Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

21 ώρες πριν, Γερόλυκος said:

@@l@ni, η διαβίβαση λογαριασμού (π.χ. ρεύματος) όταν η έδρα είναι στην οικία του μηχανικού γίνεται βάσει της καταχώρησης στο βιβλίο εσόδων-εξόδων (όπως έχει αναφερθεί και στις προηγούμενες δημοσιεύσεις του θέματος για άλλα παραστατικά).
Θα διαβιβαστεί ολόκληρο το ποσό, αλλά αυτό θα γίνει σε τέσσερις γραμμές ώστε να χωριστούν τα μέρη που εκπίπτουν (επαγγελματική δαπάνη) από αυτά που δεν εκπίπτουν (προσωπική δαπάνη).
Πρώτη γραμμή: Ποσό α με ΦΠΑ α1, που αντιστοιχεί στην έδρα.
Κατηγορία: 2.4 Γενικά Έξοδα με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ.
Δεύτερη γραμμή: Ποσό β με ΦΠΑ β1, που αντιστοιχεί στην οικία.
Κατηγορία: 2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ.
Ο ΦΠΑ προστίθεται στην καθαρή αξία της γραμμής (β + β1 = β2).
Τρίτη γραμμή: Ποσό γ (χωρίς ΦΠΑ) που αντιστοιχεί στην έδρα.
Τέταρτη γραμμή: Ποσό δ (χωρίς ΦΠΑ) που αντιστοιχεί στην οικία.

Έτσι στην περιοδική δήλωση θα είναι προσυμπληρωμένο το σωστό ποσό α στα έξοδα με τον αντίστοιχο ΦΠΑ εξόδων α1.
Στο Ε3 η αξία του εξόδου θα είναι α + β2 + γ + δ.

Πριν την υποβολή της φορολογικής δήλωσης πρέπει να διαβιβάσεις την απαιτούμενη αναμόρφωση.
Δεν χρειάζεται να γίνει για κάθε λογαριασμό ρεύματος ξεχωριστά, αλλά μία φορά συγκεντρωτικά.
Για τον παραπάνω λογαριασμό η αναμόρφωση διαβιβάζεται ως εξής:
Είδος παραστατικού: Εγγραφές Οντότητας.
Τύπος παραστατικού: Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης Εξόδων – Φορολογική βάση.
Σύνοψη – Χαρακτηρισμοί παραστατικού:
Κατηγορία γραμμής: Αρνητικό πρόσημο αξιών (η καθαρή αξία θα λάβει αρνητικό πρόσημο).
Καθαρή αξία: β2 +δ (είναι το ποσό που αντιστοιχεί στην οικία).
Κατηγορία (για τον χαρακτηρισμό): 2.12 Λοιπές εγγραφές τακτοποίησης.

Το άθροισμα β2 + δ έχει αναμορφωθεί και το α1 αφαιρείται γιατί είναι ΦΠΑ που έχει δηλωθεί στην περιοδική δήλωση.
Με αυτό τον τρόπο η εκπιπτόμενη δαπάνη έχει δηλωθεί σωστά και είναι ίση με α + γ.

Καλησπέρα 

Κατ΄αρχάς να σας ευχαριστήσω για την απάντηση. Θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις με ένα παράδειγμα. 

Έστω ότι έχω ένα λογαριασμό τηλεπικοινωνίας με καθαρό ποσό 75 € και ΦΠΑ 18 € 
και ο επιμερισμός που κάνω σε έδρα/οικία είναι:

ΕΔΡΑ: καθαρό ποσό (α) 25 € και ΦΠΑ (α1) 6 € 
ΟΙΚΙΑ: καθαρό ποσό (β) 50 € και ΦΠΑ (β1) 12 € 

Στη Σύνοψη χαρακτηρισμοί παραστατικού (σύνολο γραμμών 1) βάζω το συνολικό καθαρό ποσό, δηλαδή 75€ και ΦΠΑ 24%, σωστά; και μετά έχω τους εξής χαρακτηρισμούς:

1η γραμμή: (α)= 25€ 
Κατηγορία: 2.4 Γενικά Έξοδα με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ. / Είδος: Τηλεπικοινωνίες

