Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη ορόφου από φέρουσα τοιχοποιία


 
theophilos

Recommended Posts

10 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Ως προς τα λιθοσώματα που με  ρώτησες δεν θυμάμαι τί δίνει η εταιρεία τους ως θλιπτική αντοχή λιθοσώματος. Είχα μείνει με την εντύπωση πάντως ότι έχουν σύστημα ποιοτικού ελέγχου, αλλά έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Ένας οπτόπλινθος "φτωχών" χαρακτηριστικών (δλδ που παράγεται από εταιρεία χωρίς σύστημα ποιοτικού ελέγχου κλπ) μπορεί να έχει μια θλιπτική αντοχή 1,7-2Mpa, αντίθετα σε μονάδες με καλή και ελεγχόμενη εργοστασιακή παραγωγή οι οπτόπλινθοι μπορεί να έχουν μια θλιπτική αντοχή 4,20-4,70Mpa. Προφανώς τα παραπάνω νούμερα είναι ενδεικτικά, παίζουν ρόλο οι διαστάσεις,το μέγεθος των οπών κλπ. Προφανέστατα οπτόπλινθος με καλά χαρακτηριστικά θα σου δώσει και τοίχο με υψηλή θλιπτική αντοχή. Αλλά κατά την γνώμη μου αυτό δεν είναι αυτό που πρέπει να σε νοιάζει τώρα. Να τσεκάρεις και τον χάλυβα του υφισταμένου αν έχει πτώση αντοχής και ψαθυροποίηση. Αν ναι, δεν έχει σωτηρία, προσωπικά δεν θα έβαζα τίποτα επάνω. Θέλει προσεκτικό χειρισμό και κατάλληλη προσομοίωση, δεν είναι απλή υπόθεση.Τόσο γιατί το υφιστάμενο δεν είναι σε καλή κατάσταση (C12/15 είναι πολύ χαμηλή η αντοχή του, κι αν έχει και ενανθράκωση λόγω παραθαλάσσιου ο χάλυβας είναι πάρα πολύ πιθανό να μην έχει πολλά περιθώρια.), όσο και για λόγους προσομοίωσης (σκυρόδεμα + φέρουσα).

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Θα πάρω δείγμα του χάλυβα για να τον τσεκάρω. Περίμενα ότι η αντοχή του σκυροδέματος θα ήταν χαμηλή, φαινόταν και με "το μάτι". Η προσομοίωση είναι αυτό που με ενδιαφέρει για να έχουν νόημα και τα αποτελέσματα. Μάλλον θα περάσω ολόκληρο τον φορέα για να είμαι πλησιέστερα στην πραγματικότητα. Εφόσον ο χάλυβας έχει επαρκή αντοχή, πιστεύεις ότι με τη δεδομένη ποιότητα σκυροδέματος δε σώζεται ούτε με ενισχύσεις; Προφανώς αυτό είναι κάτι που μπορεί να απαντηθεί μόνο μέσω ανάλυσης, απλά ρωτάω με βάση την εμπειρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στο θέμα, αλλά με βάση τα όσα έχω δει-διαβάσει δεν θα έδινα καμία πιθανότητα να βγαίνει χωρίς ενισχύσεις. Αν κρίνω από τις διαστάσεις των στύλων,την εικόνα της φωτογραφίας και την περιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, theophilos said:

...όμως βρίσκεται εντός της Μεσαιωνικής Πόλης της Ρόδου,..

Πράγματι, ειδικά με την δεύτερη φώτο φάνηκε το άρωμα Ιταλίας…

Με τον Αρχιτέκτονα και την Αρχιτεκτονική πρόταση για την/τις προσθήκες ή παρεμβάσεις, έχετε προσδιορίσει κάποια κεντρική ιδέα με σχεδιασμό?

Ώστε με αυτό ως βάση, να κάνεις μια προσπάθεια προελέγχου διαθέσεων στο ΚΑΣ και ΣΑ?

Έστω άτυπα…

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω κι εγώ ότι σίγουρα θα χρειαστούν ενισχύσεις. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν ακόμα και με ενισχύσεις μπορεί να σηκωθεί όροφος. Ρόλο θα παίξει όπως είπες κι εσύ η πραγματική αντοχή του οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

Πράγματι, ειδικά με την δεύτερη φώτο φάνηκε το άρωμα Ιταλίας…

Με τον Αρχιτέκτονα και την Αρχιτεκτονική πρόταση για την/τις προσθήκες ή παρεμβάσεις, έχετε προσδιορίσει κάποια κεντρική ιδέα με σχεδιασμό?

Ώστε με αυτό ως βάση, να κάνεις μια προσπάθεια προελέγχου διαθέσεων στο ΚΑΣ και ΣΑ?

