Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

1 ώρα πριν, dchatz said:

Αφορά μηχανικό σε εταιρεία που δουλεύει με το την παρ. 9, αρ.39, ν.4387/16 (μπλοκάκι).

Ο εργοδότης πληρώνει ποσό + ΦΠΑ και παρακρατεί 20% φόρο και τις εισφορές που πληρώνει ο εργαζόμενος (εγώ).

Στην καταχώριση του τιμολογίου, που μπαίνουν τελικά οι ασφαλιστικές εισφορές που πληρώνει ο εργαζόμενος (εγώ) και παρακρατούνται από τον εργοδότη;

Παράδειγμα τιμολογίου 1000 €.

Χωρίς εισφορές ο εργαζόμενος θα έπαιρνε 1040 € (1000 Χ 1,24 - 200).

Τελικά παίρνει όμως κάτι λιγότερο, δε ξέρω πόσο. Ας πούμε παίρνει 900 γιατί τα 140 που δε πήρε είναι η εισφορά που θα πλήρωνε ο ίδιος (εγώ δηλαδή).

Αυτά τα 140 που δηλώνονται και με ποιον τρόπο; (αν δηλώνονται, μέχρι τώρα δε γράφονταν πουθενά στο μπλοκάκι αλλά βλέπω συναδέλφους να λένε ότι τώρα στο mydata δηλώνονται ώστε το τελικό ποσό να συμφωνεί με αυτό που παίρνω στην τράπεζα τελικά).

 

Γιατί να μην είναι από αυτό τον νόμο 

Χωρίς ΦΠΑ – άρθρο 39 του κώδικα ΦΠΑ Νόμος ν. 2859/2000 NOMOΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2859 Κύρωση Κώδικα Φόρου Προστιθέμενης Αξίας

Άρθρο 39. 1. Δύνανται να απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής του φόρου υποκείμενοι, οι οποίοι, κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος, πραγματοποίησαν παραδόσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών κατά την έννοια του άρθρου 2, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, αξίας μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

39 λεπτά πριν, NIANDR said:

Γιατί να μην είναι από αυτό τον νόμο 

Χωρίς ΦΠΑ – άρθρο 39 του κώδικα ΦΠΑ Νόμος ν. 2859/2000 NOMOΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2859 Κύρωση Κώδικα Φόρου Προστιθέμενης Αξίας

Άρθρο 39. 1. Δύνανται να απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής του φόρου υποκείμενοι, οι οποίοι, κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος, πραγματοποίησαν παραδόσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών κατά την έννοια του άρθρου 2, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, αξίας μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ.

γιατί μπορεί συνολικά στο έτος να είναι πανω από 10.000 ευρώ. Αλλά η ερώτησή μου αφορά δήλωση παρακράτησης υπερ ΕΦΚΑ, όχι ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

H διαβίβαση των παρακρατούμενων εισφορών είναι υποχρεωτική, μολονότι δεν απαιτείται να αναγράφονται επί του τιμολογίου.
Επιλέγεις: "Προσθήκη νέου φόρου", τύπος φόρου "Κρατήσεις" και γράφεις το ποσό.
Η συνολική αξία είναι το ποσό που εισπράττει ο εργαζόμενος λόγω του τιμολογίου, δηλαδή για τον ασφαλισμένο σύμφωνα με την παρ. 9 του αρ.39 του Ν. 4387/16:
Συνολική αξία = Καθαρή Αξία + ΦΠΑ – Παρακράτηση 20% – Κρατήσεις

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Κανείς said:

H διαβίβαση των παρακρατούμενων εισφορών είναι υποχρεωτική, μολονότι δεν απαιτείται να αναγράφονται επί του τιμολογίου.
Επιλέγεις: "Προσθήκη νέου φόρου", τύπος φόρου "Κρατήσεις" και γράφεις το ποσό.
Η συνολική αξία είναι το ποσό που εισπράττει ο εργαζόμενος λόγω του τιμολογίου, δηλαδή για τον ασφαλισμένο σύμφωνα με την παρ. 9 του αρ.39 του Ν. 4387/16:
Συνολική αξία = Καθαρή Αξία + ΦΠΑ – Παρακράτηση 20% – Κρατήσεις