2η γραμμή: (β + β1 = β2): (50+12)=62€
Κατηγορία: 2.5 Γενικά Έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ. / Είδος: Τηλεπικοινωνίες

3η γραμμή: Ποσό γ (χωρίς ΦΠΑ) (ποιο είναι το ποσό γ?  - δεν είναι ίδιο με το ποσό α?) : (γ=α): 25€
Κατηγορία: Χαρακτηρισμοί ΦΠΑ / Είδος: Αγορές και Δαπάνες στο εσωτερικό της χώρας

4η γραμμή: Ποσό δ (χωρίς ΦΠΑ) (ποιο είναι το ποσό δ?  - το β;): 50€ 
Κατηγορία: τι κατηγορία; / Είδος: τι είδος; 
Μήπως:
Κατηγορία: 2.95 Λοιπά πληροφοριακά στοιχεία εξόδων; / Είδος: Εντυπο χωρίς Ε3;

Οταν το κάνω αυτό βγάζει ένα θαυμαστικό (!) δίπλα στη συνολική αξία με σχόλιο "το πεδίο υπάρχει χαρακτηρισμός με μηδενικό ποσό" και στην προσωρινή αποθήκευση:
"Κατά την υποβολή βρέθηκαν τα παρακάτω λάθη
Στη γραμμή 1 το συνολικό ποσό των χαρακτηρισμών Ε3 δεν είναι ίσο με το άθροισμα της καθαρή αξίας και του ΦΠΑ
Στη γραμμή 1 δεν επιτρέπονται χαρακτηρισμοί ΦΠΑ"

 

και μία 2η ερώτηση στην περίπτωση λογαριασμού ρεύματος και νερού που έχουν διαφορετικά ποσοστά ΦΠΑ, θα προσθέσω 2η γραμμή στους χαρακτηρισμούς (Εισαγωγή νέας γραμμής), όπου θα έχω χωριστά κάθε καθαρό ποσό με το ΦΠΑ της. Σωστά;
Και μετά θα έχω επιπλέον 4 χαρακτηρισμούς για το 2ο ποσοστό ΦΠΑ, δηλαδή 8 χαρακτηρισμούς συνολικά. σωστά;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 919
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νέο μελος

πηρα τιμολόγιο με 13% και 24% μου αλλά δεν μπορω να το χαρακτηρίσω 

μηπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

σορυ αν δεν τα γράφω καλα

DA8D49DF-BB88-4116-8EDD-E6A05619AC93.jpeg

 

Στην ανάλυση του παραστατικού του όπως στάλθηκε από τον εκδότη και έχει κανονικά mark ,και ενώ έχει κανονικά τις αξίες και τα σντοιστοιχα ΦΠΑ η συνολική αξία αρχικά πάνω είναι 0 και μάλλον για αυτό δεν μπορω να το χαρακτηρίσω ,το θέμα τωρα είναι για τι πρέπει να κανω 

καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές, @@l@ni, είναι γραμμές σύνοψης και όχι χαρακτηρισμών.
Για να προσθέσουμε γραμμές σύνοψης χρησιμοποιούμε την Εισαγωγή νέας γραμμής (μπλε φόντο).
Η επιλογή Προσθήκη χαρακτηρισμών γραμμής (πράσινο φόντο) χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσουμε το ποσό της γραμμής σύνοψης.
Η τρίτη και η τέταρτη γραμμή χρησιμεύουν κατά την καταχώρηση λογαριασμού ρεύματος για το τμήμα του ποσού που δεν έχει ΦΠΑ.
Για λογαριασμό τηλεφώνου οι γραμμές σύνοψης είναι δύο (οι δύο πρώτες).

Επί του συγκεκριμένου παραδείγματος:
Πρώτη γραμμή σύνοψης: Καθαρή αξία 25€ και συντελεστής ΦΠΑ 24%.
Χαρακτηρισμός: Κατηγορία 2.4 με ποσό 25€ (γίνεται και χαρακτηρισμός ΦΠΑ).
Δεύτερη γραμμή σύνοψης: Καθαρή αξία 50€ και συντελεστής ΦΠΑ 24%.
Χαρακτηρισμός: Κατηγορία 2.5 με ποσό 62€ (προσθέτεις τον ΦΠΑ στην καθαρή αξία και δεν γίνεται χαρακτηρισμός ΦΠΑ).

