Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Qutrohor said:

@Παπαποστολου Ευαγγελος,
Ακολουθείς τις οδηγίες καταχώρησης τιμολογίου, ενώ θέλεις να καταχωρήσεις απόδειξη, και γι' αυτό δεν βρίσκεις την επιλογή λιανικής για ιδιωτική πελατεία.
Στη δεξιά στήλη της οθόνης: 1ο post – τιμολόγιο, 3ο post – ΑΠΥ.

@kaimakcalan,
Ούτε χαρακτηρίζεις. Αγνόησε τη στήλη με τα έξοδα του 2021 στο συνοπτικό βιβλίο.

 

Εννοείς : "Παραστατικά Λιανικής" και δίπλα επιλογή "ΑΠΥ"; Αν είναι έτσι,aaa.thumb.jpg.7e72a9a28cec7efec3e1ce66d48bb6b9.jpg οκ.

Link to comment
Share on other sites

Tι έχει πάθει το mydata που έχει από έχθες και  δεν σε αφήνει να ανοίξεις και να εκτυπώσεις τα παραστατικά ? 

1000.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Ελ. Επ. καί έχω ένα ΙΧ. Αγόρασα Βενζίνη μέ Τιμολόγιο στίς 3/2/22. Καθαρή αξία 50€, ΦΠΑ 12€, Συνολική Αξία 62€.

Όταν πάω νά τό χαρακτηρίσω,

  1. ποιά Κατηγορία πρέπει νά επιλέξω?
  2. ποιό Είδος πρέπει νά επιλέξω?
  3. ποιό Ποσό πρέπει νά γράψω? 50 ή 62? (δεδομένου οτι από πάνω γράφει Καθαρή αξία: 50, Χαρακτηρισμένη αξία: 0)
Edited by kaimakcalan
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έβαλα φίλτρο ημερομηνίες από 01/01/2021 έως 24/03/2022 στο συνοπτικό βιβλίο του mydata. Έχω περάσει όλα τα έσοδα. Έξοδα δεν έχω. Πώς γίνεται λοιπόν κάτω-κάτω να μου εμφανίζει στο "Σύνολο Έξόδων" συμπληρωμένο ένα ποσό ?!! (που μάλιστα αντιστοιχεί σε ποσό τιμολογίου εσόδων?) Πού το βρήκε??

Εντωμεταξύ, αν του αλλάξω τις ημ/νίες αναζήτησης, δηλ. βάλω πρώτα αναζήτηση 01/01/2021 έως 31/12/2021 και μετά 01/01/2022 έως 24/03/2022 δεν εμφανίζει αυτό το παράδοξο σε καμμία από τις δύο επιμέρους περιπτώσεις... 

Έχει συμβεί και σε κανέναν αλλον?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Capture.thumb.PNG.28fc582c8a45b4a3285fefd6d0352ae1.PNG

Edited by Engineer88
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Engineer88 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έβαλα φίλτρο ημερομηνίες από 01/01/2021 έως 24/03/2022 στο συνοπτικό βιβλίο του mydata. Έχω περάσει όλα τα έσοδα. Έξοδα δεν έχω. Πώς γίνεται λοιπόν κάτω-κάτω να μου εμφανίζει στο "Σύνολο Εξόδων" συμπληρωμένο ένα ποσό ?!! (που μάλιστα αντιστοιχεί σε ποσό τιμολογίου εσόδων?) Πού το βρήκε??

Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Απίστευτο! Τό έκανα κι εγώ καί βγάζει τρελά αποτελέσματα. Παρατήρησα οτι τό πρόβλημα προκύπτει όταν στό επίμαχο διάστημα υπάρχει συναλλαγή καί στόν Γενάρη τού 21 καί στόν Γενάρη τού 22.

Ο Θεός νά μάς φυλά.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, kaimakcalan said:

Απίστευτο! Τό έκανα κι εγώ καί βγάζει τρελά αποτελέσματα. Παρατήρησα οτι τό πρόβλημα προκύπτει όταν στό επίμαχο διάστημα υπάρχει συναλλαγή καί στόν Γενάρη τού 21 καί στόν Γενάρη τού 22.

Ο Θεός νά μάς φυλά.

Ομοίως, σε εμένα εμφανίζει το πρόβλημα γιατί έχω έσοδα Φεβρ. 2021 και Φεβρ. 2022. Τι μεγάλο μυαλο αυτός που το εφτιαξε??!! Έφαγα καμμια ώρα να κοιτάω ξανά ένα-ένα τα τιμολόγια να βρω που εχω κάνει το λάθος!! Ευτυχως που υπάρχει κι αυτό το φόρουμ γιατί δεν βγαίνει άκρη με δαύτους. Ευχαριστώ πολύ, καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

@kaimakcalan Για τον χαρακτηρισμό του εξόδου της βενζίνης:
1) 2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ
2) Λοιπά έξοδα (Ε3_585_016)
3) 62

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.