Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με πρόλαβες συνάδελφε, ακριβώς την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω. Επίσης να επιβεβαιώσουμε ότι ακόμα μπορούμε με την έντυπη έκδοση και στη συνέχεια ανέβασμα στο mydata και για το 2022?

Τέλος τι γίνεται με τα έξοδα για το 2022?

Link to comment
Share on other sites

@gktpgeue~Ναι και στα δύο (εννοείται ότι αναφερόμαστε σε παραστατικά εσόδων).

@jhammer00~Δεν καταχωρούνται ακυρωμένα παραστατικά (το 37 δεν θα υπάρχει). 

@voxson~Ναι.

@kosbar~Η έκδοση παραστατικών από μπλοκ (και η καταχώρησή τους) συνεχίζεται.
Τα έξοδα πρέπει να καταχωρηθούν μέχρι την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ.
Η ίδια προθεσμία ισχύει και για όσους έχουν απαλλαγή ΦΠΑ.

Edited by Forefather
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2022 at 9:18 AM, jbosdas said:

δεν νομίζω οτι πρέπει να περάσουμε τα εξοδα του 21... Τουλάχιστον δεν με εχει ενημερωσει σχετικά ο λογιστής...

 

Ναι τα έσοδα εννοούσα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τελικά για τα παραστατικά του 2021 από 1/1 ως 31/10, ανεβαίνουν και αυτά στην ειδική φόρμα καταχώρησης του mydata ενα προς ενα με τις παλιές ημερομηνίες, σωστά ? ή δεν χρησιμοποιείται το mydata για τα "παλιά' χειρόγραφα ? 

με ρωτάει φίλος, ο λογιστής μου δεν ήταν σίγουρος για το αν τα παλιά που θα πρέπει να ανέβουν χειρόγραφα θα τα κάνουν μέσω mydata. 

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 10:57 ΠΜ, Pavlos33 said:

Στα γενικά στοιχεία παραστατικού

Συνάδελφε αυτό είναι επιβεβαιωμένο; Θεωρώ χωρίς να είμαι σίγουρος, πως κατα την καταχώριση μιας ΑΠΥ έχεις επιλογή να προσθέσεις πχ 2 γραμμές (εργασίες προς τον ίδιο πελάτη) για παράδειγμα ΠΕΑ και Ν4495. Οπότε στα σχόλια γραμμής παραστατικού μπορείς να γράψεις ποια εργασία αντιστοιχεί στο ποσό γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 11:21 ΠΜ, gktpgeue said:

Ναι τα έσοδα εννοούσα εκεί.

Γιατί πρέπει να περάσουμε τα έσοδα του 21;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ο λογιστής μου είπε ότι για το my data επιλέγουμε : Κατηγορία "1.3 Έσοδα από παροχή υπηρεσιών" και Είδος "Πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών χονδρικές - επιτηδευματιων (Ε3_561_001)". Ισχύει? Γιατί άλλος λογιστής συναδέλφου του είπε να επιλέγει το "πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών Λοιπά".. Κι από τα βίντεο άκρη δεν βγαίνει, δυστυχώς.. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω ότι τα προαναφερόμενα αφορούν τιμολόγια. Για αποδείξεις μου είπε να επιλέξω είδος "Πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών Λοιπά (Ε3_561_007)". Δεν ξέρω τελικά τι ισχύει .. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2022 at 10:46 PM, jbosdas said:

Γιατί πρέπει να περάσουμε τα έσοδα του 21;

Νομίζω το είδα γραμμένο στις διατάξεις. Για το γιατί μόνο να υποθέσω μπορώ: η φορολογική δήλωση για το 2021 να έχει ηλεκτρονικό έλεγχο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.