Έστω άτυπα…

Ναι, η αρχιτεκτονική πρόταση έχει εγκριθεί από το ΚΑΣ, με την επιφύλαξη των ενισχύσεων που θα προκύψουν. Επί της ουσίας προτάθηκε η προσθήκη ορόφου με φέρουσα τοιχοποιία στα όρια της παλαιότερης προσθήκης κατ'έκταση (οικοδομική άδεια 1973) του ισογείου. Με αυτήν την έννοια οι ενισχύσεις θα πρέπει να συμβιβαστούν με αυτήν την πρόταση. Δεν μπορώ π.χ. να βγω εκτός περιγράμματος φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειδα καποια παρατηρηση απο τους συναδελφους (εκτος αν μου διαφευγει).Ζητημα σημαντικοτατο προς διερευνηση ειναι και η ενωση των δυο υπαρχοντων σκελετων (αφου εγινα σε δυο κατα πλατος φασεις). Αν η συνδεση δεν ειναι ικανοποιητικη (που δεν ειναι συνηθως ουτε στην ανοδωμη ουτε στη θεμελιωση) θα πρεπει να δεις και τις εξης δυο περιπτωσεις

1) Αποκατατασταση καλυτερης συνδεσης 

2) Αν δε δεν υπαρχει καθολου συνδεση και απλως ακουμπανε το ενα στο αλλο (αντε και με ενα μικρο "ξεσγαλισμα"  ενωση στις πλακες).

 σκεψου αρμο διαστολης στον οροφο με καταλληλη διπλη τοιχοποια και αρμοκαλυπτρα.

Πολυ σημαντικο παντως η συνδεση των υπαρχοντων....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο-πρώτο μήνυμα ο συνάδελφος λέει ότι "από τον επιτόπιο έλεγχο φαίνεται ότι ο φέρων οργανισμός (σ.σ των υφισταμένων) είναι ενιαίος". Βέβαια η παρατήρηση του @KF είναι απόλυτα σωστή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, KF said:

Επειδη δεν ειδα καποια παρατηρηση απο τους συναδελφους (εκτος αν μου διαφευγει).Ζητημα σημαντικοτατο προς διερευνηση ειναι και η ενωση των δυο υπαρχοντων σκελετων (αφου εγινα σε δυο κατα πλατος φασεις). Αν η συνδεση δεν ειναι ικανοποιητικη (που δεν ειναι συνηθως ουτε στην ανοδωμη ουτε στη θεμελιωση) θα πρεπει να δεις και τις εξης δυο περιπτωσεις

1) Αποκατατασταση καλυτερης συνδεσης 

2) Αν δε δεν υπαρχει καθολου συνδεση και απλως ακουμπανε το ενα στο αλλο (αντε και με ενα μικρο "ξεσγαλισμα"  ενωση στις πλακες).

 σκεψου αρμο διαστολης στον οροφο με καταλληλη διπλη τοιχοποια και αρμοκαλυπτρα.

Πολυ σημαντικο παντως η συνδεση των υπαρχοντων....

 

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε KF. Πράγματι, από τις άδειες φαίνεται η αλληλουχία της κατασκευής, δηλαδή η ανέγερση του μικρού τμήματος αρχικά και η "συμπλήρωση" του με την δεύτερη άδεια στη συνέχεια. Λόγω χρονολογίας, πιστεύω ότι δε θα λήφθηκε κάποια ιδιαίτερη μέριμνα στη σύνδεση των δύο τμημάτων, ποντάρω στο ότι απλά ήρθε και "κόλλησε" το ένα στο άλλο. Στα πλαίσια των εργασιών ενίσχυσης, θα έχω ευκαιρία να διαπιστώσω την ποιότητα της σύνδεσης των δύο τμημάτων και αν είναι δυνατόν, να την αποκαταστήσω.

Ο όροφος που πρόκειται να ανεγερθεί δε θα εκτείνεται σε όλη την επιφάνεια του ισογείου, θα είναι στα όρια της μεταγενέστερης προσθήκης ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό το εξαιρετικό θολωτό πέτρινο που βλέπουμε μέσα πως συνδέεται με την κατασκευή; Θα στηρίζει το πάτωμα;

(Ομολογώ ότι ζήλεψα)

Υγ πριν αγοράσεις το οτιδήποτε, να κατεβασεις ένα ντέμο πρώτα, να σιγουρευτείς ότι γίνεται αυτό που θες, πριν τα σκάσεις. Νομίζω δύο είναι τα βασικά υποψήφια προγράμματα.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, theophilos said:

Δεν μπορώ π.χ. να βγω εκτός περιγράμματος φαντάζομαι.

Δες το άρθρο 23, παράγραφος 4 του ΝΟΚ (ο επικαιροποιημένος ΝΟΚ υπάρχει στα downloads από τον @kan62)

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.