Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

3 hours ago, Hangman said:

@jimd6776

Θα διαβάσεις την πρώτη προτεινόμενη δημοσίευση του θέματος, όπου περιγράφεται η διαδικασία όταν έχουμε τιμολόγιο με παρακράτηση 20%.
Στην περίπτωσή σου, υπάρχει και παρακράτηση εισφορών από τον εργοδότη σου.
Άρα πριν ολοκληρώσεις την διαδικασία στο myDATA, θα προσθέσεις νέο φόρο όπου ως τύπο φόρου θα διαλέξεις "κρατήσεις" και θα συμπληρώσεις το ποσό.
Έτσι, η συνολική αξία (δηλαδή τα χρήματα που πήρες) θα είναι ίση με καθαρή αξία + ΦΠΑ – παρακράτηση 20% – κρατήσεις.

Καλημερα! Νομίζω οτι οι εισφορές εφκα δεν θεωρούνται φόρος αλλά έξοδο. Επομένως δεν θα πρέπει να εμφανιστούν κάπου στο τιμολόγιο που θα περαστεί (αφού είναι τιμολόγιο εσόδων). Δεν είμαι και σίγουρη βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 26/11/2021 at 2:34 ΜΜ, Stranger_ said:

Σειρά 0 σημαίνει ότι δεν υπάρχει αριθμός σειράς και αντιστοιχεί στα χειρόγραφα παραστατικά όταν δεν συμπληρωνόταν το ανάλογο πεδίο.

 

On 28/11/2021 at 10:33 ΠΜ, SOTHRIS said:

Σειρά 0 , εφόσον υπάρχει αυτή η ένδειξη αποτυπωμένη επί του παραστατικού σημαίνει ότι υφίσταται μια σειρά εκδόσεως παραστατικών η οποία χαρακτηρίζεται από την ένδειξη 0.

Τελικά τι από τα 2 ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , προσπαθώντας να κάνω την εγγραφή στο etimologio μου λεει ότι το email χρησιμοποιείται.
Προφανως , αφού το έχω ήδη δηλωσει στο mydata rest api.

Πρεπει να δημιουργήσω άλλο email  για το τιμολόγιο ??!!

Link to comment
Share on other sites

@analysis

Εκ του εγχειριδίου εφαρμογής Έκδοσης και Διαβίβασης Παραστατικών timologio (σελίς 21), από τον ιστότοπο της Α.Α.Δ.Ε.:
Σειρά: έως 10 χαρακτήρες, υποχρεωτικό πεδίο.
Εάν δεν υπάρχει σειρά στο συγκεκριμένο πεδίο μπαίνει 0.
(Η υπογράμμιση προστέθηκε από εμένα.)

Δηλαδή, όταν εκδίδεται παραστατικό από την εφαρμογή timologio με "0" στο πεδίο "Σειρά", σημαίνει ότι δεν υπάρχει σειρά.

 

@Engineer88

Οι εισφορές στον ΕΦΚΑ του ελεύθερου επαγγελματία είναι έξοδο και δεν δηλώνονται.
Όμως, ο συνάδελφος jimd6776 δεν είναι ασφαλισμένος έτσι. 
Η διαδικασία που του υποδείχθηκε είναι σωστή.
Οι εισφορές που παρακρατήθηκαν πρέπει να δηλωθούν.
"Κρατήσεις" είναι οι κρατήσεις υπέρ λοιπών φορέων του δημοσίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Ιουλιανός said:

Δηλαδή, όταν εκδίδεται παραστατικό από την εφαρμογή timologio με "0" στο πεδίο "Σειρά", σημαίνει ότι δεν υπάρχει σειρά.

Πρέπει να υπάρχει σειρά ή όχι? Μήπως είναι καλύτερα να βάλουμε σειρά 1, σε περίπτωση που θέλουμε να κόβουμε και χειρόγραφα, διότι στα χειρόγραφα δεν υπάρχει σειρά (άρα 0).

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, avgoust said:

Ρε παιδιά , προσπαθώντας να κάνω την εγγραφή στο etimologio μου λεει ότι το email χρησιμοποιείται.
Προφανως , αφού το έχω ήδη δηλωσει στο mydata rest api.

Πρεπει να δημιουργήσω άλλο email  για το τιμολόγιο ??!!

Δυστυχώς ναι !!! Τώρα γιατί για το ίδιο ΑΦΜ απαιτούνται 2 email πολύ με τρώει να το μάθω !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Πολύ κατατοπιστικές οι οδηγίες που έχετε δώσει, ευχαριστούμε για την βοήθεια!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τον "χαρακτηρισμό" των εξόδων που απαιτείται. Αυτή η λειτουργία επιτρέπεται μόνο μέσω λογιστή ή μπορούμε με κάποιον εναλλακτικό τρόπο; 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καθώς το mydata και το e-timologio είναι δύο διαφορετικά πράγματα, για να μην χάνεται χρήσιμη πληροφόρηση και δημιουργείτε παρανόηση, ίσως θα ήταν σκόπιμο να δημιουργηθεί νέο νήμα για το e-timologio.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ManiacGR said:

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τον "χαρακτηρισμό" των εξόδων που απαιτείται.

Για το 2021 δεν θα διαβιβαστούν έξοδα στο myDATA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.