Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Όσοι υπάγονται στην παρ.9 του άρθρου 39, είναι δηλαδή στην περίπτωση που ο "κύριος" εργοδότης, παρακρατά κάθε μήνα από το πληρωτέο, το μερίδιο που αντιστοιχεί στις Ασφ.Εισφορές του εργαζομένου και το καταχωρεί μέσω Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης στο ΕΦΚΑ, με ποιο τρόπο θα καταχωρήσουν την "παρακράτηση" αυτή στο mydata;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω απευθύνει ερώτημα στην ομάδα υποστήριξης του mydata μια που οι μπλοκάκηδες είμαστε χιλιάδες αλλά απάντηση γιοκ (ακόμα τουλάχιστον). Νομίζω οτι δεν γράφουμε ούτε την παρακράτηση εφκα ούτε την παρακράτηση φόρου 20% (δεν υπάρχει επιλογή πεδίου για την παρακράτηση 20%, αυτό μου έχει για 20% είναι κάτι τελείως άλλο). Εξάλλου αν δηλώσεις τον φόρο στο πεδίο των φόρων το ολικό σου βγαίνει καθαρή αξία + ΦΠΑ - παρακρ. φόρου μάλλον λάθος δηλαδή.  

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Στέλιος Καλτσούνης said:

Έχω απευθύνει ερώτημα στην ομάδα υποστήριξης του mydata μια που οι μπλοκάκηδες είμαστε χιλιάδες αλλά απάντηση γιοκ (ακόμα τουλάχιστον). Νομίζω οτι δεν γράφουμε ούτε την παρακράτηση εφκα ούτε την παρακράτηση φόρου 20% (δεν υπάρχει επιλογή πεδίου για την παρακράτηση 20%, αυτό μου έχει για 20% είναι κάτι τελείως άλλο). Εξάλλου αν δηλώσεις τον φόρο στο πεδίο των φόρων το ολικό σου βγαίνει καθαρή αξία + ΦΠΑ - παρακρ. φόρου μάλλον λάθος δηλαδή.  

 

Για την παρακράτηση φόρου 20% έχει επιλογή στο στάδιο της έκδοσης του παραστατικού.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Στέλιος Καλτσούνης said:

Έχω απευθύνει ερώτημα στην ομάδα υποστήριξης του mydata μια που οι μπλοκάκηδες είμαστε χιλιάδες αλλά απάντηση γιοκ (ακόμα τουλάχιστον). Νομίζω οτι δεν γράφουμε ούτε την παρακράτηση εφκα ούτε την παρακράτηση φόρου 20% (δεν υπάρχει επιλογή πεδίου για την παρακράτηση 20%, αυτό μου έχει για 20% είναι κάτι τελείως άλλο). Εξάλλου αν δηλώσεις τον φόρο στο πεδίο των φόρων το ολικό σου βγαίνει καθαρή αξία + ΦΠΑ - παρακρ. φόρου μάλλον λάθος δηλαδή.  

 

Σχετικά με το 20%, δε νομίζω πως βγαίνει κάτι λάθος. Εγώ επέλεξα το δ' - Αμοιβές Συμβουλών Διοίκησης - 20%.

Σύμφωνα με αυτό: Η παρακράτηση φόρου 20% στις αμοιβές της περίπτωσης δ' της παραγράφου 1 του άρθρου 62 (αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες και άλλες αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες) διενεργείται πάνω από ένα ποσό που εξετάζεται και ανάλογα με την φορολογική κατοικία του λήπτη της αμοιβής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω προσέξει αυτό, απλά δεν έδωσα σημασία καθώς το πρώτο είναι Καθαρή+ΦΠΑ, ενώ τελευταίο όπως είπες, είναι Καθαρή-Παρακρ+ΦΠΑ. Δε θεωρώ πως είναι λάθος, απλά διαφορετική προσέγγιση του συνόλου :)

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2021 at 3:56 ΜΜ, meres said:

Το έχω προσέξει αυτό, απλά δεν έδωσα σημασία καθώς το πρώτο είναι Καθαρή+ΦΠΑ, ενώ τελευταίο όπως είπες, είναι Καθαρή-Παρακρ+ΦΠΑ. Δε θεωρώ πως είναι λάθος, απλά διαφορετική προσέγγιση του συνόλου :)

Όσο υπάρχει αυτή η απόκλιση, δεν οριστικοποιείται η υποβολή όμως. Τουλάχιστον εγώ αυτό το μήνυμα λαμβάνω από την πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να με βοηθησει καποιος με αναλογη περιπτωση. Κοβω μηνιαιως ΑΠΥ. Η καταχωρηση στο mydata πρεπει να ειναι "Ειδος Παραστατικου: Παραστατικα Λιανικης" -> "Τυπος παραστατικου: ΑΠΥ";

Επισης επειδη διαβασα διαφορα νομιζω και ας με διορθωσει καποιος δεν ρειαζεται να βαλουμε καπου για την παρακρατηση 20%, οπως δεν κανουμε και στο βιβλιο εσοδων-εξοδων

Απο οτι εχω κατλαβει τα εξοδα δεν τα περναμε ακομα. Μονο χαρακτηρισμο θα κανουμε οταν τα περναει ο εκδοτης και αυτο οχι ακομα. (Εμενα συγκεκριμενα υπαρχει ενα παραστατικο απο ενα υπολογιστη που ειχα παρει αλλα δεν εχει καπου επιλογη να το χαρακηρισω)

Οποιος μπορει να με βοηθησει με το προηγουμενο θα το εκτιμουσα.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.