Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

@tasosi~Δηλώνεις τον λογαριασμό με συνολική αξία το ποσό πριν τη στρογγυλοποίηση.
Το αλγεβρικό άθροισμα των στρογγυλοποιήσεων, σε βάθος χρόνου, θα είναι μηδενικό.
Γι' αυτό δεν έχει νόημα η καταχώρηση των επιμέρους (αμελητέων) ποσών.

Edited by Forefather
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς παράδειγμα για τον τρόπο καταχώρησης των δόσεων ρύθμισης οφειλών;

συγκεκριμένα ρύθμιση οφειλών ΤΣΜΕΔΕ με τον ν.4611/19 (120 δόσεις)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@nikostzar

Είδος παραστατικού: Παραστ. Εξαιρ. Οντοτήτων ημεδαπής/αλλοδαπής
Τύπος παραστατικού: ΕΦΚΑ

Γενικά στοιχεία παραστατικού
Χρησιμοποιείς αριθμό σειράς της επιλογής σου και συνεχόμενους αύξοντες αριθμούς. 
Για παράδειγμα, τον ίδιο αριθμό σειράς ανά έτος και 1,2,3 κλπ. για τις δόσεις του έτους. 
Ή τον ίδιο αριθμό σειράς για όλα τα έτη αποπληρωμής και ενιαία αρίθμηση για όλες τις δόσεις.
Ως ημερομηνία έκδοσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ημερομηνία πληρωμής ή λήξης.

Στοιχεία εκδότη
Συμπληρώνεις τον ΑΦΜ του ασφαλιστικού φορέα της ρύθμισης. 

Για τον χαρακτηρισμό επιλέγεις:
Κατηγορία: 2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ
Είδος: Ασφαλιστικές εισφορές αυτοαπασχολούμενων (Ε3_585_007)

Edited by Liberal
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως άσχετο.

Τί είναι αυτή η ιστορία μέ τό «Μητρώο Πραγματικών Δικαιούχων»?

Έλαβα ένα μέιλ από τό Υπ.Οικ. στίς 31/10/2022, νά βιαστώ νά υποβάλω στοιχεία μέχρι τίς ... 31/10/2022! γιά τό ποιός είναι ο πραγματικός δικαιούχος τού ... «Νομικού Προσώπου» ή τής «Νομικής Οντότητας», που ... εκπροσωπώ. Επιπλέον μέ απειλούν καί μέ πρόστιμα μέχρι καί 5000€.

Εγώ δέν είμαι παρά ένας απλός μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας. Γιατί μέ πρήζουν μέ αυτήν τήν ιστορία?

Ξέρει κανείς κάτι?

Εδώ τό λίνκ

Edited by kaimakcalan
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους αρμοδίους, θα θεσπιστούν πρόστιμα μη διαβίβασης στο τέλος του έτους.
Το καλοκαίρι αποφασίστηκε ότι το 2023 η διαβίβαση των παραστατικών θα γίνεται μέχρι την επόμενη ημέρα από την έκδοσή τους και όχι μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα.
Κατά πόσον θα πραγματοποιηθούν τα παραπάνω είναι άγνωστο· πάντως αυτά είναι τα, μέχρι στιγμής, δεδομένα.
Εξ όσων γνωρίζω, πολλοί επαγγελματίες δεν ασχολούνται με δήλωση εξόδων.
Οι μεγάλες εταιρείες (και όχι μόνο) δεν καταχωρούν ούτε τα έσοδά τους.

Η μόνη διαδικασία που καταργήθηκε λόγω του myDATA (και αντικαταστάθηκε από την καταχώρηση των παραστατικών στην πλατφόρμα) είναι η υποβολή των καταστάσεων πελατών-προμηθευτών (ΜΥΦ).
Οι υπόλοιπες υποχρεώσεις παραμένουν.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Liberal said:

Η μόνη διαδικασία που καταργήθηκε λόγω του myDATA (και αντικαταστάθηκε από την καταχώρηση των παραστατικών στην πλατφόρμα) είναι η υποβολή των καταστάσεων πελατών-προμηθευτών (ΜΥΦ).
Οι υπόλοιπες υποχρεώσεις παραμένουν.

