Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

On 3/2/2022 at 3:27 ΜΜ, sarcs said:

Συνάδελφοι τελικά για τα παραστατικά του 2021 από 1/1 ως 31/10, ανεβαίνουν και αυτά στην ειδική φόρμα καταχώρησης του mydata ενα προς ενα με τις παλιές ημερομηνίες, σωστά ?

On 9/2/2022 at 10:46 ΜΜ, jbosdas said:

Γιατί πρέπει να περάσουμε τα έσοδα του 21;

Τα παραστατικά εσόδων του 2021 πρέπει να διαβιβαστούν μέχρι τέλος Μαρτίου είτε μέσω της ειδικής φόρμας είτε με λογιστικό πρόγραμμα.
Για λάθη ή παραλήψεις δεν επιβάλλεται πρόστιμο.

On 10/2/2022 at 9:20 ΠΜ, maredentro2014 said:

Ο λογιστής μου είπε ότι για το my data επιλέγουμε : Κατηγορία "1.3 Έσοδα από παροχή υπηρεσιών" και Είδος "Πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών χονδρικές - επιτηδευματιων (Ε3_561_001)". Ισχύει?

Ναι.

On 10/2/2022 at 10:42 ΠΜ, maredentro2014 said:

Για αποδείξεις μου είπε να επιλέξω είδος "Πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών Λοιπά (Ε3_561_007)".

Για ΑΠΥ είσπραξης αμοιβής από ιδιώτες θα επιλέξεις:
"Πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών λιανικές – ιδιωτική πελατεία (Ε3_561_003)".

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 919
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση σχετικά με την αποκατάσταση του προβλήματος στην πλατφόρμα mydata; Εδώ και αρκετές ώρες δεν έχω δυνατότητα να εισελθώ στο σύστημα. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Apsekastos said:

Χειρισμός εξόδων στο myDATA

Γ) Λογαριασμοί (Ρεύμα — Νερό — Τηλέφωνο) 
Είδος παραστατικού: "Παραστ. Εξαιρ. Οντοτήτων ημεδαπής/αλλοδαπής"
Τύπος παραστατικού: "Παραστατικά Οντότητας ως Αναγράφονται από την ίδια"

Γενικά στοιχεία παραστατικού
Σειρά: 0, ΑΑ: ο αριθμός του λογαριασμού
Ημερομηνία: η ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού
Στοιχεία εκδότη: συμπληρώνεται ο ΑΦΜ του παρόχου

Σύνοψη: Δεν επιλέγεται μονάδα μέτρησης
Συμπληρώνεται το μέρος του ποσού που έχει ΦΠΑ στην καθαρή αξία
Συντ. ΦΠΑ: 6% (ρεύμα), 13% (νερό), 24% (τηλέφωνο)
Χαρακτηρισμός
Κατηγορία: "2.4 Γενικά Έξοδα με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ"
Είδος: "Ενέργεια (Ε3_585_011)" ή "Ύδρευση (Ε3_585_012)" ή "Τηλεπικοινωνίες (Ε3_585_013)"

 

Καλησπέρα,

Εφάρμοσα τα παραπάνω για την καταχώρηση ως έξοδο ενός λογαριασμού κινητής.

Μου έβγαλε το μήνυμα τις τελευταίας φωτό που επισυνάπτω. Πού είναι το λάθος?

 

IMG_1102.jpg

IMG_1103.jpg

IMG_1104.jpg

IMG_1105.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Σήμερα έχει κάποιο θέμα η πλατφόρμα; Μου βγάζει συνέχεια ανεπιτυχής προσπάθεια σύνδεσης.

 

Link to comment
Share on other sites

@mechgiann πολύ σωστή η παρατήρησή σου.
Το μήνυμα σημαίνει ότι δεν έχει γίνει ο χαρακτηρισμός ως προς τον ΦΠΑ.
Δική μου παράλειψη και γι’ αυτό συμπληρώνω την πρώτη μου δημοσίευση.

@tirbouson δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σύνδεσης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παρακάτω:

Α. ΕΣΟΔΑ

1. για τα έσοδα 2022 εξακολουθούμε να έχουμε τη δυνατότητα έκδοσης έντυπων παραστατικών (τα οποία στη συνέχεια διαβιβάζουμε στο mydata)

2. για τα έσοδα 01/01/21 έως 31/10/21 η προθεσμία διαβίβασης στο mydata είναι η 31/03/22

Β. ΕΞΟΔΑ

1. για τα έξοδα 2022 (χαρακτηρισμοί / νέες καταχωρίσεις) υπάρχει υποχρέωση και η προθεσμία είναι η κατά τρίμηνο προθεσμία υποβολής περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ

 

και 2 ερωτήσεις:

1. για τα έξοδα 2021 (χαρακτηρισμοί / νέες καταχωρίσεις) υπάρχει υποχρέωση διαβίβασης στο mydata και με ποια προθεσμία?

2. όταν ένα έξοδο έχει διαβιβαστεί από τον εκδότη στο mydata, απλά το χαρακτηρίζουμε ή πρέπει να το καταχωρίσουμε κι εμείς με νέα εισαγωγή?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.
Παρέχω τις υπηρεσίες μου ως ελ. επαγγελματίας με έγγραφη σύμβαση έργου αποκλειστικά σε έναν εργοδότη βάσει της παρ. 9 του αρθ. 39 του ασφαλιστικού Ν. 4387/2016 εκδίδοδοντας κάθε μήνα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ("μπλοκάκι"). Με βάση τον ασφαλιστικό αυτό νόμο, ο εργοδότης μου παρακρατεί κάθε μήνα το 9,22% της καθαρής αξίας του αντίστοιχου τιμολογίου και το αποδίδει με Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (ΑΠΔ) στον ΕΦΚΑ συνολικά μαζί με τις αντίστοιχες, δικές του, εργοδοτικές εισφορές. Για την υποβολή της φορολογικής μου δήλωσης, ο εργοδότης μου χορηγεί κάθε χρόνο βεβαίωση στην οποία αποτυπώνονται οι ακαθάριστες αποδοχές (τιμολόγια) του προηγούμενου έτους καθώς και οι αντίστοιχες κρατήσεις για τις ασφαλιστικές εισφορές μου. 
Δεδομένου ότι έχω επιλέξει να φορολογείται το εισόδημά μου από την επιχειρηματική δραστηριότητά μου ως εισόδημα από μισθωτή εργασία, με βάση την περίπτωση στ' της παρ. 2 του άρθρου 12 του ΚΦΕ και έκπτωση από το φορολογητέο εισόδημα των προσωπικών μου ασφαλ. εισφορών μόνο, παρακαλώ όπως με ενημερώσετε για το εάν και πως θα πρέπει να καταχωρηθεί το ποσοστό των ασφαλιστικών εισφορών που μου αναλογεί (ποσοστό 9,22%) στην ειδική φόρμα καταχώρησης myDATA. Θα πρέπει ή όχι να γίνεται χρήση του πεδίου "Κρατήσεις" στο Παραστικό Εσόδων (ΤΠΥ)? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Ανώνυμος
Link to comment
Share on other sites

Καταχώρηση εξόδων

1. Τα αναδρομικά ΕΤΕΑΕΠ που τα καταχωρούμε? ακόμα το ψάχνω αλλά δεν...

2. Όσον αφορά τις συνδρομές στο ΤΕΕ βάζω τον αριθμό μητρώου μου στον αρ. παραστατικού? με ημερομηνία? δεν αναφέρονται στο ειδοποιητήριο..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.