Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα αγροτεμαχίου άρτιου κατά παρέκκλιση ως εντός ζώνης 500 μ.


Recommended Posts

(Mεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας! Κληρονόμησα από τον πατέρα μου ένα χωράφι το οποίο σύμφωνα με τον μηχανικό ,είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση ,για τα προ υφιστάμενα την 24-04-1977..Ο αγοραστής όμως ζητάει ένα χαρτί το οποίο να του εγγυάται ότι μπορεί να χτίσει ...Τι χαρτί μπορεί να το αποδείξει αυτό ; Από συμβολαιογράφο ότι ήταν στην ιδιοκτησία του παππού μου πριν το 1977; Από την πολεοδομία ότι μπορεί να πάει άδεια ; Γιατί μου τα λένε όλοι μπερδεμένα ! Ευχαριστώ πολύ ! 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για να συνταχθει το συμβολαιο απαιτειται τοπογραφικό.

Εκει, ο  μηχανικος σου, υπογραφει μια δηλωση του ν. 651, οτι "αρτιο  και οικοδομησιμο".

Αρα,  πας με τα χαρτια που εχεις σε μηχανικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που έκανε το τοπογραφικό αναφέρει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση ως προυφισταμενο της 24-04-1977 εντός ζώνης 500μ(Αρθ. 1 παρ2α)...Απλά ο αγοραστής έχει άλλον μηχανικό, ο οποιος θέλει μια βεβαίωση οικοδομησιμότητας..
Χρειαζεται κάτι άλλο από την πολεοδομία εκτός από το τοπογραφικό και την υπογραφή του μηχανικού; Γιατί έχουν περάσει αρκετές μέρες και απάντηση από τον άλλο μηχανικό δεν έχουμε πάρει 

Χρειάζεται να βρω συμβόλαιο ότι ήταν στην κατοχή του παππού μου πριν το 1977 το αγροτεμάχιο; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αφου υπογραφει ο μηχανικος σου και βεβαιώνει για το "αρτιο   και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση"

υποτίθεται  οτι εχει λαβει γνωση των συμβολαιων και "εκρινε" περί του χρονου δημιουργιας.

Προφανως η κριση του "κρινεται"

αλλα οχι απο εμας, που δεν εχουμε υποψη μας κανενα εγγραφο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Θα ήθελα να κάνω και μια τελευταία ερώτηση! Για να μπορέσει να βγάλει οικοδομική άδεια ο αγοραστής ,θα πρέπει το ακίνητο να "προϋπάρχει" πριν από το 1977...Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει το γεωτεμάχιο να είναι στην κατοχή του παππού μου (ο οποίος το έγραψε στον πατέρα μου και εκεινος μετα τον θάνατο του σε μένα )πριν από το 1977 ή απλά να υπάρχει σαν γεωτεμάχιο ανεξαρτήτως ιδιοκτήτη; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

- ο παππους ειχε τιτλο?

- πως το "εγραψε" στον πατερα σου. Με διαθηκη ή δωρεα? Πότε πεθανε?

-εσυ εκανες αποδοχη απο τον πατερα σου  και τι ανεφερες στην προιστορια του γηπεδου?

Μιλαμε για  ταυτοποιηση του  αρχικου με το σημερινο, κατα θεση εμβαδον και ορια.

Link to comment
Share on other sites

Ο παππούς πέθανε το 1991 και το κληροδότησε στον πατέρα μου με διαθήκη,απλά δεν αναφέρει η συγκεκριμένη διαθήκη την ημερομηνία που το αγόρασε ! Μου έστειλαν από το υποθηκοφυλακείο την μερίδα του παππού μου και φαίνεται ότι το αγόρασε το 1972! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι εάν βρω το συμβόλαιο που το είχε αγοράσει το ´72 αρκεί για να αποδείξει την παλαιότητα δηλαδή πριν το '77;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εφοσον ειναι στη μεριδα του, βρισκεις και το συμβολαιο  του 1972

 Αρα, εχεις χρονο δημιουργιας πριν το 1977.

[υποτιθεται οτι αυτα τα εχουν  ψαξει οι δικηγοροι κατα την ερευνα των  τίτλων]

καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω στη συζήτηση αναφορικά με το τοπογραφικό που αναφέρει ο ερωτών ότι μπορεί αυτό να έχει συνταχθεί προ έναρξης ισχύος Ν. 4759/20 και να αφορά αποτύπωση γηπέδου επιφάνειας μικρότερης των 4.000 τμ (αναφέρει γήπεδο εντός ζώνης 500 μ, άρτιο κατά παρέκκλιση), και ο μηχανικός του αγοραστή ενδεχομένως ζητάει προέγκριση οικοδομική άδειας προκειμένου να υπάρξει κατ εξαίρεση οικοδομησιμότητα δυνάμει του άρθρου 40 του νόμου για τα πρώην κατά παρέκκλιση άρτια γήπεδα (όπως είναι και τα εντός ζώνης 500 μ με Ε<4.000 τμ)

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Nα προσθέσω στη συζήτηση αναφορικά με το τοπογραφικό που αναφέρει ο ερωτών ότι μπορεί αυτό να έχει συνταχθεί προ έναρξης ισχύος Ν. 4759/20 και να αφορά αποτύπωση γηπέδου επιφάνειας μικρότερης των 4.000 τμ (αναφέρει γήπεδο εντός ζώνης 500 μ, άρτιο κατά παρέκκλιση), και ο μηχανικός του αγοραστή ενδεχομένως ζητάει προέγκριση οικοδομική άδειας προκειμένου να υπάρξει κατ εξαίρεση οικοδομησιμότητα δυνάμει του άρθρου 40 του νόμου για τα πρώην κατά παρέκκλιση άρτια γήπεδα (όπως είναι και τα εντός ζώνης 500 μ με Ε<4.000 τμ)

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση ! Τοπογραφικό δεν προϋπήρχε το έκανε ο δικός μου μηχανικός και το εμβαδόν είναι 3.710,46τ.μ..Εκείνο που ζητάει ο μηχανικός του αγοραστή είναι να αποδείξουμε ότι το γήπεδο είναι προυφισταμενο του 1977! Τις υπόλοιπες προϋποθέσεις τις πληρεί! Εγώ αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι εάν εγώ πρέπει να αποδείξω ότι ήταν στην κατοχή του παππού μου πριν το 1977..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.