Για τη δεύτερη ερώτηση: δεν μπορείς να έχεις στην ίδια γραμμή σύνοψης δύο συντελεστές ΦΠΑ.
Για λογαριασμό ρεύματος ακολουθείς την προηγούμενη δημοσίευσή μου.
Επαναλαμβάνω ότι λέγοντας πρώτη γραμμή, δεύτερη γραμμή κτλ. εννοώ γραμμή σύνοψης.
Αναλόγως καταχωρείς και λογαριασμό νερού.
Οι γραμμές σύνοψης είναι διπλάσιες (λόγω έδρας και οικίας) από τον αριθμό των συντελεστών ΦΠΑ που έχει ο λογαριασμός.
Για έναν συντελεστή (π.χ. 24%), οι γραμμές είναι δύο (τηλέφωνο).
Για δύο συντελεστές (π.χ. 6% και 0%), οι γραμμές είναι τέσσερις (ρεύμα).

Edited by Γερόλυκος
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Γερόλυκος said:

Επί του συγκεκριμένου παραδείγματος:
Πρώτη γραμμή σύνοψης: Καθαρή αξία 25€ και συντελεστής ΦΠΑ 24%.
Χαρακτηρισμός: Κατηγορία 2.4 με ποσό 25€ (γίνεται και χαρακτηρισμός ΦΠΑ).
Δεύτερη γραμμή σύνοψης: Καθαρή αξία 50€ και συντελεστής ΦΠΑ 24%.
Χαρακτηρισμός: Κατηγορία 2.5 με ποσό 62€ (προσθέτεις τον ΦΠΑ στην καθαρή αξία και δεν γίνεται χαρακτηρισμός ΦΠΑ).

Από πότε τά έξοδα τού σπιτιού μου (62€) μπαίνουν στά έξοδα τού επαγγέλματος?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, ΝΙΚ ΧΑΡ said:

μηπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Στη δεύτερη γραμμή του "χαρακτηρισμού επιλεγμένων" στη συνημμένη εικόνα, που είναι οι "Χαρακτηρισμοί ΦΠΑ", έχεις επιλέξει "Με ΦΠΑ" στο πρώτο πεδίο και στο δεύτερο τίποτα.
Αυτό σημαίνει το μήνυμα: "Δεν υπάρχουν χαρακτηρισμοί εξόδων ΦΠΑ". 
Πρέπει να επιλέξεις τον κατάλληλο κωδικό της περιοδικής δήλωσης (δεύτερο πεδίο).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε θα το δω μόλις μπορέσω 

 

Προς τον φίλο Πολυμηχανο

με έχει σκάσει το mydata.δεν με αφήνει να το χαρακτηρίσω και νιώθω ότι είμαι χαζός.Σου παραθέτω τις κινήσεις μου με σειρα

Αν εχεις όρεξη φίλε δεστα προσεχτικά και πες μου την γνώμη σου 

οταν πάω να το χαρακτηρίσω το έχει σε σύνολο και το χαρακτηρίζω και στην κατηγορία για το ε3 και από κάτω στο χαρακτηρισμό ΦΠΑ για την περιοδική ,πατάω τον χαρακτηρισμό και τζίφος,ο χαρακτηρισμός απέτυχε ,τι να πω 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

 

F2637043-051D-4D44-926B-AFA3AF1C59C3.jpeg

798D2DF3-E123-4B89-99A4-197FC68F1817.jpeg

CD37D076-18FF-4385-9F79-774CE8A34FEF.jpeg

FBD15FC3-2D27-4291-8C36-583C6554D72C.jpeg

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Γερόλυκος said:

Για λογαριασμό τηλεφώνου οι γραμμές σύνοψης είναι δύο (οι δύο πρώτες).

