Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση παλιάς οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Για εύρεση πολεοδομικής άδειας στο Δήμο Κηφισιας, μου ζητάνε εξουσιοδότηση από τους ιδιοκτήτες.

Σε άλλες υπηρεσίες δόμησης δεν ζητάνε κάτι αντίστοιχο. Έχει εικόνα κάποιος συνάδελφος, τελικά ποιο είναι το καθεστώς; Απαιτείται η δεν απαιτείται; 

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, GALLOS said:

...μου ζητάνε εξουσιοδότηση από τους ιδιοκτήτες.

... Απαιτείται η δεν απαιτείται; ....

κανονικά όχι...

Κάνε γραπτή αίτηση (και στο γενικό πρωτόκολλο αν δεν το δέχονται στο αρχείο) και γράψε για κάθε νόμιμη χρήση.

 

Link to comment
Share on other sites

θα καταθεσεις  γραπτη αιτηση, αναφεροντας το "εννομο συμφερον"

[προφανως δεν την ζητας απο ..περιεργεια...αλλα για καποιον λογο]

τους δινεις και αυτο

https://www.odigostoupoliti.eu/to-dikaioma-ton-politon-gia-prosvasi-sta-dioikitika-engrafa/

και ας απαντησουν μετα...

δλδ

οπως τα προανεφερε ο διδονης...

με τις καλημερες μου

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, dimitris GM said:

......

και ας απαντησουν μετα...

.....

και φυσικά για το πόσο είναι το μετά.... υπάρχει αυτό στο χρήσιμο λίνκ του Δημήτηρη

 

23.- Ποια είναι η χρονική προθεσμία για τη χορήγηση διοικητικών και ιδιωτικών εγγράφων, κατά τις διατάξεις των παρ. 1 και 2 του άρθρου 5 του ν. 2690/1999 ή για την αιτιολογημένη απόρριψη της σχετικής αίτησης του πολίτη;
Η χρονική προθεσμία για τη χορήγηση διοικητικών και ιδιωτικών εγγράφων ή την αιτιολογημένη απόρριψη της σχετικής αίτησης του πολίτη είναι είκοσι (20) ημέρες από την υποβολή της αίτησης (παρ. 6 του άρθρου 5 του ν. 2690/1999).

 

(το οποίο κείμενο αυτό αν το βάλεις στο τέλος της αίτησης σου βοηθάει τις μνήμες τους)

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα - akis73)

 

Καλησπέρα, μου ζητήθηκε να πάω στην πολεοδομία Ομονοίας για να αναζητήσω έναν φάκελο άδειας με τα σχέδια αλλά μου είπαν ότι μπορεί να κάνουν και ένα μήνα να μου απαντήσουν! Επειδή επείγει να βρω την άδεια κάποιος άλλος τρόπος πιο γρήγορος δεν υπάρχει? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Καλησπέρα....έχω κανει αίτηση στον Δήμο Αθηναίων απο 26/6 για Σχέδια Αδειών σε Μικροφίλμ από το 1956 έως 1965....πόσο ακόμα απο την εμπειρίας πιστεύετε θα περιμένω...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/8/2023 at 10:28 ΜΜ, koulosb said:

Καλησπέρα....έχω κανει αίτηση στον Δήμο Αθηναίων απο 26/6 για Σχέδια Αδειών σε Μικροφίλμ από το 1956 έως 1965....πόσο ακόμα απο την εμπειρίας πιστεύετε θα περιμένω...?

Συνάδελφε καλησπέρα. Επειδή έχω κάνει κ εγώ αίτηση τον Ιούλιο κ νιώθω να σφίγγουν κάτι προθεσμίες, μήπως τελικά εξυπηρετήθηκες ; ή ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, soullis said:

Συνάδελφε καλησπέρα. Επειδή έχω κάνει κ εγώ αίτηση τον Ιούλιο κ νιώθω να σφίγγουν κάτι προθεσμίες, μήπως τελικά εξυπηρετήθηκες ; ή ακόμα;

Τιποτα ακομα....στο περιμενε...!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.