Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

54 minutes ago, kotsifas99 said:

2. Όσον αφορά τις συνδρομές στο ΤΕΕ βάζω τον αριθμό μητρώου μου στον αρ. παραστατικού? με ημερομηνία? δεν αναφέρονται στο ειδοποιητήριο..

Ζητάς το γραμμάτιο είσπραξης (ή βεβαιώσεις είσπραξης, αναλόγως σε ποιόν υπάλληλο θα πέσεις) μέσω email. Είναι λίγο απαρχαιωμένη η διαδικασία στο ΤΕΕ, οπότε πρέπει να περιμένεις μερικές ημέρες μέχρι να εμφανιστεί στο σύστημα (μετά την πληρωμή εννοώντας). Αν δεν το κάνεις, δεν σου στέλνουν τίποτα από μόνοι τους. Αυτό είναι και το μόνο επίσημο παραστατικό είσπραξης. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 919
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, τα έσοδα του Ιανουαρίου 2022 πρέπει να καταχωρηθούν στο my data μέχρι σήμερα 20/2; Ισχύει αυτή η προθεσμία;

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα έσοδα καταχωρούνται απευθείας στη φόρμα καταχώρησης, η προθεσμία είναι μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Στο συνοπτικό βιβλίο σας βγάζει σωστά τα σύνολα?

πχ βάζοντας ημερομηνίες 01/01/21-31/12/21 τα βγάζει σωστά, ενώ βάζοντας 01/01/21-20/02/22 τα βγαζει λάθος.

Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας "τα βγάζει λάθος" εννοείς ότι το άθροισμα των εσόδων των μηνών της χρονικής περιόδου δεν υπολογίζεται σωστά ή ότι τα έσοδα κάποιου μήνα δεν είναι όσα έχεις καταχωρήσει;
Δοκίμασα στον δικό μου λογαριασμό και δεν υπάρχει διαφοροποίηση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Norjild said:

Όταν τα έσοδα καταχωρούνται απευθείας στη φόρμα καταχώρησης, η προθεσμία είναι μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα.

Οκ ευχαριστώ. Και τα έξοδα μέχρι την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ (τέλος Απριλίου)...σωστά?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Norjild said:

Λέγοντας "τα βγάζει λάθος" εννοείς ότι το άθροισμα των εσόδων των μηνών της χρονικής περιόδου δεν υπολογίζεται σωστά ή ότι τα έσοδα κάποιου μήνα δεν είναι όσα έχεις καταχωρήσει;
Δοκίμασα στον δικό μου λογαριασμό και δεν υπάρχει διαφοροποίηση.

Τα έσοδα είναι σωστά καταχωρημένα στη γραμμή κάθε μήνα, όπως επίσης και τα λίγα έξοδα που έχουν ανέβει.

Τα προβλήματα που μου κάνει:

α)Τον Ιαν21 που έχω καταχωρήσει το 1ο έσοδο μου, βγάζει στο "υπόλοιπο έσοδα-εδοδα" -250€ ενώ δεν έχω κανένα έξοδο.  (οταν επιλέγω χρονική περίοδο μονο το 2021 τότε εξαφανίζεται αυτό το -250€)

β) Στο σύνολο εσόδων μου έχει αθροίσει τα έσοδα και τα έξοδα του 2021, ενώ στο σύνολο εξόδων έχει το έσοδο που έχω το 2022.

υπάρχει κάποια τεχνική υποστήριξη του mydata να τους ρωτήσω?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές η προθεσμία για τα έξοδα είναι μέχρι την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ @mechgiann

Δεν μπορώ να υποθέσω γιατί γίνεται αυτό που περιγράφεις @castor_troy.
Στη στήλη "υπόλοιπο εσόδων εξόδων" απεικονίζεται η διαφορά έσοδα – έξοδα για κάθε μήνα.
Για τεχνική υποστήριξη μπορείς να στείλεις email στο [email protected] (με ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο) και να επισυνάψεις screenshot.  
Δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας, οπότε δεν γνωρίζω κατά πόσον είναι αποτελεσματικός.
Έχω, όμως, χρησιμοποιήσει την τηλεφωνική εξυπηρέτηση 213.16.21.000 (Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων) όπου απαντούν.
Είχα ρωτήσει για άλλο πράγμα, αλλά έχει και επιλογή για mydata.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Norjild said:

Σε γενικές γραμμές η προθεσμία για τα έξοδα είναι μέχρι την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ

Για τα έξοδα δεν υπάρχει υποχρέωση διαβίβασης για τα έτη 2021, 2022, σωστά? Μόνο για τα έσοδα. Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.