Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Στον κωδικό είδους βάζεις ότι θες, ουσιαστικά είναι σαν να κάνεις αρχειοθέτηση τις υπηρεσίες σου. Δεν επηρεάζει κάτι λογιστικά.

Στη σειρά αν και εκεί νομίζω μπορείς να ξεκινήσεις καινούρια ή να συνεχίσεις την παλιά και εμένα μου είπε ο λογιστής να ξεκινήσω νέα από την αρχή. Προσωπικά έβαλα σειρά Α γιατί το 0 θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι ταυτίζεται με τα μπλοκάκια που δεν έχουν σειρά. Αν σου είπε ο λογιστής πάντως 0 θεωρώ ότι είσαι οκ.

Edited by apoul
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, ekass said:

Σε σχέση με τη Σειρά, εγώ που δεν είχα Σειρά προηγουμένως ο λογιστής μου είπε να βάλω Σειρά 0

Να μην το κάνεις αυτό.
Σειρά 0 σημαίνει ότι δεν υπάρχει αριθμός σειράς και αντιστοιχεί στα χειρόγραφα παραστατικά όταν δεν συμπληρωνόταν το ανάλογο πεδίο.

Η ηλεκτρονική τιμολόγηση (εφαρμογή timologio) και η πλατφόρμα myDATA είναι διαφορετικά θέματα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και εγώ στο timologio σειρα μηδέν έβαλα. Αν είναι λάθος δεν ξέρω. Δεν θα καθίσουμε να λύσουμε το γρίφο του κόσμου. Ας βγάλουν οδηγίες της προκοπής να ξέρουμε τι θα βάζουμε. Έφτιαξαν μια εφαρμογή άρον άρον μόνο και μόνο για να υπάρχει. Γιατί δεν έβαζαν βοήθεια σε κρίσιμα κελιά και με το που κλικάρεις με το ποντίκι να σου βγάζει οδηγίες...Γιατί όλες οι πλατφόρμες από δημόσιο και ΝΠ είναι συνήθως δύσχρηστες...

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Stranger_ said:

Να μην το κάνεις αυτό.
Σειρά 0 σημαίνει ότι δεν υπάρχει αριθμός σειράς και αντιστοιχεί στα χειρόγραφα παραστατικά όταν δεν συμπληρωνόταν το ανάλογο πεδίο.

Η ηλεκτρονική τιμολόγηση (εφαρμογή timologio) και η πλατφόρμα myDATA είναι διαφορετικά θέματα.

Σωστά, αλλά τότε γιατί το έχει σαν επιλογή; 

Link to comment
Share on other sites

Τους λογαριασμούς του ΟΤΕ (σταθερό) πού τους καταχωρούμε; Στο πεδίο που βρίσκω ενέργεια/ύδρευση δεν εχει τηλεπικοινωνίες.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GriGaS said:

Τους λογαριασμούς του ΟΤΕ (σταθερό) πού τους καταχωρούμε;

Πουθενά. Ασχολείσαι μόνο με έσοδα.

1 ώρα πριν, papathvas said:

Σωστά, αλλά τότε γιατί το έχει σαν επιλογή; 

Λόγω του ότι το μηδέν δεν έχει φυσικό νόημα, δεν υπάρχει σειρά 0 όπως δεν υπάρχει τιμολόγιο 0.
Η τιμή 0 είναι διαθέσιμη γιατί μπορεί κάποιος (που θα κάνει έναρξη εργασιών το νέο έτος, για παράδειγμα) να μην θέλει να χρησιμοποιήσει σειρά στο παραστατικό που θα εκδώσει.
Πρέπει να υπάρχει ενιαία αρίθμηση σε κάθε τύπο παραστατικού (απόδειξη, τιμολόγιο) εντός μίας διαχειριστικής περιόδου (δηλαδή, ενός έτους).
Συνεπώς, δεν μπορούμε να έχουμε τιμολόγια 15,16,17,18 και μετά 1,2 στην ίδια σειρά (π.χ. 1) ή χωρίς σειρά.
Η ύπαρξη σειράς (που είναι προαιρετική) μας βοηθάει να έχουμε ταυτόχρονα μπλοκ και ηλεκτρονικά τιμολόγια.

Με λίγα λόγια:
Μπλοκ ΑΠΥ και μπλοκ ΤΠΥ, άνευ σειράς.
Δηλαδή, δύο μπλοκ που συμπληρώνονται χειρόγραφα.
Εφαρμογή timologio, ΑΠΥ και ΤΠΥ, σειρά 1, αρίθμηση από το 1. 
Δηλαδή, δύο κατηγορίες ηλεκτρονικών παραστατικών.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Συνάδελφοι και εγώ στο timologio σειρα μηδέν έβαλα. Αν είναι λάθος δεν ξέρω. Δεν θα καθίσουμε να λύσουμε το γρίφο του κόσμου. Ας βγάλουν οδηγίες της προκοπής να ξέρουμε τι θα βάζουμε. Έφτιαξαν μια εφαρμογή άρον άρον μόνο και μόνο για να υπάρχει. Γιατί δεν έβαζαν βοήθεια σε κρίσιμα κελιά και με το που κλικάρεις με το ποντίκι να σου βγάζει οδηγίες...Γιατί όλες οι πλατφόρμες από δημόσιο και ΝΠ είναι συνήθως δύσχρηστες...

δεν έκανες κάτι λάθος... απλά εδω μιλάμε για το mydata, οχι για το timologio.

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2021 at 2:34 ΜΜ, Stranger_ said:

Να μην το κάνεις αυτό.
Σειρά 0 σημαίνει ότι δεν υπάρχει αριθμός σειράς και αντιστοιχεί στα χειρόγραφα παραστατικά όταν δεν συμπληρωνόταν το ανάλογο πεδίο.

 

Σειρά 0 , εφόσον υπάρχει αυτή η ένδειξη αποτυπωμένη επί του παραστατικού σημαίνει ότι υφίσταται μια σειρά εκδόσεως παραστατικών η οποία χαρακτηρίζεται από την ένδειξη 0. Αλλο η οποιαδήποτε ένδειξη και άλλο η απουσία ενδείξεως . Στην τελευταία περίπτωση μιλάμε για έκδοση παραστατικών άνευ (χωρίς) σειρά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Ειμαι ελ. επαγγελματίας που υπάγεται στη Παρ.9 Αρθρ.39 Ν.4387/2016 (μισθωτος με μπλοκακι). Κοβω ΤΠΥ για ερευνητικα ιδρυματα και ο εργοδοτης ουσιαστικα αφαιρει και τον ΕΦΚΑ αυτοματα. Ξερετε τη διαδικασια ανεβασματος των χειρογραφων παραστατικων στο mydata? Επισης υπαρχει και αυτοματη παρακρατηση φορου 20%.
 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

@jimd6776

Θα διαβάσεις την πρώτη προτεινόμενη δημοσίευση του θέματος, όπου περιγράφεται η διαδικασία όταν έχουμε τιμολόγιο με παρακράτηση 20%.
Στην περίπτωσή σου, υπάρχει και παρακράτηση εισφορών από τον εργοδότη σου.
Άρα πριν ολοκληρώσεις την διαδικασία στο myDATA, θα προσθέσεις νέο φόρο όπου ως τύπο φόρου θα διαλέξεις "κρατήσεις" και θα συμπληρώσεις το ποσό.
Έτσι, η συνολική αξία (δηλαδή τα χρήματα που πήρες) θα είναι ίση με καθαρή αξία + ΦΠΑ – παρακράτηση 20% – κρατήσεις.

  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.