Ποιές είναι οι υπόλοιπες υποχρεώσεις?

Γιά νά δούμε:

  1. Εκδίδω ΤΠΥ
  2. Χαρακτηρίζω Τιμολόγια αγορών
  3. Εκδίδω καί Χαρακτηρίζω τά ειδοποιητήρια τού ΕΦΚΑ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ
  4. Τριμηνιαία Απόδοση ΦΠΑ (Φ2)
  5. Υποβολή Συμφωνητικών

Τό 5 τό ανακάλυψα ΕΔΩ πρόσφατα, αλλά δέν είναι βέβαιο οτι μάς αφορά. Υποτίθεται οτι υπογράφεις μέ τόν πελάτη σου (ή τόν εργοδότη σου γιά μπλοκάκηδες σάν κι εμάς) μιά Συμφωνία γιά τό πόσο θά σέ απασχολήσει καί πόσα θά σού δώσει. Άν καί μιλά γιά πρόστιμα σέ περίπτωση εκπρόθεσμης δήλωσης, τελικά δέν επιβάλλονται.

Άν υπάρχουν κι άλλες υποχρεώσεις, παρακαλώ συμπληρώστε ελεύθερα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2022 at 11:58 ΠΜ, Faethon11 said:

Καλημέρα, έχει προσέξει κανένας στο myada (όχι timologio) την επιλογή "ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ" με επιλογή "ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ"?

Η επιλογή αυτή θα χρησιμεύσει (θεωρητικά) του χρόνου και σημαίνει ότι η διαβίβαση του παραστατικού γίνεται αργότερα από όταν έπρεπε λόγω απώλειας διασύνδεσης.
Πιθανοί λόγοι: διακοπή ρεύματος, πρόβλημα με τη σύνδεση στο internet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα....Μολις πηρα χαμπαρι οτι πρεπει να χαρακτηριζω τα τιμολογια που ειμαι ληπτης στο mydata οποτε μπηκα να ξεκινησω...(ελπιζω να μην εχω κανα προστιμο).!!!!

Παρολ'αυτα μου βγαζει συνεχεια το μηνυμα ''Στη γραμμή 1 το συνολικό ποσό των χαρακτηρισμών εξόδων ΦΠΑ της γραμμής δεν είναι ίσο με το καθαρό ποσό της γραμμής''

Ξερετε τι μπορει να κανω λαθος...? Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, koulosb said:

Καλησπερα....Μολις πηρα χαμπαρι οτι πρεπει να χαρακτηριζω τα τιμολογια που ειμαι ληπτης στο mydata οποτε μπηκα να ξεκινησω...(ελπιζω να μην εχω κανα προστιμο).!!!!

Παρολ'αυτα μου βγαζει συνεχεια το μηνυμα ''Στη γραμμή 1 το συνολικό ποσό των χαρακτηρισμών εξόδων ΦΠΑ της γραμμής δεν είναι ίσο με το καθαρό ποσό της γραμμής''

Ξερετε τι μπορει να κανω λαθος...? Ευχαριστω...

Απαντω για να υπαρχει και για τους επομενους μιας και το βρηκα..... Θα πρεπει να χαρακτηριστει και ο ΦΠΑ σε διαφορετικη γραμμη βαζοντας ως ποσο την καθαρη αξια....

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, koulosb said:

Καλησπερα....Μολις πηρα χαμπαρι οτι πρεπει να χαρακτηριζω τα τιμολογια που ειμαι ληπτης στο mydata οποτε μπηκα να ξεκινησω...(ελπιζω να μην εχω κανα προστιμο).!!!!

Παρολ'αυτα μου βγαζει συνεχεια το μηνυμα ''Στη γραμμή 1 το συνολικό ποσό των χαρακτηρισμών εξόδων ΦΠΑ της γραμμής δεν είναι ίσο με το καθαρό ποσό της γραμμής''

Ξερετε τι μπορει να κανω λαθος...? Ευχαριστω...

Στό επίμαχο Τιμολόγιο, ο ΦΠΑ εκπίπτει ή θά «εξοδοποιηθεί»?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.