Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

57 λεπτά πριν, GEOPETH said:

Θέλω να κάνω εγγραφή στο mydata τιμολόγιο της ααδε και έχω μία απορία. Στον αριθμό παραστατικού ξεκινάμε από το 1 ή από εκεί που έχουμε σταματήσει στο μπλοκάκι (πχ 785); 

 

 

Από ότι έχω καταλάβει σωστά το λέει ο συνάδελφος. Ότι νούμερο έχει το φύλλο ΤΠΥ στο μπλοκάκι, το ίδιο βάζεις στην εφαρμογή καταχώρησης του my data. Στο παράδειγμά σου θα πρέπει να γράψεις τον αριθμό 785.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ!

Αυτό λέει η λογική αλλά απάντηση καθαρή δεν έχω πάρει ούτε από τον λογιστή μου.

Λογικά το ίδιο θέμα θα είχαν όσοι χρησιμοποιούν οποιαδήποτε εμπορική εφαρμογή οπότε μάλλον θα ξέρουν.

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο καμία εταιρεία μπας και το σιγουρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι ότι στην εφαρμογή καταχώρησης αντιγράφεις ότι κόβεις χειρόγραφα. Οπότε γιατί να διαφέρει η αρίθμηση του τιμολογίου; Αν μάθεις κάτι έγκυρο ενημέρωσε.

 

Να συνεχίσουμε και σε μια ακόμη περίπτωση που θα μας απασχολήσει. Έστω ότι κόβω ΤΠΥ καθαρής αξίας 500 Ευρώ σε εταιρία (πχ τράπεζα) για εργασίες μηχανικού (πχ εκτίμηση, τακτοποίηση κλπ). Η εταιρία, αφού το ποσό είναι πάνω από 300 Ευρώ θα πρέπει να παρακρατήσει το 20% και να χορηγήσει τον επόμενο χρόνο, βεβαίωση παρακράτησης για να συμψηφιστεί το ποσό με τον φόρο. Στο Menou "κατηγορία φόρου", θα πρέπει να επιλεγεί ¨λοιπές παρακρατήσεις φόρου" όπως στη συνημμένη προεπισκόπηση;

- Η επιλογή  στο είδος φόρου "περίπτωση γ΄-δικαιώματα-20%" γνωρίζετε σε τι αφορα;

- Το μη υποχρεωτικό πεδίο "υποκείμενη αξία",  τι μπορεί να σημαίνει;

Ευχαριστώ

 

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον θα συνεργαστώ με κάποια εταιρεία (άκουσα κάτι για 15€/μήνα συνδρομή) και θα ηρεμήσω....Ειδικά τώρα που έμαθα πως από του χρόνου θα περνάμε έτσι και τα έξοδα (αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία).

Link to comment
Share on other sites

@GEOPETH, έχεις δύο επιλογές ως προς την αρίθμηση παραστατικών στην εφαρμογή timologio:
Μπορείς να συνεχίσεις από εκεί που είχες σταματήσει, αλλά τότε δεν θα έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και το μπλοκ που συμπλήρωνεται χειρόγραφα.
Μπορείς να ξεκινήσεις από το 1 με αριθμό σειράς 1, ώστε να χρησιμοποιείς παράλληλα και το μπλοκ που έχεις (το οποίο -υποθέτω ότι- δεν έχει αριθμό σειράς).
Στην δεύτερη περίπτωση, αν εκδώσεις τιμολόγιο από το μπλοκ θα πρέπει να καταχωρίσεις τα στοιχεία στο myDATA (χωρίς την χρήση της εφαρμογής timologio).

@Pavlos33, στην κατηγορία φόρου πρέπει να επιλέξεις "Περίπτ. δ’ – Αμοιβές Συμβουλών διοίκησης – 20%".
Η περίπτωση γ’ αφορά πνευματικά δικαιώματα και άλλα δικαιώματα χρήσης.
Η περίπτωση δ’ είναι για τεχνικές, συμβουλευτικές και άλλες παρόμοιες υπηρεσίες.
Υποκείμενη αξία είναι το ποσό επί του οποίου θα γίνει η παρακράτηση.
Μόλις το συμπληρώσεις, δίπλα στο "Ποσό" θα υπολογιστεί αυτόματα η παρακράτηση -δηλαδή 20% επί την υποκείμενη αξία.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί. 

Ελεύθερος επαγγελματίας  με κάτω από 50000 έσοδα, τιμολόγια δεν μου χρειάζεται να κόβω, κοβω πολλές ΑΠΥ με μπλοκακι (πανω από 50)

Συνεχίζω να κόβω κανονικά ΑΠΥ στο μπλοκακι και τις περνάω χειροκίνητα στο mydata μέχρι τις 20 του επόμενου μηνα? 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, LongSinceDark said:

Τα φώτα σας παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί. 

Ελεύθερος επαγγελματίας  με κάτω από 50000 έσοδα, τιμολόγια δεν μου χρειάζεται να κόβω, κοβω πολλές ΑΠΥ με μπλοκακι (πανω από 50)

Συνεχίζω να κόβω κανονικά ΑΠΥ στο μπλοκακι και τις περνάω χειροκίνητα στο mydata μέχρι τις 20 του επόμενου μηνα? 

Εντός 20 ημερών από την ημερομηνία που κόπηκαν, όχι 20 του επόμενου μήνα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, acomaedo said:

Εντός 20 ημερών από την ημερομηνία που κόπηκαν, όχι 20 του επόμενου μήνα.

Του επόμενου μήνα.

Τελικά δόθηκε παράταση?

https://www.naftemporiki.gr/finance/printStory/1795155

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, katrmp said:

Του επόμενου μήνα.

Τελικά δόθηκε παράταση?

https://www.naftemporiki.gr/finance/printStory/1795155

Εχεις δίκιο συνάδελφε 20η του επόμενου μήνα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.