Επί του συγκεκριμένου παραδείγματος:
Πρώτη γραμμή σύνοψης: Καθαρή αξία 25€ και συντελεστής ΦΠΑ 24%.
Χαρακτηρισμός: Κατηγορία 2.4 με ποσό 25€ (γίνεται και χαρακτηρισμός ΦΠΑ).
Δεύτερη γραμμή σύνοψης: Καθαρή αξία 50€ και συντελεστής ΦΠΑ 24%.
Χαρακτηρισμός: Κατηγορία 2.5 με ποσό 62€ (προσθέτεις τον ΦΠΑ στην καθαρή αξία και δεν γίνεται χαρακτηρισμός ΦΠΑ).

@Γερόλυκος, συνάδερφε από την αντιμετώπισή σου καταλαβαίνω ότι θεωρείς πώς δεν εκπίπτει ολόκληρος ο ΦΠΑ λογαριασμών τηλεφωνίας, αλλά μόνο αυτός που αντιστοιχεί στο ποσό της επαγγελματικής δαπάνης, σωστά;

Είχα υπόψιν μου από παλιότερα θέματα του φόρουμ ότι ο ΦΠΑ εκπίπτει ολόκληρος και υπήρχε και η αντίστοιχη αιτιολόγηση σε αυτό το έγγραφο της Γενικής Διεύθυνσης Φορολογίας.  Έχει αλλάξει κάτι από τότε που μου έχει διαφύγει;

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με τον τρόπο διαβίβασης της αναμόρφωσης (στο προηγούμενο ποστ).

 

  

On 2/1/2023 at 7:45 PM, kaimakcalan said:

Βλέπω πολλούς νά αναφέρονται σέ «Βιβλίο Εσόδων - Εξόδων» σάν νά πρόκειται γιά κάτι επίσημο καί μάλιστα διαφορετικό από τό myData.

Σέ τί ακριβώς αναφέρεστε συνάδελφοι?

έχω κι εγώ την ίδια απορία.

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΝΙΚ ΧΑΡ said:

οταν πάω να το χαρακτηρίσω το έχει σε σύνολο

Θα χαρακτηρίσεις το παραστατικό μέσω του κουμπιού "Χαρακτηρισμός Εξόδων" της πρώτης εικόνας από τις τέσσερις που έχεις επισυνάψει στην τελευταία σου δημοσίευση.
Όχι με "Χαρακτηρισμό επιλεγμένων" (τρίτη εικόνα).
Αφού επιλέξεις "Χαρακτηρισμό Εξόδων", στην καρτέλα που θα εμφανιστεί —μετά τον χαρακτηρισμό της καθαρής αξίας— γίνεται ο χαρακτηρισμός του ΦΠΑ.
Το ποσό που θα συμπληρώσεις στη γραμμή του ΦΠΑ πρέπει να είναι ίσο με την καθαρή αξία, και όχι με το ποσό του ΦΠΑ.

Για την γραμμή με ΑΑ 1 και συντ. ΦΠΑ 24%, ο σωστός χαρακτηρισμός ΦΠΑ είναι:
Κατηγορία: "Χαρακτηρισμοί ΦΠΑ"
Είδος: "Αγορές και δαπάνες στο εσωτερικό της χώρας (VAT_361)"
Ποσό: 22,47
Για την γραμμή με ΑΑ 2 και συντ. ΦΠΑ 13%, ο σωστός χαρακτηρισμός ΦΠΑ είναι:
Κατηγορία: "Χαρακτηρισμοί ΦΠΑ"
Είδος: "Αγορές και δαπάνες στο εσωτερικό της χώρας (VAT_361)"
Ποσό: 15,00

Edited by Πολυμήχανoς
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Γερόλυκος said:

Οι γραμμές, @@l@ni, είναι γραμμές σύνοψης και όχι χαρακτηρισμών.
Για να προσθέσουμε γραμμές σύνοψης χρησιμοποιούμε την Εισαγωγή νέας γραμμής (μπλε φόντο).
Η επιλογή Προσθήκη χαρακτηρισμών γραμμής (πράσινο φόντο) χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσουμε το ποσό της γραμμής σύνοψης.
Η τρίτη και η τέταρτη γραμμή χρησιμεύουν κατά την καταχώρηση λογαριασμού ρεύματος για το τμήμα του ποσού που δεν έχει ΦΠΑ.
Για λογαριασμό τηλεφώνου οι γραμμές σύνοψης είναι δύο (οι δύο πρώτες).

