Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Στο mydata έχουμε υποχρέωση να περνάμε και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών (ΑΠΥ) ή μόνο τιμολόγια (ΤΠΥ)

βλέπω μόνο εφαρμογή για τιμολόγια στην ΑΑΔΕ

Είμαι ελέυθερος επαγγελματίας 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@killertomato

Και τα δύο.
Η φορολογική αντιμετώπιση απόδειξης και τιμολογίου είναι, κατ' ουσίαν, η ίδια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, killertomato said:

βλέπω μόνο εφαρμογή για τιμολόγια στην ΑΑΔΕ

 

Με την εφαρμογή timologio μπορείς να εκδίδεις και ΑΠΥ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής: Είμαι μισθωτός με μπλοκάκι. Ξέρει κανείς κανένα παράδειγμα πως συμπληρώνουμε τα πεδία της φόρμας για το δελτίο που κόβουμε κάθε μήνα; Έχω απευθύνει ερώτημα στο mydata αλλά ακόμη δεν.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Στέλιος Καλτσούνης said:

Παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής: Είμαι μισθωτός με μπλοκάκι. Ξέρει κανείς κανένα παράδειγμα πως συμπληρώνουμε τα πεδία της φόρμας για το δελτίο που κόβουμε κάθε μήνα; Έχω απευθύνει ερώτημα στο mydata αλλά ακόμη δεν.

Ίσως το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύεις να σε βοηθήσει, δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, apoul said:

Με την εφαρμογή timologio μπορείς να εκδίδεις και ΑΠΥ

ευχαριστώ πολύ, το βρήκα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει κάτι:

Ένας ελ. επαγγελματίας μηχανικός που εκδίδει 2-3 χειρόγραφα ΤΠΥ το μήνα (λιγότερα από 50 το έτος), θα πρέπει πλέον από 1/11/2021 να τα εκδίδει υποχρεωτικά ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής timologio της ΑΑΔΕ (https://www.aade.gr/timologio)

ή

συνεχίζει να τα εκδίδει όπως και μέχρι σήμερα χειρόγραφα και απλά μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα θα πρέπει να τα καταχωρεί στην ειδική φόρμα καταχώρησης του myDATA (https://www.aade.gr/epiheiriseis/mydata-ilektronika-biblia-aade/eidiki-forma-katahorisis);

 

Ευχαριστώ!

 

 

Edited by btp
typo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, btp said:

Ένας ελ. επαγγελματίας μηχανικός που εκδίδει 2-3 χειρόγραφα ΤΠΥ το μήνα (λιγότερα από 50 το έτος), θα πρέπει πλέον από 1/11/2021 να τα εκδίδει υποχρεωτικά ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής timologio της ΑΑΔΕ (https://www.aade.gr/timologio)

ή

συνεχίζει να τα εκδίδει όπως και μέχρι σήμερα χειρόγραφα και απλά μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα θα πρέπει να τα καταχωρεί στην ειδική φόρμα καταχώρησης του myDATA (https://www.aade.gr/epiheiriseis/mydata-ilektronika-biblia-aade/eidiki-forma-katahorisis);

Εγώ καταλαβαίνω πως ισχύει το δεύτερο. Δηλαδή, τα εκδίδεις όπως θέλεις, αλλά τελικά πρέπει να τα περνάς στο myDATA, ενώ η "τιμολογιέρα" (το πρώτο που λες) είναι προαιρετική.

Προσωπικά έχω καταργήσει τα χειρόγραφα εδώ και 2 χρόνια, δηλαδή απλά τα γράφω/ετοιμάζω στον υπολογιστή (word-->PDF) και τα στέλνω στο εκάστοτε λογιστήριο με ό,τι υπογραφές θέλουν. Π.χ., άλλοι δεν θέλουν τίποτα, άλλοι θέλουν σκαναρισμένη υπογραφή ή/και σφραγίδα, άλλοι ψηφιακή/ηλεκτρονική υπογραφή, άλλοι συνδυασμό των δύο τελευταίων...

Πάντως, νομίζω πως αξίζει κανείς να μάθει να δουλεύει και να χρησιμοποιεί την "τιμολογιέρα" αφού, κατόπιν έκδοσης, το πέρασμα του ΤΠΥ στο myDATA θα είναι πρακτικά αυτόματο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

και τα έξοδα? Οταν αραια και που έχεις κανενα ΔΑΤ, συν  τηλεφωνία , συν ΔΕΗ , άντε και εισφορές ρύθμιση. Αυτά κάθε πότε τα περνάς ή πρέπει να τα περνάς? 

Link to comment
Share on other sites

με ενημέρωσε λογιστής ότι περνάμε μόνο έσοδα στην ΑΑΔΕ. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

Επίσης μπορούμε να κόβουμε και χειρόγραφα ΑΠΥ-ΤΠΥ με υποχρέωση να τα περνάμε μέχρι 20 του επόμενου μήνα στην εφαρμογή του Mydata

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.