αλλά σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λύση (κ ο στατικός μουρμουράει ),

σίγουρα ένα νευρομετάλ βελτιώνει κάπως την κατάσταση αλλά και πάλι νομίζω ότι αυτό είναι μια συγκαταβατική λύση για επένδυση πέτρας μαξ 2-3 cm (ή πανελ)

 

 

αλλά στην δική μου περίπτωση ,

που έχω μια νέα ισόγεια κατοικία και θα μπει στενάρι Καβάλας 6-8cm (έτσι το αναφέρει γνωστή εταιρεία που ασχολείται με το εμπόριο πέτρας) ,

θεωρώ ότι η κατάσταση αλλάζει (?),

σκεφτόμουν το εξής (από μέσα προς τα έξω): 6-8cm επενδυση πέτρας / τουβλέτα 15cm (ή 20) / πετροβάμβακας 6cm με σκελετό ανά 60cm (αν όχι λιγότερο) / δίχτυ κόλλα (?)  / τσιμεντοσανίδα /  6-8cm επένδυση πέτρας ( βλ εικόνα 1)

πως σας φαίνεται ? σίγουρα δεν είναι ότι πιο οικονομικό , αλλά πιστεύω ότι ο πελάτης δεν θα έχει πρόβλημα άμα του εξηγήσω.

 

ερωτήσεις που προκύπτουν :

- εφόσον στον πετροβάμβακα δεν μπαίνει η τελική σιλικονούχα στρώση , αν περάσει νερό από τους αρμούς τις πέτρας τι γίνεται ?

- στο πετροβάμβακα θα βοηθήσει καθόλου να μπει διχτυ - κολλα ή καλύτερα να γίνει κάποια επεξεργασία στην τσιμεντοσανίδα (για τα νερά μιλάω πάντα)?

- στο διαδίκτυο έχω δει (κυρίως στο εξωτερικό) ότι υπάρχουν ειδικά βύσματα θερμοπρόσοψης που αγκυρώνουν στο τούβλο αλλά υπάρχει ομοίως μια προεξοχή

προς τα έξω για να πιάσει την επένδυση και να την δέσει με το τούβλο (βλ. εικόνα 2). Υπάρχει κάτι τέτοιο στο εμπόριο ? τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος  ?

 

ευχαριστώ !

 

 

 

 

 

ε1.jpg

ε2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει, αλλά κάποιοι προβληματισμοί:

Για να μην υπάρξει κίνδυνος υγροποίησης των υδρατμών (με φοβίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι υπάρχει και από μέσα επένδυση) θα προτιμούσα ανάμεσα στον πετροβάμβακα και την τσιμεντοσανίδα να υπάρχει ένα μικρό διάκενο αερισμού (προφανώς με κάποιου τύπου περσίδες) ώστε να λειτουργεί σαν αεριζόμενη πρόσοψη. Θα ζητούσα από τον μηχανολόγο αν έχει την δυνατότητα να μου λύσει ένα διάγραμμα glaser ή με το ubakus ώστε να δω αν η διαστρωμάτωση των υλικών στην περιοχή μου βγάζει υγροποίηση.

Τώρα για την στήριξη: ένα θέμα είναι το ύψος της επένδυσης, όσο πιο ψηλή τόσο πιο λυγηρή και άρα πιο δυσμενής. Θα ψαχνόμουν για μεταλλικές βάσεις στήριξης (σαν τελάρα) που στηρίζονται στην τοιχοποιία με αγκύρια και επί των οποίων εδράζεται η επένδυση (προφανώς με μια φέτα θα κρύβονται). Μια άλλη συνήθης (και παρόμοια πρακτική) είναι τα πυκνά καθ'υψος σενάζ σκυροδέματος τα οποία επίσης αγκυρώνονται επί της τοιχοποιίας και επί των οποίων εδράζεται η επένδυση (προφανώς και πάλι αυτά τα σενάζ "κρύβονται".). Λύσεις τύπου θα σου βάλω εγώ ένα νευρομετάλ μάστορα και στήριξε το πάνω στο ντάου, μην τις βάλεις καν επάνω στο τραπέζι, είναι απαράδεκτες και επικίνδυνες για τους διερχόμενους περαστικούς.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

- για το πρώτο κομμάτι δεν έχω καθόλου άποψη , θα ρωτήσω το μηχανολόγο ... !

- για τα σενάζ , το γνώριζα , αλλά υποθέτω ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 πόντους για να γίνει σωστή δουλειά

και δυστυχώς στην δικιά μου περίπτωση μόνο η πέτρα θα είναι 6-8 εκ, γι' αυτό ψάχνω για εναλλακτικές ...