Επί του συγκεκριμένου παραδείγματος:
Πρώτη γραμμή σύνοψης: Καθαρή αξία 25€ και συντελεστής ΦΠΑ 24%.
Χαρακτηρισμός: Κατηγορία 2.4 με ποσό 25€ (γίνεται και χαρακτηρισμός ΦΠΑ).
Δεύτερη γραμμή σύνοψης: Καθαρή αξία 50€ και συντελεστής ΦΠΑ 24%.
Χαρακτηρισμός: Κατηγορία 2.5 με ποσό 62€ (προσθέτεις τον ΦΠΑ στην καθαρή αξία και δεν γίνεται χαρακτηρισμός ΦΠΑ).

Για τη δεύτερη ερώτηση: δεν μπορείς να έχεις στην ίδια γραμμή σύνοψης δύο συντελεστές ΦΠΑ.
Για λογαριασμό ρεύματος ακολουθείς την προηγούμενη δημοσίευσή μου.
Επαναλαμβάνω ότι λέγοντας πρώτη γραμμή, δεύτερη γραμμή κτλ. εννοώ γραμμή σύνοψης.
Αναλόγως καταχωρείς και λογαριασμό νερού.
Οι γραμμές σύνοψης είναι διπλάσιες (λόγω έδρας και οικίας) από τον αριθμό των συντελεστών ΦΠΑ που έχει ο λογαριασμός.
Για έναν συντελεστή (π.χ. 24%), οι γραμμές είναι δύο (τηλέφωνο).
Για δύο συντελεστές (π.χ. 6% και 0%), οι γραμμές είναι τέσσερις (ρεύμα).

Είναι σαφές!! Σας ευχαριστώ πολύ!!! 

μήπως γνωρίζετε τι κάνουμε με τις στρογγυλοποιήσεις στους λογαριασμούς; τις καταχωρούμε και αυτές κάπως ή τις αγνοούμε;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 

θα ηθελα αν γίνεται από κάποιον φίλο να διευκρινίσει τα εξης

στην ειδική φόρμα καταχώρησης ,καταχωρούμε εμείς τα έξοδα από ΔΕΗ -φυσικό αέριο-και γενικά οντότητες τηλεπικοινωνιών -συνδρομητικής τηλεόρασης κτλ

1.ερώτηση .για την ΔΕΗ γράφουμε ΜΟΝΟ το ποσό που υπόκειται σε ΦΠΑ 6% ,τα αλλά ποσά ΕΡΤ-Δήμος δεν τα γράφουμε πουθενά?
2.ερώτηση .αν το κατάλαβα σωστά στην καταχωρηση στο είδος παραστατικού βάζουμε :παράστ.εξαίρ.οντοτήτων ημεδαπής και στον τύπο :παραστατικά οντότητας ως αναγράφονται….????

3.στον χαρακτηρισμό κατηγορία 2.4 γενικά έξοδα με δικαίωμα έκπτωσης και είδος ενεργεια(ε3_585_011)????

4 για τις άλλες οντότητες πχ συνδρομητική τηλεόραση αλλάζουμε το είδος σε τηλεπικοινωνιες(ε3_585_013)????
 

τα γράφω σωστά;αν κάνω κάποιο λαθος θα ηθελα να με διορθώσετε 

συγνωμη αν σας κούρασα αλλά το βλέπω και λίγο εκπαιδευτικά μπας και ξεστραβωθούμε 

θα ηθελα την γνώμη του πολυμήχανου αν βέβαια δεν τον έχω ήδη τσατίσει καθώς δεν μπόρεσα να λύσω και το θέμα από το προηγούμενο ποστ 

 

Φίλε πολυμήχανε εκτιμώ παρά πολύ που ανταποκρίνεσε αμέσως στις απορίες μου .σε ευχαριστώ παρά πολύ.θα το ξαναδώ κάποια στιγμή,είναι Παρασκευή και πρέπει να  σηκωθώ από το λαπτοπ γιατί θα αρχίσει την γκρίνια η σύζυγος .καληνυχτω εσένα και τους υπόλοιπους φίλους 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.