Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση παλιάς οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Σε περίπτωση που η άδεια λειτουργίας που αναζητάς είναι παλιά, έχε υπόψιν σου πως τις άδειες ίδρυσης και λειτουργίας σχεδόν ως το 1993 τις χορηγούσαν τα εκάστοτε αστυνομικά τμήματα της αντίστοιχης περιοχής που ανήκε το κατάστημα.

Για την αναζήτησή της θα πρέπει να γνωρίζεις τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της επιχείρησης, γιατί με αυτό τον τρόπο είναι αρχειοθετημένες οι άδειες αυτές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα συναδελφοι...Θελω να βγαλω μια αδεια εργασιων μικρησ κλιμακασ απο τον δημο κ μου ζητανε φωτωτυπια το στελεχοσ τησ αδειασ, το τοπογραφικο και μια κατοψη..Το στελεχοσ πωσ μπορω να το βρω απο την πολεοδομια χωρις να γνωριζω καποια στοιχεια οπωσ για παραδ (αριθμ αδειασ κ.α)..μπορω μονο με διευθυνση?..Οσο για τα υπολοιπα πρεπει να βγαλω καινουργια η μπορω να βρω τα ηδη κατατεθειμενα απο παλια αν υπαρχουν?..Το σπιτι ειναι στην αθηνα κ ειναι πολυ παλιο..Σας ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Tα θέματα θα πρέπει να δημοσιεύονται στις κατάλληλες κατηγορίες. Για θέματα αδειών η κατάλληλη κατηγορία είναι οι Αδειες-Διαδικασίες-Δικαιολογητικά. και όχι οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί. Ετσι βοηθάς στην σωστή λειτουργία του φόρουμ και αυξάνεις την πιθανότητα να πάρεις χρήσιμες απαντήσεις. Σιγουρέψου πριν ανοίξεις νέο θέμα ότι δεν έχει δοθεί ήδη απάντηση, ή ότι δεν έχει συζητηθεί ήδη, ένα παρόμοιο ερώτημα στην εκάστοτε κατηγορία.

Τέλος οι τίτλοι (τουλάχιστον) θα πρέπει να είναι σωστά τονισμένοι.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

μπορείς από τη διεύθυνση (κανονικά)

βέβαια είναι πιθανό να το ψάχνεις και φύλλο φύλλο

πίεσε λίγο τους ιδιοκτήτες να βρούν τον αριθμό

ως χρονολογία έκδοσης δες τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για να δεις πότε περίπου βγήκε η άδεια

 

τα υπόλοιπα από το φάκελλο της πολεδομίας

ζητάς εγκεκριμένα σχέδια

εάν σου πουν πως ο φάκελος έχει κατασταρφεί ζητάς "βεβαίωση καταστροφής"

και αναζητάς σχέδια από ιδιοκτ'ητες

 

αν ολόκληρη πολυκατοικία δεν έχει κανένα σχέδιο

τους στέλνεις να ανατρέξουν στο αρχείο του συμβολαιογράφου που έκανε τη σύσταση

διαφορετικά στο υποθηκοφυλάκιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω περιπτωση μεταβιβασης διαμερισματος και εκδοσης ΠΕΑ οπου η αριθμηση της οδου στην οποια βρισκεται το ακινητο εχει αλλαξει και το τοπογραφικο βασει της παλιας οδου με την οποια εκανα αναζητηση δε συμπιπτει με την πραγματικη κατασταση του ακινητου (στη νεα αριθμημενη οδο)

 

Με δεδομενο οτι εχουν περασει 47 χρονια απο την εκδοση της αδειας και μηχανικος, εργολαβος, συμβολαιογραφος κλπ πιθανον να εχουν εγκαταλειψει τα εγκοσμια, τι μπορω να κανω ουτως ωστε να βρεθει ο σωστος φακελος στην πολεοδομια?

 

Μονον οδο εχω (με παλια και νεα αριθμηση) και ετος πρωτης μεταβιβασης.

Ο μηχανικος - εργολαβος και ο συμβολαιογραφος που συνεταξε το εργολαβικο συμβολαιο πρωτης πωλησης δεν ειναι εν ενεργεια...

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις έτος αδείας , δ/ση και ιοδκτήτη

 

πας στην πολεοδομία που έχει τον τόμο με τα στελέχη πχ του 1964.

 

Ανοίγεις και αρχίζεις το διάβασμα μέχρι να πέσεις πάνω στην δικιά σου. Από τον αριθμό στη συνέχεια ζητάς τον φάκελο από το αρμόδιο αρχείο.

 

(Εκείνα τα χρόνια οι πολεοδομίες ήταν ελάχιστες.

Πχ όλο το λεκανοπέδιο το εξυπηρετούσαν μια ή δύο αν δεν κάνω λάθος πολεοδομίες.

Ολες οι τότε άδειες είναι δεμένες σε τόμο χρονολογικά και καλύπτουν διάφορες περιοχές.)

 

Αν ένας συμβολαιογράφος δεν είναι εν ενεργεία , κάποιος εν ενεργεία έχει πάρει το αρχείο του. Τηλέφωνείς στον σύλλογο συμβολαιογράφων 2103307465 , 2103307450-60-70 , και σου λενε ποιός έχει το αρχείο , δ/ση και τηλέφωνο.

 

Ελπιζω να βοήθησα κάπως.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα κανενας δε βοηθησε, δυστυχως!

 

Εχω οδο, χρονολογια (σχετικο ειναι αυτο, παντα ψαχνω συν πλην κατι) και βρηκα αδεια του 1964 με βαση την οδο με την προηγουμενη αριθμηση αλλα οχι την τωρινη.

 

Δεν εχω το ονομα του εργολαβου που το εκανε, αλλα εχω το ονομα του συμβολαιογραφου που εκανε το πρωτο εργολαβικο συμβολαιο... Αποσυρθηκε και το αρχειο του το εχει καποιος του οποιου η αδεια ξεκινησε σημερα......

 

Υπεροχα ε?

 

Οικοδομικη αδεια φυσικα και ΔΕΝ εχω, οποτε βαδιζω σχεδον στα τυφλα...

 

Περιμενω απο το δικηγορο απο τη μερια του αγοραστη που εκανε καποια ερευνα απο παλαιοτυερα συμβολαια, αποδοχες κληρονομιας κλπ να μου βρει ειτε ονομα εργολαβου ειτε αριθμο οικοδομικης αδειας για να κανω καλυτερη αναζητηση

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες ότι βρήκες την άδεια του 1964 . Γιατί δεν σου κάνει ?

Και με την αρίθμηση τι πρόβλημα έχεις ? Αφού είναι τόσο παλιά η άδεια προφανώς θα έχει την παλιά αρίθμηση.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα εγκειται στο οτι το τοπογραφικο της (ο φακελος ερχεται σημερα, χτες μπορεσα μονο να παρω στελεχος αδειας με συνημμενο τοπογραφικο διαγραμμα) δεν συμπιπτει με την υπαρχουσα κατασταση...

Απεικονιζει αλλη οικοδομη...

 

Και ειναι πολυ πιθανον ο φακελος να μην ειναι αυτος...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

στη συγγρου εχουν βαρεσει διαλυση

εχει χαλασει το μηχανημα μικροφιλμ κανα μηνα τωρα και δεν υπαρχει στο οριζοντα ημερομηνια επισκευης

 

κατα τα αλλα ο παπακωσταντινου (αποτυχημενος οικονομολογος) και ο σηφουνακης (αρχιτεκτονας αναστήλωσης μνημείων) στην κοσμαρα τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.