(αλλά ακόμα και 15άρα πέτρα να έβαζα , θα έπρεπε πάνω στο σενάζ να πατήσει και ο πετροβάμβακας, οπότε δεν ξέρω αν και αυτό θα έλυνε άρτια το πρόβλημα / θερμογεφυρες)

- εγώ στο δικό μου το έργο, δεν έχω πολύ μεγάλο ύψος (2,80) και προφανώς στην περίπτωση με την τσιμεντοσανίδα , τα προφίλ ξηράς δόμησης μπορούν να είναι ενισχυμένα (3mm) και όχι τα κοινά που χρησιμοποιούν οι γυψοσανιδάδες

- τέλος βρήκα και άλλες λύσεις - σκέψεις στο διαδίκτυο ... μάλλον το καλύτερο για τη δικιά μου περίπτωση θα ήταν το 3 αλλά δεν έχω δει πουθενά αυτά τα ειδικά τεμάχια (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) και σαν έσχατη λύση το 4 θα μπορούσε να δουλέψει αλλά επειδή έχω πέτρα , αν βάλω και εγώ το πλέγμα μονοκόμματο από άκρη σε άκρη θα πρέπει να ακολουθήσει και ο αρμός της πέτρας και θα φαίνεται πολύ ψεύτικο ... ίσως αν το έβαζα πλέγμα με

πλάτος 50-60 πόντους να ήταν καλύτερα , αλλά θα δουλέψει ?

 

ex.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η λύση 4 εκεί που θα χυτευτεί το μπετόν (ή τέλος πάντων το δυνατό R4 κονίαμα) που θα ενώσει το πλέγμα με την επένδυση θα δώσει ωραιότατες θερμογέφυρες γιατί όσο κι αν, λίγο πάχος θα έχει και θα πρέπει να κάνεις 3-4 καθ'ύψος... Η λύση 3 είναι καλή υπό την έννοια ότι χτίζοντας τον τοίχο πλήρωσης τοποθετείς τους διατμητικούς συνδέσμους στους αρμούς ώστε να συνδεθούνε μετά με την επένδυση (και ενδεχομένως αυτοί οι διατμητικοί σύνδεσμοι να μπορούν και να ηλεκτροσυγκολληθούν στα σιδεράκια του κρυφού σενάζ που αναφέραμε πριν...) αλλά δεν είναι εφικτή αν μετά την θερμομόνωση θέλεις να παρεμβάλλεις τσιμεντοσανίδα.. που κατά την γνώμη μου ορθά το θέλεις, για να προστατέψεις τον πετροβάμβακα από διείσδυση νερού.. Αναρωτιέμαι αν μπορεί το πλαίσιο στήριξης της τσιμεντοσανίδας να κάνει μια "πατούρα" για να γίνει ένα τελάρο εγκιβωτισμού και για την επένδυση..Ρώτα και αυτούς που θα σε προμηθεύσουν την πέτρα, αν κατάλαβα καλά είναι μια εταιρεία σχετικά δραστήρια, μπορεί να προτείνουν μια λύση που έχει δουλέψει..Προφανώς δεν θα δεχτείς την κάθε πρόταση, εξάλλου το παιδεύεις το θέμα. Προφανώς το δάπεδο σου θα βγει σε προεξοχή για να πατήσει όλο αυτό το σύστημα και αντιστοίχως η πλάκα οροφής φαντάζομαι θα κάνει την απαραίτητη κορνίζα τόσο για την ενσφήνωση όσο και για την προστασία από το νερό..Το ύψος πάντως δεν είναι κάτι απαγορευτικό χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι κάνεις λάθος που το παιδεύεις, τουναντίον θα έλεγα.

Εντωμεταξύ παίζουν και κάτι μεταλλικά πάνελ με εμφάνιση πέτρας τα οποία είναι "δώσε και σώσε":-D

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , ευχαριστώ και πάλι !

- Αυτό με το πλέγμα και τις θερμογέφυρες δεν το είχα σκεφτεί , αλλά νομίζω ότι θα είναι ανεπαίσθητες (στο σύνολο του κτιρίου) και είναι για καλό σκοπό !  😄

έχω δει αρκετούς συναδέλφους που κυνηγάνε εμμονικά  τις θερμογέφυρες (προφανώς και είναι κάτι σημαντικό , δεν αντιλέγω )και μετά βάζουν το οικονομικό κουτί του ρολού 16-18 πόντους που από εκεί πραγματικά μπάζει !

- Η λύση 3 όντως φαίνεται ότι έχει δημιουργηθεί για τέτοιες περιπτώσεις , αλλά αν δεν υπάρχει έτοιμο στο εμπόριο , ποιός θα κάτσει να στο φτιάξει ?

- Ναι , η εταιρεία είναι αυτή που κατάλαβες στην Καβάλα,κάνει εξαγωγές παγκοσμίως κτλ . Έχει κάποια βιντεάκια στο youtube για την τοποθέτηση αλλά είναι ή σε τοίχο ή σε πρόχειρη ξύλινη κατασκευή με κοτετσόσυρμα

- Την τσιμεντοσανίδα την σκέφτηκα για να πατήσει καλύτερα η πέτρα σε πρώτη φάση και όχι τόσο για τα νερά ... γιατί από τις ενώσεις , θα περάσει θέλοντας και μη ...

- αυτό με το τελάρο εγκυβωτισμού δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά 🙄

υγ. ένα μπάρμπα μηχανικό που ρώτησα εδώ  κ ο οποίος έχει χτίσει πραγματικά πολύ , μου είπε ,ότι βάζει τούβλο , νταου και min 15 πόντους πέτρα για να ''πατάει'' (έτσι μου είπε) και ποτέ δεν είχε πρόβλημα... φαντάζομαι θα κάνει και το σφήνωμα στην προεξοχή της πλάκας και 1-2 σεναζάκια στο ενδιάμεσο... 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.