Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επίτευξη ενεργειακής κατηγορίας Α σε μελέτη ενεργειακής απόδοσης


L-Nikos

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Λόγω και της υποχρέωσης σε λίγο καιρό για επίτευξη κατηγορίας Α στα νέα κτίρια, ανοίγω το θέμα για συζήτηση πάνω στους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να το επιτύχουμε - υπολογιστικά και κυρίως κατασκευαστικά. Επειδή με έχει δυσκολέψει σε 1-2 περιπτώσεις όπου δοκιμάζω αν θα έπιανα το Α, θεωρώ ότι ίσως είναι χρήσιμη μια συζήτηση.

Από πλευράς μου, έχω φτάσει σχετικά εύκολα σε κατηγορία Α με χρήση φωτοβολταικών. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, μιλάω για χρήση κατοικίας, φτάνω πολύ δύσκολα σε έναν συντελεστή  0,55-0,65 (Β+) με ερωτηματικό για το αν τελικά, όντως πραγματοποιηθεί στην κατασκευή.

Μιλάω για περιπτώσεις με κουφώματα πολύ χαμηλού U, μέσο όρο 1.30-1.40, αντλίες θερμότητες, μονώσεις 7 - 8cm.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κι απο μενα, χρειαστηκε να κανω μελετη περσι με ανάγκη για ΚΕΝΑΚ Α σε νέα κατοικια, βγήκε μόνο με ΦΒ ενώ είχαμε: θέρμανση με Α/Θ, ενεργειακά κουφωματα, και μονωση 10εκ. (με τα οποια εβγαινε ψηλα στο Β+ με τπτ. ομως Α)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας,

ποια είναι η εκτίμησή σας σχετικά με την εφαρμογή επίτευξης κατηγορίας Α στις κατοικίες από 1/6? Θα εφαρμοστεί ή θα αναβληθεί για κάποιο χρονικό διάστημα?  

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω βγάλει άδεια για κτήριο κατηγορίας Α' . Ήταν υποχρεωτικό στην αρχή του έτους, δεν ξέραμε τότε για παράταση.

 

Για να βγει Α:

- ξεχνάμε ηλεκτρικά σώματα (εκτός από πολύ μικρά στα μπάνια).

- ξεχνάμε τα πολύ μεγάλα ανοίγματα. 

- Αν δεν υπάρχει σκίαση, τα φωτοβολταϊκά είναι πρακτικά μονόδρομος.

- ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρέπει να έχουν επικοινωνία κατά τον ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ο μηχανικός που θα κάνει τα αρχιτεκτονικά με τον μηχανικό που θα κάνει τα Η/Μ και την μελέτη ενεργειακής απόδοσης. Το κλασικό "πάρε τα αρχιτεκτονικά και κάνε τα Η/Μ" έχει τον κίνδυνο να αυξηθεί κατακόρυφα το κόστος της κατασκευής (πολύ μεγάλο πάχος μόνωσης, πολλά μ² Φ/Β, κεντρική αντλία θερμότητας πολύ υψηλού βαθμού απόδοσης) ή ακόμα χειρότερα να μην βγαίνει η ενεργειακή μελέτη.

 

Link to comment
Share on other sites

sdim, τα φωτοβολταϊκά συμβάλλουν μόνο εάν έχουμε αντλία θερμότητας για θέρμανση? Με άλλα λόγια, εάν έχω λέβητα με καυστήρα πετρελαίου, συνεισφέρουν στην βελτίωση της ενεργειακής κατάταξης?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Τα Φ/Β συμβάλλουν στην ενεργειακή απόδοση μόνο αν είναι συνδεδεμένα για αυτοπαραγωγή (net metering).

Αν πουλάς την ενέργεια στο δίκτυο τότε δεν λαμβάνεται υπόψιν στην ενεργειακή κατάταξη του ακινήτου.

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχει χρειαστεί να κάνω μελέτες μόνο με Α.Θ. το τελευταίο διάστημα. Ο συνδυασμός Α.Θ. + Φωτοβολταϊκών δείχνει να λειτουργεί για την επίτευξη του ενεργειακού στόχου. 

Με προβληματίζει το ενδεχόμενο σενάριο, κτιρίου κατοικίας εντός πόλης με δυσκολία ηλιασμού. Το σενάριο να ξαναβάλουμε σε νεόδμητο λέβητα πετρελαίου / αερίου δεν μου φαίνεται ότι μπορεί να πιάσει κατηγορία Α. Το έχει καταφέρει κάνεις?    

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Πετρέλαιου πολύ δύσκολα, ίσως να μην πιάνει καν Β+. Το αέριο νομίζω είναι συγκρίσιμο με αντλία.

Για τα Φ/Β: Το θέμα δεν είναι μόνο ο ηλιασμός ή η επαρκής επιφάνεια στο δώμα, είναι κυρίως οικονομικό. Ποιός θα δεχτεί να βάλει φ/β αν δεν τα χρειάζεται ή δεν έχει χρήματα ή αν πχ κάνει μια οικοδομή για να πουλήσει διαμερίσματα.

Γενικά, αν δεν αλλάξει η κατηγοριοποίηση δε νομίζω ότι μπορεί να δουλέψει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.