Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

@tasosi} Καλή παρατήρηση γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις αποδείξεις παίρνουμε. 

Όταν έχουμε έξοδα (οτιδήποτε, όχι μόνο βενζίνη) με αποδείξεις λιανικής, τα καταχωρούμε εμείς ως λήπτες. 
Είδος παραστατικού: Λήψη Παραστατικών Λιανικής
Τύπος Παραστατικού:
Έξοδα-Αγορές Λιανικών Συναλλαγών ημεδαπής/αλλοδαπής (για αποδείξεις πώλησης)
ή Παροχή Λιανικών Συναλλαγών ημεδαπής/αλλοδαπής (για αποδείξεις παροχής υπηρεσιών).
Ακολουθεί ο χαρακτηρισμός κατά τα γνωστά.

Edited by Decision_Maker
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 918
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι στο πρόβλημα που έχω με το mydata όπου μου δείχνει σφάλμα κατά το άνοιγμα των παραστατικών με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω χαρακτηρισμό εξόδων. Οι τύποι εκεί στην aade είναι αδιορθωτοι...δεν απαντανε στα mail και στο τηλέφωνο που έχουν λένε πρέπει να περιμένω απάντηση. 

Να πω ότι τα παραστατικά του τρέχοντος μήνα ανοίγουν μια χαρά ..από Φεβρουάριο και πριν τίποτα σφάλμα της εφαρμογής λέει. 

Έχω 3 τιμολόγια εξόδων Φεβρουαρίου τα οποία δεν μπορώ να χαρακτηρίσω λόγω σφάλματος της εφαρμογής και δεν βλέπω κ να λυθεί το θέμα σύντομα. 

Μπορώ να τα καταχωρήσω στο συνοπτικο βιβλίο με τη φόρμα καταχώρησης η θα υπάρχει θέμα??

 

 

Link to comment
Share on other sites

@hektor} Θέλεις να καταχωρήσεις τα παραστατικά εξόδων, ενώ έχουν ήδη καταχωρηθεί από τους εκδότες τους;
Όχι, να μην το κάνεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Decision_Maker said:

@hektor} Θέλεις να καταχωρήσεις τα παραστατικά εξόδων, ενώ έχουν ήδη καταχωρηθεί από τους εκδότες τους;
Όχι, να μην το κάνεις.

OK καλά τα λες αλλά εφόσον δεν βλέπω να λυθεί το πρόβλημα τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ;; Αν δεν  χαρακτηρίσω τα τιμολόγια δεν θα φαίνονται στο συνοπτικο βιβλίο άρα ούτε ο ΦΠΑ θα μπορεί να υπολογιστεί. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, hektor said:

OK καλά τα λες αλλά εφόσον δεν βλέπω να λυθεί το πρόβλημα τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ;; Αν δεν  χαρακτηρίσω τα τιμολόγια δεν θα φαίνονται στο συνοπτικο βιβλίο άρα ούτε ο ΦΠΑ θα μπορεί να υπολογιστεί. 

Συμπλήρωσα, πρίν λίγες μέρες, γιά 1η φορά το Φ2 (ΦΠΑ) καί διεπίστωσα μέ έκπληξη οτι η πλατφόρμα αυτή δέν συνεννοείται μέ τό myData (συνοπτικό βιβλίο κλπ). Δέν εμφάνισε κανένα προτηγανισμένο νούμερο (παρόλο που όλα ήταν περασμένα στό myData) κι έτσι τά έγραψα όλα μέ τό χεράκι μου. Μού ζήτησε νά πληρώσω ένα σκασμό λεφτά, τά πλήρωσα καί ησύχασα.

Η συμβουλή μου λοιπόν είναι νά βάλεις τά σωστά νούμερα κι άς μήν είναι ακόμη περασμένα ή χαρακτηρισμένα στό myData.

Καί κάτι ακόμα. Εδώ καί λίγες μέρες γίνεται προσπάθεια συγχώνευσης ΔΟΥ (π.χ. Μοσχάτου μέ Καλλιθέας). Δυστυχώς τά πράγματα δέν πάνε πολύ καλά από άποψη μηχανογράφησης. Π.χ. εμφανίζομαι νά χρωστώ τόν περσινό φόρο εισοδήματος (εισοδήματα 2020) ενώ, φυσικά, είναι πληρωμένος καί μάλιστα μονοκοπανιά. Ελπίζω μέχρι τή Τρίτη (12/4/22), που θά ανοίξουν γιά τό κοινό, νά έχουν βρεί τόν βηματισμό τους.

Edited by kaimakcalan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kaimakcalan said:

Ελπίζω μέχρι τή Τρίτη (12/4/22), που θά ανοίξουν γιά τό κοινό, νά έχουν βρεί τόν βηματισμό τους.

Θα ανοίξουν τελικά για το κοινό ;; Μακάρι γιατί η ΔΟΥ οπου ανήκω είναι η χειρότερη στην Ελλαδα ..Απαντάνε μετά από 2 έως 6 μήνες στα mail 😂 ακόμα και μέσα απο τα "αιτήματα μου " . Το ίδιο μάλλον συμβαίνει και με την ΑΑΔΕ ...έχω στείλει 3 email εδώ κ ένα μήνα και δεν απαντάνε . Το κράτος υπόσχεται ηλεκτρονική εξυπηρέτηση χωρίς κόπο και ταλαιπωρία στους πολίτες αλλά δυστυχώς η εξυπηρέτηση αυτή είναι χάλια ..

Link to comment
Share on other sites

@hektor} Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
Το συνοπτικό βιβλίο θα ενημερωθεί όταν λυθεί το πρόβλημα με τον χαρακτηρισμό.

Edited by Decision_Maker
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

O

12 ώρες πριν, Decision_Maker said:

@hektor} Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
Το συνοπτικό βιβλίο θα ενημερωθεί όταν λυθεί το πρόβλημα με τον χαρακτηρισμό.

OK. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο mydata τώρα μέχρι της 20/04/2022 χρειάζεται να περάσουμε τα έξοδα ΕΦΚΑ του 2022 δηλαδή Ιανουάριος, Φεβρουάριος και Μάρτιος ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, panosges said:

Καλησπέρα, στο mydata τώρα μέχρι της 20/04/2022 χρειάζεται να περάσουμε τα έξοδα ΕΦΚΑ του 2022 δηλαδή Ιανουάριος, Φεβρουάριος και Μάρτιος ;

Ευχαριστώ

  • Τί σημαδιακό έχει η 20η Απριλίου?
  • Αυτό που ξέρω είναι οτι όποτε έρχεται ένα ειδοποιητήριο από τόν ΕΦΚΑ (πληρώσω δέν πληρώσω) τό καταχωρώ στά έξοδα τού myData.
  • Τό ειδοποιητήριο γιά τόν Μάρτιο αναμένεται μετά τίς 20 Απριλίου καί θά πρέπει νά πληρωθεί μέχρι τήν ημερομηνία που θά αναγράφει.
  • Επιτέλους! Μόλις σήμερα 18/4/2022 στόν ΕΦΚΑ, ανακάλυψαν τό τροχό. Θά μάς ειδοποιούν καί στό μέιλ μας (αλλά μήν τό παίρνετε καί στά σοβαρά).
Edited by kaimakcalan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.