Σε ευχαριστώ, πραγματικά πως τα έκαναν έτσι. Προσθέτεις φόρο ενώ στην ουσία πρόκειται για ασφάλεια. Μπερδέψαμε φόρο και ασφάλεια και τα κάναμε αχταρμά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω, οι ΑΠΥ-ΤΠΥ που κοβουμε μεσω της εφαρμογης timologio διαβιβάζονται αυτόματα στο mydata;

Ειχα αυτη την εντύπωση αλλα ο λογιστής μου ελεγε κατι περιεργα οτι πρεπει να στειλω τα τιμολογια εγω στο mydata κλπ.

Με το ζορι θελουν να μας βαλουν να παρουμε προγραμμα για να κανουν πιο ευκολα τη δουλεια τους μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dchatz said:

Μπερδέψαμε φόρο και ασφάλεια και τα κάναμε αχταρμά.

Γιατί σου φαίνεται περίεργο συνάδελφε;

φόρος αρσενικό

 οποιαδήποτε εισφορά σε χρήμα ή σε είδος καταβάλλει ένας υπήκοος ή ένα εξαρτώμενο κράτος στον επικυρίαρχό του

αλλά και μεταφορικά: "φόρος τιμής", "φόρος αίματος",

γιατί όχι και "φόρος σύνταξης", "φόρος υγείας", "φόρος οξυγόνου", "φόρος σκέψης", "φόρος ύπαρξης", κλπ.

Και αφού ο ΕΦΚΑ είναι επικυρίαρχός μας και εμείς οι υπήκοοι μια χαρά δένουν έννοια και ετυμολογία.

(Αστειευόμενος και -συγχωρέστε με- χωρίς να μπορώ να βοηθήσω στο τεχνικό κομμάτι της καταχώρησης)

@giorgosv Μήπως εννοούσε ότι πρέπει να πατήσεις κάποιο κουμπί, για να συγχρονιστούν; Φαντάζομαι κάποιος συνάδελφος το έχει κάνει ήδη και θα ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giorgosv said:

Παιδια να ρωτησω, οι ΑΠΥ-ΤΠΥ που κοβουμε μεσω της εφαρμογης timologio διαβιβάζονται αυτόματα στο mydata;

Ειχα αυτη την εντύπωση αλλα ο λογιστής μου ελεγε κατι περιεργα οτι πρεπει να στειλω τα τιμολογια εγω στο mydata κλπ.

Με το ζορι θελουν να μας βαλουν να παρουμε προγραμμα για να κανουν πιο ευκολα τη δουλεια τους μου φαινεται...

πηγαίνουν αυτόματα στο mydata

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, castor_troy said:

πηγαίνουν αυτόματα στο mydata

Δεν νομίζω συνάδελφε να ισχύει αυτό που λες... το timlogio είναι εφαρμογή για έκδοση ΑΠΥ - ΤΠΥ και με την ολοκλήρωση της διαδικασίας δεν αποστέλλεται κατευθείαν στο mydata γιατί είναι διαφορετική εφαρμογή.

Νομίζω το λέει και στις οδηγίες χρήσεις του timlogio.

Link to comment
Share on other sites

ένα τιμολόγιο που έκοψα μέσω της εφαρογής timologio, εμφανίστηκε αυτόματα στο συνοπτικό βιβλίο του mydata. 

Εκτός εαν δεν ηταν αυτή η ερώτηση του συνάδελφου και δεν κατάλαβα καλά.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

από  https://www.aade.gr/timologio

Μέσα από ένα πλήρως παραμετροποιήσιμο περιβάλλον μια επιχείρηση μπορεί να διαμορφώσει το προφίλ της, να συνθέσει το πελατολόγιο της, να οργανώσει τα προϊόντα και τις υπηρεσίες της και να εκδώσει τα παραστατικά της αποστέλλοντας ταυτόχρονα και όλες τις απαραίτητες πληροφορίες στην πλατφόρμα του myDATA.

 

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να δεις στο συνοπτικό βιβλίο αν έχουν πάει αυτόματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.