Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση παλιάς οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αν δεν υπάρχει φάκελος στην Πολεοδομία με σχέδια, προκειμένου να τα χρησιμοποιήσω για βεβαίωση αυθαιρέτου τι κάνω?

Ισχύουν τα σχέδια που επισυνάπτονταν στα συμβόλαια? Αν δεν είναι εγκεκριμένα πως αποδυκνείεται η νομιμότητα ενός ακινήτου?

 

οι λυσεις ειναι....

 

1. ψαχνεις κατασκευαστη που ειχε πιθανοτατα την σειρα του ιδιοκτητη

2. ψαχνεις και κτυπας σε ολη την πολυκατοικια μηπως καποιος εχει τα σχεδια......ετσι εχω βρει αρκετες φορες αδειες που εχουν χαθει

3.πολεοδομια μηπως βγηκε καποια αδεια αλαλγης χωρου - προσθηκης η καποια αλλη επομενως θα υπαρχουν και σχεδια της αρχικης

4. απο 3843 αν εγιναν καποιες τακτοποιησεις εχουν και σχεδια μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Στέλεχος υπάρχει.

Ο ιδιοκτήτης δεν είναι ένας. Πρόκειται για 7όροφη πολυκατοικία του 1968 πολλών Ο.Ι. Η πολεοδομία δεν έχει φάκελο στο αρχείο της ενώ οι περισσότεροι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας δεν έχουν κανένα σχέδιο.

Πριν την ανασύσταση που εκ των πραγμάτων δεν είναι εφικτή, οικονομικά εννοώ, από τον ιδιοκτήτη ενός διαριού, ρωτώ αν με τα σχέδια κατόψεων που πιθανόν να βρεθούν από κάποιο συμβόλαιο μεταβίβασης ή της αρχικής οροφοκτησίας του '68, εφόσον δεν είναι εγκεκριμένα αν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε ως αποδεικτικά νομιμότητας ακινήτου και έκδοσης βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα,

επειδή έχω χαθεί λίγο με την πολεοδομία Αθηνών και το αρχείο της..

ψάχνω τον φάκελο μιας άδειας του 1963 που εκδόθηκε τότε απο την πολεοδομία Αθηνών.

Το κτίριο βρίσκεται στην Καλλιθέα.

Αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει :???:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από Συγγρού 77 (πλην Τετάρτης - αν θυμάμαι καλά). Από εκεί ή θα τα πάρεις ή θα σου δώσουν διαβιβαστικό για να τα πάρεις από άλλη υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

αν δεν έχω αριθμό αδείας για παλιά άδεια, με ποιο άλλο στοιχείο μπορούν να μου βρουν τα σχέδια?

Έχω μόνο διεύθυνση, φτάνει?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.