Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

1 ώρα πριν, katrmp said:

και τα έξοδα? Οταν αραια και που έχεις κανενα ΔΑΤ, συν  τηλεφωνία , συν ΔΕΗ , άντε και εισφορές ρύθμιση. Αυτά κάθε πότε τα περνάς ή πρέπει να τα περνάς? 

Είχα στείλει ερώτημα στην ΑΑΔΕ πριν μήνες για όλα αυτά, και με είχε τηλ. ένας κύριος μετά από 1-2 μέρες, τάχα να απαντήσει στις ερωτήσεις...

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι εμείς περνάμε κυρίως/βασικά τα έσοδά μας.

Τα έξοδα, τα "χοντρά" που έχουν κοπεί με τιμολογίο στο ΑΦΜ μας απευθείας, θα καταχωρούνται από τον προμηθευτή (π.χ. από το Πλαίσιο, αν αγόρασες υπολογιστή), και εμείς θα χρειάζεται απλά να τα τσεκάρουμε. Προφανώς δεν κατάλαβα τι σημαίνει αυτό, δηλαδή πότε/πώς θα γίνεται αυτό το τσεκάρισμα ή η αποδοχή...

Τώρα για τα "ψιλά" ή έμμεσα/πάγια έξοδα (π.χ. λογαριασμοί έδρας-σπιτιού): Στις ΜΥΦ έμπαιναν χοντρικά κάπου όλα μαζί στο τέλος του χρόνου, και μάλλον δεν ενδιέφεραν και πολύ, αφού δεν χρειαζόταν να διασταυρωθούν (πελάτης-προμηθευτής). Εδώ όμως...? Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 919
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 13/10/2021 at 4:15 ΜΜ, killertomato said:

με ενημέρωσε λογιστής ότι περνάμε μόνο έσοδα στην ΑΑΔΕ. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

Από Δελτίο Τύπου Υπουργείο Οικονομικών και ΑΑΔΕ για την πλατφόρμα myDATA:
Σημειώνεται ότι ειδικά για το 2021 η υποχρέωση διαβίβασης αφορά μόνο τα παραστατικά εσόδων και όχι τους λογιστικούς χαρακτηρισμούς εξόδων.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν εισάγουμε παραστατικό (ΑΠΥ) για εργασία που πληρώσαμε ΦΕΜ (πχ. τακτοποίηση αυθαιρέτου) , προσθέτουμε και στην επιλογή φόροι παραστατικού το ΦΕΜ ή απλά το αναγράφουμε στις παρατηρήσεις; 

Αν προσθέσουμε το ΦΕΜ στους φόρους αφαιρεί την αξία του από το παραστατικό (πχ. 1000€ αμοιβή - 100€ = 900€) αλλά από τον πελάτη έχουμε εισπράξει 1000€

Link to comment
Share on other sites

ο ΦΕΜ είναι άλλη διαδικασία. Θα πρέπει να τον αποδόσεις μέσω της εφαρμογής Δηλώσεις Παρακρατούμενων Φόρων και Άλλων Δηλώσεων / Υποβολή Δήλωσης του ταξις. Νομίζω ότι αυτό πρέπει να αφορά την παρακράτηση φόρου και όχι τον ΦΕΜ.

Με τη σειρά μου να ρωτήσω το εξής: Η αρίθμηση τιμολογίων στο my data θα συνεχίσει από εκεί που σταματάμε το χειρόγραφο μπλοκάκι των Τ.Π.Υ. Για παράδειγμα, έστω ότι έχω τρέχον μπλοκάκι 50 φύλλων με αρίθμηση 501-550 και το τελευταίο ΤΠΥ είναι 530. Θα ξεκινήσω την αρίθμηση από το 531 ή κάνω την αρίθμηση από τον αριθμό 1.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Παύλο δεν αναφερόμουν στο πως θα πληρώσω το ΦΕΜ (το έχω κάνει ήδη μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής) αλλά αν θα πρέπει να το περάσω και στην ΑΑΔΕ μέσω της εφαρμογής των παραστατικών από την επιλογή φόροι παραστατικού.

Για την αρίθμηση των τιμολογίων αναφέρεσαι στην τιμολογιέρα (όπου μπορούμε να εκδίδουμε ηλεκτρονικα τιμολόγιο μέσω της ειδικής εφαρμογής της ααδε) ή στην απλή καταχώριση των παραστατικών;

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, killertomato said:

Για την αρίθμηση των τιμολογίων αναφέρεσαι στην τιμολογιέρα (όπου μπορούμε να εκδίδουμε ηλεκτρονικα τιμολόγιο μέσω της ειδικής εφαρμογής της ααδε) ή στην απλή καταχώριση των παραστατικών;

 

Αναφέρομαι στην έκδοση τιμολογίου μέσω της εφαρμογής της ΑΑΔΕ. Υποθέτω ότι η καταχώρηση αφορά περίπτωση που έχουμε εκδόσει χειρόγραφο και πάμε να το περάσουμε στην εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

ναι για χειρόγραφο που το καταχωρούμε στην εφαρμογή ρωτάω.

Για την τιμολογιέρα θα το περνούσα ως συνέχεια αυτών που έχω κόψει χειρόγραφα πχ. 531 κοκ αλλά ας απαντήσει και κάποιος που το έχει ήδη κάνει

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι θέλει ο καθένας μπορεί να κάνει στο συγκεκριμένο ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@killertomato

Ο ΦΕΜ (φόρος επιτηδεύματος μηχανικού) δεν είναι φόρος παραστατικού.
Ούτε στις παρατηρήσεις είναι απαραίτητο να αναφερθεί.
Κάποιοι γράφουν επάνω στην ΑΠΥ πόσος είναι ο ΦΕΜ, παρασυρόμενοι από τον παρακρατούμενο φόρο της εξαρτημένης εργασίας.
Όμως, ο προκαταβλητέος αυτός φόρος αφορά το επάγγελμα του μηχανικού και δεν έχει άμεση σχέση με το παραστατικό.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, killertomato said:

ναι για χειρόγραφο που το καταχωρούμε στην εφαρμογή ρωτάω.

Για την τιμολογιέρα θα το περνούσα ως συνέχεια αυτών που έχω κόψει χειρόγραφα πχ. 531 κοκ αλλά ας απαντήσει και κάποιος που το έχει ήδη κάνει

Να ρωτήσω μιας και το έθεσες. Ποιος ο λόγος (αν τελικά ισχύσει η υποχρέωση από 1/11/2021) να εκδίδεται και χειρόγραφο τιμολόγιο και μετά να καταχωρούνται τα στοιχεία του στην εφαρμογή "timologio" της "my data", από το  να  γίνεται κατευθείαν ηλεκτρονική έκδοση τιμολογίου από την εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.