Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτός σχεδίου: Διευκρινήσεις για το τέλος 5% επί του κόστους της οικοδομικής αδείας από το ΥΠΕΝ


Engineer

Recommended Posts

Τελικά σε ποιον προυπολογισμό γίνεται ? Εμένα σήμερα στην ΥΔΟΜ Καρύστου μου είπαν στον μεγαλύτερο .. αυτόν που λέμε Συμβατικό Ούτε στον αμοιβών , ούτε στον εισφορών , ούτε στις αμοιβές για ΤΕΕ Πάντως από την σχετική εγκύκλιο δεν αναφέρει σε ποιον προυπολογισμό Αναφέρει  στον συμβατικό αλλά όλοι ουσιαστικά συμβατικοί είναι . Αφού είναι εισφορά και αυτή γιατί να μην είναι με τον προυπολογισμό των εισφορών ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμβατικός είναι αυτός των κρατήσεων. Αν στη ΥΔΟΜ σου έχουν αντίθετη άποψη, να την τεκμηριώσουν. Φτάνει πια με τους ανευθυνοϋπεύθυνους βλάκες

Link to comment
Share on other sites

γεωργιε,

κοτζαμ   "κανονιστικη" εβγαλε ο αρμοδιος υπερθεν

 

Για την εφαρμογή της ανωτέρω διατάξεως, διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό του τέλους, που βαρύνονται τα ανωτέρω γήπεδα, ως κόστος οικοδομικής αδείας νοείται ο προϋπολογισμός του έργου. Επισημαίνεται ότι ο έλεγχος της καταβολής του τέλους 5% επί του προϋπολογισμού του έργου, διενεργείται από την ΥΔΟΜ κατά το στάδιο ελέγχου των φορολογικών στοιχείων της άδειας, όπου ελέγχεται ο προϋπολογισμός του έργου και τα αποδεικτικά καταβολής των απαιτούμενων εισφορών και κρατήσεων του έργου υπέρ του Δημοσίου, του οικείου δήμου και του e-ΕΦΚΑ

Εάν ειναι ασαφης, ωστε στον Βολο να τον οριζουν αλλοιως και στην Καρυστο αλλοιωτικα,

θα επρεπε οι αρμοδιοι να στειλουν ερωτημα "υπερθεν"

Και να τους το πεις,...

 

Την ιδια ευθυνη φερνει και η ΥΔΟΜ που παιρνει λιγωτερα και αυτη που παιρνει περισσοτερα.

-Ζηταω πολλά.....έ;;;

 

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, dimitris GM said:

γεωργιε,

κοτζαμ   "κανονιστικη" εβγαλε ο αρμοδιος υπερθεν

 

Για την εφαρμογή της ανωτέρω διατάξεως, διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό του τέλους, που βαρύνονται τα ανωτέρω γήπεδα, ως κόστος οικοδομικής αδείας νοείται ο προϋπολογισμός του έργου. Επισημαίνεται ότι ο έλεγχος της καταβολής του τέλους 5% επί του προϋπολογισμού του έργου, διενεργείται από την ΥΔΟΜ κατά το στάδιο ελέγχου των φορολογικών στοιχείων της άδειας, όπου ελέγχεται ο προϋπολογισμός του έργου και τα αποδεικτικά καταβολής των απαιτούμενων εισφορών και κρατήσεων του έργου υπέρ του Δημοσίου, του οικείου δήμου και του e-ΕΦΚΑ

Εάν ειναι ασαφης, ωστε στον Βολο να τον οριζουν αλλοιως και στην Καρυστο αλλοιωτικα,

θα επρεπε οι αρμοδιοι να στειλουν ερωτημα "υπερθεν"

Και να τους το πεις,...

 

Την ιδια ευθυνη φερνει και η ΥΔΟΜ που παιρνει λιγωτερα και αυτη που παιρνει περισσοτερα.

-Ζηταω πολλά.....έ;;;

 

Γιατί εμένα μου φαίνεται επίτηδες σαν χρησμός της Πυθίας .... Αν πουν τίποτα στην κυβέρνηση (για το πολιτικό κόστος ) μας εμείς εννοούσαμε τον μικρό προυπολογισμό .... οι ΥΔΟΜ  φταίνε 

Θα στείλω εμαιλ σε αυτό που έχει το έγγραφο της εγκύκλιου να δω τι θα μου γράψουν 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η απάντηση στο ερώτημα μου  ... είναι εδώ 

 

https://web.tee.gr/wp-content/uploads/eisfores-oa.pdf

 

Ευχαριστώ μια καλή συνάδελφο για τα φώτα της Με αυτό θα λυθεί το θέμα ... νομίζω 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα για την πληρωμή του τέλους για το πράσινο ταμείο πλήρωσα το ποσό στον λογαριασμό που γράφει και έστειλα εμαιλ στο [email protected] . Το αποδεικτικό για την εξόφληση του τέλους που ανεβάζουμε στο e-adeies είναι αυτό της τράπεζας που πληρώσαμε ή μας στέλνουν κάτι πίσω ?

Γνωρίζει κάποιος?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω με τη σειρά μου να επιβεβαιώσω οτι και το δικό μου εμπορικό λογισμικό, για το 5% χρησιμοποιεί τον Συμβατικό Προυπολογισμό Πολεοδομίας !

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας στην οποία έχουν ξεκινήσει εργασίες πριν τα πράσινα ταμεία, τι γίνεται; Δεν πληρώνεις; Πληρώνεις για όλο τον προϋπολογισμό; Πληρώνεις για τη διαφορά νέου - αρχικού; Ξέρετε κάτι γι' αυτό..;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 19 του Ν.4872/21 κρύβει και μία παγίδα:

οι οικοδομικές άδειες επιβαρύνονται με τέλος πέντε τοις εκατό (5%) επί του κόστους του συμβατικού προϋπολογισμού του έργου ή πέντε τοις χιλίοις (5‰) στην περίπτωση που γίνεται χρήση αναλυτικού προϋπολογισμού, το οποίο αποδίδεται στο Πράσινο Ταμείο, για τη χρηματοδότηση δράσεων στις εκτός σχεδίου περιοχές που αντισταθμίζουν την επιβάρυνση του περιβάλλοντος από το γεγονός ότι δομούνται περιοχές που κατ’ αρχήν δεν προορίζονται για δόμηση. Το ανωτέρω ποσό δεν μπορεί να υπολείπεται των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ ούτε και να υπερβαίνει τις πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ.

Οπότε πχ σε μια μικρή αποθηκούλα, 250άρι μπορεί να αντιστοιχεί στο 50% του συμβατικού...

καλό χαράτσι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας, γνωρίζετε σε περίπτωση διόρθωσης του προυπολογισμού, αν μπορουμε να αιτηθούμε κάπου επιστροφή της διαφοράς;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.