Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

On 4/26/2021 at 12:13 AM, Aleonymous said:

Με το όρο "προαιρετικό" (προσοχή στα εισαγωγικά 😉 ) εννοώ πως δεν κρατάω το Εσ-Εξ έντυπο/χειρόγραφο, δηλαδή σε εκείνο το βιβλίο με τις "τρύπες" που μου είχαν θεωρήσει στον ΚΒΣ@ΔΟΥ όταν άνοιξα βιβλία κάπου το 2009. Και εκείνο το βιβλίο και το αντίστοιχο χειρόγραφο μπλοκάκι μαζεύουν σκόνη εδώ και μερικά χρόνια... Νομίζω πως η σχετική "οδηγία" μπήκε σε ισχύ κάπου το 2015-16, τουλάχιστον για τη δική μου περίπτωση (όπως την περιγράφω στο πρώτο ποστ).

Φυσικά έχω ηλεκτρονικό αρχείπ από όλα τα τιμολογία εσόδων/εξόδων μου κανονικά, που τα καταγράφω και σε δικά μου εξελάκια κλπ, μέσα σε διάφορα folders κοκ. Εννοείται κ πως (σχεδόν) όλα τα κρίσιμα νούμερα υπάρχουν και στο taxis: ΜΥΦ, Φ2 (περιοδικές), Ε1-3 κλπ. Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ να συμπληρώσω το βιβλίο χειρόφραφο, π.χ., από κάποιο καψώνι της ΔΟΥ όταν θελήσω να "κλείσω βιβλία"...

Α ναι όντως. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να τα τυπώνουμε, αν και αμφιβάλλω ότι θα ήταν κάποιος αυστηρός σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, venezia said:

Συνάδελφοι καλημέρα

Έχει χρησιμοποίηση κάποιος την δωρεάν πλατφόρμα της ΑΑΔΕ για ηλεκτρονική τιμολόγηση ?

Καλησπέρα. Αναφέρεσαι σε αυτό το myDATA ή σε κάτι άλλο? Εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά να που ήρθε ο καιρός... Εκτός αν έχουμε κι άλλη παράταση? 

Link to comment
Share on other sites

Παράταση myDATA
Από 1.10.2021 τα έσοδα για επιχειρήσεις με διπλογραφικά βιβλία και τζίρο άνω των 50.000 και με απλογραφικά και τζίρο άνω των 100.000.
Από 1.11.2021 για τις υπόλοιπες επιχειρήσεις.

Δελτίο Τύπου Υπουργείο Οικονομικών και ΑΑΔΕ: Δευτέρα, 28 Ιουνίου 2021   

Edited by Liberal
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Aleonymous said:

Καλησπέρα. Αναφέρεσαι σε αυτό το myDATA ή σε κάτι άλλο? Εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά να που ήρθε ο καιρός... Εκτός αν έχουμε κι άλλη παράταση? 

Αναφερόμουν στο myData σε σχέση με  αυτή τη δημοσίευση  που είναι δωρεάν πρόγραμμα με δυνατότητα μορφοποίησης προσωπικών τιμολογίων .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Liberal said:

Παράταση myDATA
Από 1.10.2021 τα έσοδα για επιχειρήσεις με διπλογραφικά βιβλία και τζίρο άνω των 50.000 και με απλογραφικά και τζίρο άνω των 100.000.
Από 1.11.2021 για τις υπόλοιπες επιχειρήσεις.

Δελτίο Τύπου Υπουργείο Οικονομικών και ΑΑΔΕ: Δευτέρα, 28 Ιουνίου 2021   

Ευχαριστώ! Οπότε, από Νοέμβρη για αυτούς με χαμηλό τζίρο. Και τα προηγούμενα (π.χ. ΤΠΥ των Ιαν-Οκτ. 2021) τα ζητάνε "αναδρομικά" μέχρι 31.3.2022.

 

49 λεπτά πριν, venezia said:

Αναφερόμουν στο myData σε σχέση με  αυτή τη δημοσίευση  που είναι δωρεάν πρόγραμμα με δυνατότητα μορφοποίησης προσωπικών τιμολογίων .

Ενδιαφέρον. Είχα ακούσει για αυτήν την "τιμολογιέρα". Υπάρχει σε λειτουργία? Ευτυχώς λέει πως θα είναι αυτόματα συνδεδεμένη με το myDATA (ό,τι κόβεις θα περνιέται αυτόματα), οπότε λογικά θα χρειάζεται να μπαίνει κανείς στο myDATA μόνο για να δει τα έξοδα του (που τα "περνάει" ο προμηθευτής, ας πούμε).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να καταλάβουμε το πιο απλό αλλά και βασικό, όταν στο τέλος του χρόνου/οποτεδήποτε θα γράφουμε/εισάγουμε στο Mydata αποδείξεις με τη φόρμα που έχει ήδη, καταργείται η υποχρέωση άλλης απόδειξης;

Link to comment
Share on other sites

@gktpgeue θα εξακολουθήσει η υποχρέωση απόδειξης.
Όσα παραστατικά εκδίδουμε ή λαμβάνουμε θα δηλώνονται στο mydata.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Κέρβερος said:

@gktpgeue θα εξακολουθήσει η υποχρέωση απόδειξης.
Όσα παραστατικά εκδίδουμε ή λαμβάνουμε θα δηλώνονται στο mydata.

Αρα μου φαίνεται περισσότερη δουλειά για μικρές επιχειρήσεις. Αφού ακόμα και μόνο ένα excel να είχες: δε νομίζω να το χαλάσεις αφού είναι και αρχείο. Φαίνεται μέτρο κυρίως χρήσιμο για επιχειρήσεις με πωλήσεις συχνότητας "πολυβόλο" (πωλητές τροφίμων και λοιποί).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά καλησπέρα,

Έχει κάποιος βρει κάποιο παράδειγμα συμπλήρωσης της φόρμας για την κλασσική περίπτωση μισθωτού με μπλοκάκι? 

Βάζουμε την παρακράτηση φόρου? γιατί δέχεται σαν πληρωμή μόνο επαγγελματικό λογαριασμό ή μετρητά? Εμένα μου τα βάζουν στον προσωπικό μου λογαριασμό.

Όποια βοήθεια δεκτή....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.