Μετάβαση στο περιεχόμενο

Wifi θερμοστατης


Grkwolf

Recommended Posts

3 minutes ago, deathlok said:

Έχεις πολύμετρο δοκιμαστικό και πρόσβαση στο λεβητοστάσιο και στην ηλεκτοβανα; 

Ναι. Η ηλεκτροβανα ειναι εξω απο την πορτα μου. Ηλεκτρολογοσ μου ειπε να συνδεσω τα εξεις¨

καφε στο L
μπλε στο N
Kοκκινο στο NO
και να βαλω και μια γεφυρα απο το L στο C 
και το κιτρινο/πρασινο να μη το ενωσω πουθενα.
Οταν ομως το κουμπωνω πανω αναβοσβηνει ασταματητα και οποτε αναβει ο ορομετρητης στη εισοδο αναβοσβηνει και αυτος. και δεν ξερω αν ειναι ελατομματικος ο καινουργιος θερμοστατης. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2021 at 12:37 PM, Grkwolf said:

Ναι. Η ηλεκτροβανα ειναι εξω απο την πορτα μου. Ηλεκτρολογοσ μου ειπε να συνδεσω τα εξεις¨

καφε στο L
μπλε στο N
Kοκκινο στο NO
και να βαλω και μια γεφυρα απο το L στο C 
και το κιτρινο/πρασινο να μη το ενωσω πουθενα.
Οταν ομως το κουμπωνω πανω αναβοσβηνει ασταματητα και οποτε αναβει ο ορομετρητης στη εισοδο αναβοσβηνει και αυτος. και δεν ξερω αν ειναι ελατομματικος ο καινουργιος θερμοστατης. 

UP

 

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες του ηλεκτρολόγου είναι σωστές και δεν υπάρχει κάτι άλλο να σου πεί κάποιος.

Όμως η αναγνώριση των καλωδίων και η σωστή σύνδεση, απαιτεί κατάλληλο όργανο και κυρίως γνώσεις ηλεκτρολόγου.

Από ότι φαίνεται δεν τα διαθέτεις, οπότε καλό είναι να καλέσεις ηλεκτρολόγο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, antloukidis said:

Οι οδηγίες του ηλεκτρολόγου είναι σωστές και δεν υπάρχει κάτι άλλο να σου πεί κάποιος.

Όμως η αναγνώριση των καλωδίων και η σωστή σύνδεση, απαιτεί κατάλληλο όργανο και κυρίως γνώσεις ηλεκτρολόγου.

Από ότι φαίνεται δεν τα διαθέτεις, οπότε καλό είναι να καλέσεις ηλεκτρολόγο.

Ηρθε ηλεκτρολογος και μου ειπε να φερω καυστηρατζη εφερα καυστηρατζη και μου ειπε εχεις "σουηδο" ηλεκτροβανα και εχει 4 καλωδια και δεν ξερω τη παιζει. και οργανα εχω και βλεπω οτι εχω δυο φασεις καφε και κοκκινο με 230βολτ και το κιτρινο/πρασινο καλοδιο μαλον ειναι επιστροφη γιατι οτα βλεπω που ειναι συνδεμενο στον παλιο τον θερμοστατη και ακολουθω το συρμα καταληγει στο καφε.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο ηλεκτρολόγος που ήρθε δεν ήξερε ή δεν ήθελε να ασχοληθεί για κάποιο λόγο.

Κάλεσε άλλον...

(με τηλεδιάγνωση...δεν γίνεται τίποτα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.