Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

IoT για μέτρηση κατανάλωσης πετρελαίου


ikaros2

Recommended Posts

Γνωρίζετε αν υπάρχει καποια συσκευή/αυτοματισμός που να μετράει μεν τις ώρες που χρησιμοποιεί το καλοριφέρ το κάθε διαμέρισμα αλλά και να υπολογίζει πόσα χρήματα πρέπει να πληρώσει το κάθε διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα πληρώνει το κάθε διαμέρισμα, βγαίνει βάσει θερμικών απωλειών του κτηρίου (για κάθε διαμέρισμα), σε συνδυασμό με την κατανομή δαπανών του Π.Δ./1985  (ΦΕΚ 631Δ) 7/11/1985.

Για τη συσκευή, μπορεί να υπάρχει αλλά εγω δεν γνωρίζω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι λογικό, το τι πληρώνει το κάθε διαμέρισμα κάθε φορά, εξαρτάται (εκτός των άλλων) και από τι πληρώθηκε το βυτιοφόρο (τιμή λίτρου x ποσότητα).

Αν υπήρχε τέτοια συσκευή, πώς θα τα "μάντευε" αυτά?

Εκτός αν τα πληκτρολόγούσε κάποιος, κάθε φορά, σε κάθε συσκευή διαμερίσματος....,   αλλά αυτό γίνεται πολύ πιό εύκολα, σε ένα excel!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dib said:

Το πόσο θα πληρώνει το κάθε διαμέρισμα, βγαίνει βάσει θερμικών απωλειών του κτηρίου (για κάθε διαμέρισμα), σε συνδυασμό με την κατανομή δαπανών του Π.Δ./1985  (ΦΕΚ 631Δ) 7/11/1985.

Για τη συσκευή, μπορεί να υπάρχει αλλά εγω δεν γνωρίζω.

Thanks για το ΦΕΚ, το γνωρίζω.

Πρακτικά η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει ήδη κάποιο device που εισάγοντας τα απαραίτητα στοιχεία (αυτά που λέει το ΦΕΚ + ό,τι άλλο χρειάζεται π.χ. κόστος γεμίσματος της δεξαμενής) να σου υπολογίζει τι πρέπει να πληρώσει το κάθε διαμέρισμα. Από εκεί και πέρα, ευπρόσδεκτα και τα highλίκια π.χ. αποστολή email στους ενοίκους, logging κτλ κτλ

Απ' όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι και έλεγα μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.