Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Εξαρτάται, meres, από το είδος του παραστατικού.

Εάν έλαβες τιμολόγιο, προβαίνεις σε χαρακτηρισμό εξόδου: 

On 24/3/2022 at 11:08 ΜΜ, Κάλχας said:

Για τον χαρακτηρισμό του εξόδου της βενζίνης:
1) 2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ
2) Λοιπά έξοδα (Ε3_585_016)

Σε περίπτωση απόδειξης:

On 9/4/2022 at 3:30 ΜΜ, Decision_Maker said:

Όταν έχουμε έξοδα (οτιδήποτε, όχι μόνο βενζίνη) με αποδείξεις λιανικής, τα καταχωρούμε εμείς ως λήπτες. 
Είδος παραστατικού: Λήψη Παραστατικών Λιανικής
Τύπος Παραστατικού:
Έξοδα-Αγορές Λιανικών Συναλλαγών ημεδαπής/αλλοδαπής (για αποδείξεις πώλησης)
ή Παροχή Λιανικών Συναλλαγών ημεδαπής/αλλοδαπής (για αποδείξεις παροχής υπηρεσιών).
Ακολουθεί ο χαρακτηρισμός κατά τα γνωστά.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 919
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει υποχρέωση διαβίβασης των εξόδων στο mydata επίσημα (εννοώ για τα παραστατικά που οι εκδότες δεν έχουν υποχρέωση διαβίβασης π.χ. λογαριασμοί, αποδείξεις κλπ.). Δηλαδή ως επαγγελματίας είμαι υποχρεωμένος να διαβιβάζω τα έξοδα στο Mydata? Συνάδελφοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει ακόμα υποχρέωση αλλά από αρχές 2023 θα υπάρξει. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, tirbouson said:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει υποχρέωση διαβίβασης των εξόδων στο mydata επίσημα ...

Νομίζω οτι όταν αυτό που λαμβάνεις είναι Απόδειξη κι όχι Τιμολόγιο, τό κάνεις ότι θέλεις (είτε τό πετάς στά σκουπίδια, είτε τό περνάς ΕΣΥ στό myData).

Τό πρόβλημα είναι όταν λάβεις Τιμολόγιο (που ο εκδότης φυσιολογικά τό έχει ήδη περάσει στό myData) καί δέν θέλεις νά χρεωθεί στά έξοδά σου. Τότε τί κάνεις? Αυτή τήν απορία παλεύω ένα χρόνο νά τήν λύσω!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kaimakcalan said:

Τό πρόβλημα είναι όταν λάβεις Τιμολόγιο...

καί δέν θέλεις νά χρεωθεί στά έξοδά σου.

Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα πώς μπορεί να γίνει αυτό; Εκτός αν εννοείς ακούσια.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, tettris said:

Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα πώς μπορεί να γίνει αυτό; Εκτός αν εννοείς ακούσια.

  1. Ακούσια
  2. Άλλαξες γνώμη μετά
  3. Κάποιος τρίτος έδωσε τό ΑΦΜ σου από λάθος

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, kaimakcalan said:

Νομίζω οτι όταν αυτό που λαμβάνεις είναι Απόδειξη κι όχι Τιμολόγιο, τό κάνεις ότι θέλεις (είτε τό πετάς στά σκουπίδια, είτε τό περνάς ΕΣΥ στό myData).

Τό πρόβλημα είναι όταν λάβεις Τιμολόγιο (που ο εκδότης φυσιολογικά τό έχει ήδη περάσει στό myData) καί δέν θέλεις νά χρεωθεί στά έξοδά σου. Τότε τί κάνεις? Αυτή τήν απορία παλεύω ένα χρόνο νά τήν λύσω!

Αυτό ρωτάω αν προκύπτει από κάπου η υποχρέωση να το περνάς στο mydata γιατί αρκετοί συνάδελφοι μου έχουν πει ότι τα περνούν στα έξοδα αλλά δεν υπάρχει υποχρέωση μέχρι ώρας καταχώρησης στο mydata.

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, tirbouson said:

... αρκετοί τα περνούν στα έξοδα αλλά δεν υπάρχει υποχρέωση μέχρι ώρας καταχώρησης στο mydata.

Συγνώμη γιά νά καταλάβω.

Τί σημαίνει «τά περνούν στά Έξοδα»? Εννοείς σέ κάποιο χάρτινο βιβλίο «Εσόδων - Εξόδων»? ή έστω σέ αρχείο .xls?

Από όσο γνωρίζω, τώρα πλέον τά βιβλία είναι μόνο ηλεκτρονικά καί βρίσκονται στό myData. Δέν τηρεί κανείς χάρτινα βιβλία ούτε στικάκια μέ αρχεία. Άν θέλει νά τά έχει καί σέ χαρτί, δικαίωμά του, αλλά αυτό είναι παντελώς αδιάφορο γιά τήν εφορία. Παρακαλώ διορθώστε με άν σφάλλω.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2022 at 9:24 ΜΜ, kaimakcalan said:

Συγνώμη γιά νά καταλάβω.

Τί σημαίνει «τά περνούν στά Έξοδα»? Εννοείς σέ κάποιο χάρτινο βιβλίο «Εσόδων - Εξόδων»? ή έστω σέ αρχείο .xls?

Από όσο γνωρίζω, τώρα πλέον τά βιβλία είναι μόνο ηλεκτρονικά καί βρίσκονται στό myData. Δέν τηρεί κανείς χάρτινα βιβλία ούτε στικάκια μέ αρχεία. Άν θέλει νά τά έχει καί σέ χαρτί, δικαίωμά του, αλλά αυτό είναι παντελώς αδιάφορο γιά τήν εφορία. Παρακαλώ διορθώστε με άν σφάλλω.

Αρκετοί λογιστές όπως γνωρίζω δεν καταχωρούν αποδείξεις και λογαριασμούς εξόδων στο Mydata. Αυτό ρωτάω αν προκύπτει από κάπου υποχρέωση να γίνεται καταχώρηση των παραστατικών εξόδων στο Mydata.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω και εγώ αυτή την πρακτική των λογιστών. Από την άλλη ο kaimakcalan αυτό που καταλαβαίνω ότι λέει (νομίζω ορθά) είναι ότι πριν το mydata, όφειλες να συμπληρώνεις το βιβλίο εσόδων-εξόδων. Πλέον αυτό καταργείται ως έντυπο και αντικαθίσταται από το mydata και άρα σε φορολογικό έλεγχο θα πρέπει να είναι η πλατφόρμα ενημερωμένη, γιατί μάλλον αυτή θα ελέγξουν. Αν προς ώρας θα τους αρκεί να έχεις τα έξοδα σε έντυπη λίστα, δεν ξέρω.

Ως προς την απαίτηση θυμάμαι παλιότερα που οι οδηγίες ήταν ότι ξεκινώντας από το Δ'τρίμηνο και μέχρι τον Μάρτιο έπρεπε σίγουρα να δηλωθούν τα έσοδα, ενώ η υποχρεωτική καταχώρηση των εξόδων ξεκινούσε από Ιανουάριο 2022. Αν ανατρέξεις στις αρχικές σελίδες του θέματος ίσως βρεις από που προέκυπτε αυτό. Τώρα γιατί οι λογιστές δεν το τηρούν, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.