Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηχομονωση σε κασα αλουμινιου κουφωματος


LEDOC77

Recommended Posts

Γεια σε ολους.

Εχω στο σπιτι ηλεκτρικα ανοιγομενα ρολα (πολυ γνωστης εταιρειας κουφωματων)τα οποια οταν τα ανεβαζω ακουγονται δυνατοι κροτοι.

Η κασα μεσα εχει δυο κομματια φελιζολ (προφανως για ηχο-θερμομονωση) οπως βλεπετε στην φωτο.

Η ερωτηση μου ειναι, αν καλυψω το κενο με φελιζολ, θα περιοριστουν αυτοι οι κροτοι?

Αν οχι, πως μπορω να τους περιορισω?

IMG_20210331_153748.jpg

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, LEDOC77 said:

αν καλυψω το κενο με φελιζολ, θα περιοριστουν αυτοι οι κροτοι? Δεν είναι καλή λύση. Θα έλεγα ότι δεν είναι καν λύση.

Αν οχι, πως μπορω να τους περιορισω?

Με ηχομονωμένο κάλυμμα και ειδική (για τη συνέχεια της ηχομόνωσης) στερέωση πάνω στην κάσα. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε καλησπέρα. Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λίνκ καταστήματος που πουλάει αυτό το υλικό; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα φίλε μου. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι τυποποιημένο που να πας να το ζητήσεις κάπου και από την άλλη, η δουλειά είναι πάρα πολύ μικρή για να την αναθέσεις σε μια εταιρεία ηχομόνωσης. Θα προτιμούσα όμως το δεύτερο γιατί εκτός από το υλικό έχεις να λύσεις και άλλα 3 ζητήματα, τη σχεδίαση, το χρώμα και τη στερέωση.

Το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω πολύ πολύ φιλικά είναι να προσπαθήσεις να κλείσεις το κενό με ένα θερμοηχομονωτικό υλικό πολυεστερικής ίνας (ενδεικτικός τύπος aritherm), αλλά επειδή αυτό για να λειτουργήσει σωστά θέλει ένα αρχικό πάχος, δεν ξέρω αν στο επιτρέπει η όλη κατασκευή. Επίσης, μπορείς να δεις τη λύση ενός καλύμματος pvc αλλά θέλει ειδική στερέωση στην κάσα (υπάρχουν υλικά) ώστε να εξασφαλίσεις ηχομονωτική συνέχεια, ή έναν συνδυασμό και των δύο (pvc + aritherm).

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.