Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

54 λεπτά πριν, kaimakcalan said:

Στό επίμαχο Τιμολόγιο, ο ΦΠΑ εκπίπτει ή θά «εξοδοποιηθεί»?

Δεν μπορεί να απαντηθεί αυτό με βάση την πληροφόρηση που έχετε δώσει. Η έκπτωση του ΦΠΑ της δαπάνης δεν σχετίζεται με το πως διαβίβασε αυτό ο εκδότης του , αλλά με ότι προβλέπεται ,για την έκπτωση , από τον Ν 2859/2000.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 890
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 hours ago, kaimakcalan said:

Στό επίμαχο Τιμολόγιο, ο ΦΠΑ εκπίπτει ή θά «εξοδοποιηθεί»?

ο ΦΠΑ εκπίπτει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είναι κάπως προφανές αλλά ας το ρωτήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις μ'αυτούς. Στην Ειδική Φόρμα Καταχώρισης, στα στοιχεία εκδότη έχουν προστεθεί τα πεδία "Αρ. Ταυτότητας" και "Αρ. Παροχής", τα οποία είναι ο αριθμός Δελτίου της αστυνομικής μας ταυτότητας και ο αριθμός παροχής ρεύματος (φαίνεται στο λογαριασμό ΔΕΗ) για την έδρα (που εμένα είναι το σπίτι μου), σωστά?

Εντωμεταξύ με τις αποκλίσεις ξέρει κανείς τι γίνεται? αν φαίνονται κάπου? (όπως φαινονταν στις ΜΥΦ)

Εγώ έχω περάσει όλα τα τιμολόγια εσόδων μου (από 01/01/2021) αλλά η εταιρία στην οποία εργάζομαι δεν ξέρω αν και τί έχει περάσει...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Engineer88 said:

... στα στοιχεία εκδότη έχουν προστεθεί τα πεδία "Αρ. Ταυτότητας" και "Αρ. Παροχής", τα οποία είναι ο αριθμός Δελτίου της αστυνομικής μας ταυτότητας και ο αριθμός παροχής ρεύματος (φαίνεται στο λογαριασμό ΔΕΗ) ...

«Αρ. Παροχής». Γιατί πρέπει νά μαντέψουμε οτι αυτό αφορά τό ηλεκτρικό. Τσιγκουνεύτηκαν νά γράψουν δίπλα «Ηλεκτρικού»?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kaimakcalan said:

«Αρ. Παροχής». Γιατί πρέπει νά μαντέψουμε οτι αυτό αφορά τό ηλεκτρικό. Τσιγκουνεύτηκαν νά γράψουν δίπλα «Ηλεκτρικού»?

Ακόμα δεν είναι υποχρεωτικά να συμπληρωθούν από όσο έχω καταλάβει, τουλάχιστον τα ανεβάζει και χωρίς να εχουν συμπληρωθεί τα πεδία.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, SOTHRIS said:

Από ποιο στοιχείο έχετε συμπεράνει την θετική απάντηση ?

Από το οτι δεν ειναι δαπανες για προσωπικη κατανάλωση και ειναι τιμολογιο δαπάνης της επιχείρησης - γραφειο.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τιμολογιο πώλησης που δεν έχει διαβιβαστει απο το κατάστημα πως κάνουμε εισαγωγη του και χαρακτηρισμό του?

Επίσης για χαρακτηρισμό δεη νερο τηλέφωνο στο ΦΠΑ βάζουμε vat361 ή vat 363?

Edited by grmaster
Link to comment
Share on other sites

@grmaster Για το πρώτο· προς το παρόν δεν κάνεις τίποτα, άλλωστε η δυνατότητα διαβίβασης με την ιδιότητα του λήπτη παραμένει σε θεωρητικό επίπεδο ακόμα.
Για το δεύτερο· 361.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, koulosb said:

Από το οτι δεν ειναι δαπανες για προσωπικη κατανάλωση και ειναι τιμολογιο δαπάνης της επιχείρησης - γραφειο.

Επισφαλές το κριτήριο . Υπάρχουν δαπάνες επιχειρηματικής δραστηριότητας για τις οποίες δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ (έκπτωση από τον ΦΠΑ των εσόδων ) με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί..

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.