Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Καλησπέρα

Καταχώρησα εδώ και μήνες ΕΦΚΑ Ιανουαρίου 2022 και δεν το εμφανίζει στο "Συνοπτικό" ενώ όταν πάω να το καταχωρίσω εκ νέου μου βγάζει μήνυμα πως έχει ήδη υποβληθεί!  Τις υπόλοιπες παλιές καταχωρήσεις τις εμφανίζει κανονικά. Για τα πρόσφατα καταλαβαίνω ότι αργεί αλλά αυτό;; Επίσης η αναζήτηση δεν βγάζει τίποτα από υποβληθέντα παραστατικά.

Edited by 993cc
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρουμε πως γίνεται ο χαρακτηρισμός εξόδων σε τπυ απο άλλον μηχανικό (με απαλλαγή ΦΠΑ αρθ 30);

 

Επίσης έχω παραστατικά απο nova (τηλέφωνο) 31,45€+7,55€ΦΠΑ με επιδότηση μηνιαίου κόστους σύνδεσης μέσω δράσης Superfast Broadband -13€ σύνολο 26€. Ξέρουμε πως περνάει αυτο στο mydata;

Edited by grmaster
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/12/2022 at 11:57 ΜΜ, 993cc said:

Καλησπέρα

Καταχώρησα εδώ και μήνες ΕΦΚΑ Ιανουαρίου 2022 και δεν το εμφανίζει στο "Συνοπτικό" ενώ όταν πάω να το καταχωρίσω εκ νέου μου βγάζει μήνυμα πως έχει ήδη υποβληθεί!  Τις υπόλοιπες παλιές καταχωρήσεις τις εμφανίζει κανονικά. Για τα πρόσφατα καταλαβαίνω ότι αργεί αλλά αυτό;; Επίσης η αναζήτηση δεν βγάζει τίποτα από υποβληθέντα παραστατικά.

Σε εμένα έχουν χαθεί σχεδόν όλα τα έξοδα του 21.....

Τι να κάνω? να τα ξαναπεράσω??? έλεος???

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους !!!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω αγοράσει ένα ασύρματο τηλέφωνο. Πώς θα το χαρακτηρίσω στο MyData?

Ως γενικό έξοδο ή ως αγορά παγίου? ... ... εάν το χαρακτηρίσω ως αγορά παγίου θα χρειαστεί να κάνω και απόσβεση ή όχι? Η συνολική αξία είναι γύρω στα 60 Ευρώ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2022 at 11:57 ΜΜ, 993cc said:

Καταχώρησα εδώ και μήνες ΕΦΚΑ Ιανουαρίου 2022 και δεν το εμφανίζει στο "Συνοπτικό" ...

Καταχωρώ ανελλιπώς τό ΕΦΚΑ μου. Γιά τό τελευταίο 3μηνο τού 2022 μού εμφανίζει μόνο τίς 2 από τίς 4 καταχωρήσεις καί μάλιστα τίς 2 ενδιάμεσες, που τυχαίνει νά είναι καί οι 2 μέσα στόν Νοέμβρη. ΕΛΑΙΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους !!!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω αγοράσει ένα ασύρματο τηλέφωνο. Πώς θα το χαρακτηρίσω στο MyData?

Ως γενικό έξοδο ή ως αγορά παγίου? ... ... εάν το χαρακτηρίσω ως αγορά παγίου θα χρειαστεί να κάνω και απόσβεση ή όχι? Η συνολική αξία είναι γύρω στα 60 Ευρώ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

 

Συνάδελφε εγώ θα το καταχωρούσα ως πάγιο και εννοείται θα έκανα απόσβεση για να ωφεληθώ 2 φορές τη συγκεκριμένη δαπάνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι στις αποδείξεις λιανικής πώλησης το πρόγραμμα (mydata) δίνει δυνατότητα να αποφύγουμε τη συμπλήρωση των στοιχείων του εκδότη.

 

Ξεκίνησα καταχώρηση των αποδείξεων καυσίμου αλλά είναι αρκετές χαμένες εργατοώρες. Και σκεφτόμουν μήπως υπάρχει δυνατότητα συγκεντρωτικής εισαγωγής των αποδείξεων λιανικής αν όχι ανά τρίμηνο, τουλάχιστον ανά μήνα.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος καταχώρισης που μου διαφεύγει;  

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

Ελπίζω οι συνάδελφοι που χρησιμοποιούν την ειδική φόρμα καταχώρισης να είναι ενήμεροι για την υποχρέωση καταχώρισης των παραστατικών το αργότερο την επόμενη μέρα από την ημερομηνία έκδοσής τους. Αυτό ισχύει για παραστατικά με ημερομηνία έκδοσης από 1/1/2023 και μετά.

Edited by btp
Ορθογραφικό
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2023 at 10:32 ΠΜ, thkera said:

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους !!!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω αγοράσει ένα ασύρματο τηλέφωνο. Πώς θα το χαρακτηρίσω στο MyData?

Ως γενικό έξοδο ή ως αγορά παγίου? ... ... εάν το χαρακτηρίσω ως αγορά παγίου θα χρειαστεί να κάνω και απόσβεση ή όχι? Η συνολική αξία είναι γύρω στα 60 Ευρώ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

 

Συνάδελφε εγώ θα το καταχωρούσα ως πάγιο και εννοείται θα έκανα απόσβεση για να ωφεληθώ 2 φορές τη συγκεκριμένη δαπάνη.

Thkera, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

... ... και εγώ πιστεύω ότι το σωστό είναι να το χαρακτηρίσω ως πάγιο. Θα μπορούσες να με κατευθύνεις όσον αφορά στον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να κάνω την απόσβεση, γιατί δεν γνωρίζω τον τρόπο? Και μέχρι πότε θα πρέπει να κάνω την απόσβεση? Η αγορά έγινε τον Δεκέμβριο.

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Με αποφάσεις που ελήφθησαν στο τέλος του περασμένου έτους, καθορίστηκαν προθεσμίες για τις υποχρεώσεις σχετικά με το myDATA.
Χωρίς παραπομπές σε διατάξεις και εδάφια, συνοπτικά οι προθεσμίες είναι οι εξής:

Έτος 2021
Διαβίβαση από λήπτη (απόκλιση ή παράλειψη διαβίβασης από εκδότη) μέχρι 31.3.2023.
Δεν υπάρχει υποχρέωση διαβίβασης εφόσον η συνολική καθαρή αξία, ανά περίπτωση (μη τήρησης υποχρέωσης διαβίβασης, απόκλισης διαβίβασης) και ανά αντισυμβαλλόμενο, δεν υπερβαίνει τα εκατό ευρώ.

Έτος 2022
Έσοδα τιμολόγησης μέχρι 28.2.2023.
Έξοδα τιμολόγησης μέχρι 31.3.2023.
Διαβίβαση από λήπτη (απόκλιση ή παράλειψη διαβίβασης από εκδότη) μέχρι 30.4.2023.

Έτος 2023
Έσοδα (τιμολόγια και αποδείξεις) μέχρι τις 10 του επόμενου μήνα για όσους είχαν το προηγούμενο φορολογικό έτος ακαθάριστα έσοδα έως 10.000 ευρώ.
Αλλιώς, μέχρι την επόμενη ημέρα.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.