Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

7 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

καλησπέρα, έχω κι εγώ το ίδιο ερώτημα. Κοινώς, την περιγραφή της εργασίας (μελέτη, επίβλεψη - τοποθεσία έργου) τη βάζουμε στα Σχόλια των γενικών στοιχείων παραστατικού ή στα Σχόλια γραμμής παραστατικού ή καθόλου? ευχαριστώ

Είναι περιττό να αναφερθεί οπουδήποτε γιατί δεν αποτελεί στοιχείο που καταγράφεται στο ηλεκτρονικό βιβλίο. 
Εάν θέλεις να γράψεις περιγραφή, χρησιμοποίησε τα σχόλια γραμμής (εκεί που ορίζουμε την καθαρή αξία).

Edited by Βρασίδας
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 12/14/2021 at 6:31 PM, Κανείς said:

H διαβίβαση των παρακρατούμενων εισφορών είναι υποχρεωτική, μολονότι δεν απαιτείται να αναγράφονται επί του τιμολογίου.
Επιλέγεις: "Προσθήκη νέου φόρου", τύπος φόρου "Κρατήσεις" και γράφεις το ποσό.
Η συνολική αξία είναι το ποσό που εισπράττει ο εργαζόμενος λόγω του τιμολογίου, δηλαδή για τον ασφαλισμένο σύμφωνα με την παρ. 9 του αρ.39 του Ν. 4387/16:
Συνολική αξία = Καθαρή Αξία + ΦΠΑ – Παρακράτηση 20% – Κρατήσεις

Στην εφαρμογή timologio, όταν στο πεδίο "Είδος Φόρου (*)" επιλέξω "Κρατήσεις" εμφανίζεται ένα ακόμη υποχρεωτικό πεδίο "Κατηγορία Φόρου (*)" όπου η μόνη επιλογή από τη λίστα είναι "Αμοιβές Συμβούλων Διοίκησης 20%". Σε αυτή την περίπτωση συμπληρώνεται αυτόματα το υποχρεωτικο πεδίο "Ποσό Φόρου (*)".

Λες δηλαδή ότι θα πρέπει να προσθέσουμε δύο κρατήσεις, στη μία να αφήσουμε το ποσό (20%) ως έχει και στη δεύτερη να εισάγουμε χειροκίνητα το ποσό για τις κρατήσεις 9.22% υπέρ ΕΦΚΑ;

Edit:
Όπως βλέπω τις κατηγορίες φόρου και τα ποσοστά τα εισάγεις εσύ στις "Κρατήσεις" που βρίσκονται στις ρυθμίσεις. Μάλιστα έτσι χειροκίνητα είχα προσθέσει και εγώ τις "Αμοιβές Συμβούλων Διοικησης 20%" αν και υπάρχει ήδη επιλογή στους παρακρατούμενους. Αρα φαντάζομαι πως είναι πιο σωστό να εισαχθεί μια νέα κράτηση 9.22% στις ρυθμίσεις και έπειτα να εισάγεται κάπως έτσι;

 

 

InkedCapture3_LI.jpg

Edited by Alexandros Kanlis
Link to comment
Share on other sites

On 1/18/2022 at 10:14 AM, Βρασίδας said:

Είναι περιττό να αναφερθεί οπουδήποτε γιατί δεν αποτελεί στοιχείο που καταγράφεται στο ηλεκτρονικό βιβλίο. 

Σωστή η παρατήρηση, αλλά με μια επισήμανση :

Υπάρχει πχ περίπτωση που κάποιος συνάδελφος για τους άλφα, βήτα λόγους θέλει να αποδείξει προϋπηρεσία σε κάτι (και ενδεχομένως να μην έχει σύμβαση). Οπότε, κάποιοι εξ ημών το χρησιμοποιούμε (το πεδίο για τα σχόλια). 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Alexandros Kanlis said:

Στην εφαρμογή timologio,

Το κατάλληλο θέμα είναι: Ερωτήματα και παρατηρήσεις επί της εφαρμογής timologio

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις ασφαλιστικές εισφορές ΕΦΚΑ του Δεκεμβρίου 2021 που θα πληρώσουμε τώρα πως καταχωρούμε στο mydata? Μπαίνουν στη λογιστική βάση του 2021 και στη φορολογική βάση του 2022...

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερώτηση ... εχω ταμειακή μηχανή που κόβω και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ..δεν ξερω αν τελικα χρειαζοταν ... αλλα ο λογιστής επέμενε  .. τωρα εχω και την εφαρμογή τιμολόγιο της ααδε ... μπορω να κοψω απόδειξη παροχής υπηρεσιων μεσο και της εφαρμογής αυτης ... μέχρι τωρα εκοβα για τα πεα απο την μηχανή ..τωρα ομως για το εξοικονομώ που θα χρειαστεί να γράψω κάποιες παρατηρησεις ίσως ειναι καλυτρο να το κόψω απο την εφαρμογη της ααδε ;; ο λογιστης μου λεει οτι πρεπει να το κόψω απο την μηχανή για να εχει σήμανση ... οι μηχανικοί γενικα χρειάζεται στις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών να εχουν σημανση ;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, george68 said:

ο λογιστης μου λεει οτι πρεπει να το κόψω απο την μηχανή για να εχει σήμανση

Πούλα την ταμειακή μηχανή και άλλαξε λογιστή.

Παράθεση

οι μηχανικοί γενικα χρειάζεται στις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών να εχουν σημανση ;;

Όχι, δεν χρειάζεται.
Μπορείς να χρησιμοποιείς είτε μπλοκ ΑΠΥ είτε την εφαρμογή timologio.
Στην πρώτη περίπτωση καταχωρείς τα παραστατικά στην ειδική φόρμα, ενώ στην δεύτερη τα δεδομένα διαβιβάζονται αυτόματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Πολυμήχανoς said:

Πούλα την ταμειακή μηχανή και άλλαξε λογιστή.

Όχι, δεν χρειάζεται.
Μπορείς να χρησιμοποιείς είτε μπλοκ ΑΠΥ είτε την εφαρμογή timologio.
Στην πρώτη περίπτωση καταχωρείς τα παραστατικά στην ειδική φόρμα, ενώ στην δεύτερη τα δεδομένα διαβιβάζονται αυτόματα.

Την μηχανη την εχω γιατι εχω και εμπορικη δραστηριοτητα ..και αλλες υπηρεσιες ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

είχα περάσει όλα τα ΤΠΥ του 2021, αλλά σε κανένα δεν δήλωσα κάπου την παρακράτηση 20%.

από ότι αντιλαμβάνομαι έπρεπε να το είχα κάνει υποχρεωτικά;

αν ναι η μόνη λύση είναι διαγραφή όλων και πέρασμα από την αρχή;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.