Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε εμένα σήμερα στην εφαρμογή timologio κλείδωσε η ημερομηνία 16/12/2021 αντί για 16/11/2021. Το αποτέλεσμα είναι να μην προχωράει στην έκδοση λόγω σφάλματος στην ημερομηνία.

Έχει συμβεί και σε εσάς?

Edited by κλεοβουλος
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μήνυμα απο ΑΑΔΕ

"Αγαπητέ χρήστη της εφαρμογής timologio

Στο πλαίσιο των συνεχών αναβαθμίσεων για τη βελτίωση της εφαρμογής timologio ενδέχεται να αντιμετωπίσατε προβλήματα ως προς την ημερομηνία έκδοσης των παραστατικών. Σε αυτήν την περίπτωση παρακαλείσθε όπως πληκτρολογήσετε ctrl+F5, κατά την επόμενη είσοδό σας σε αυτή, για τον καθαρισμό των cookies.

Ζητούμε συγνώμη για τυχόν αναστάτωση που σας προκαλέσαμε."

Τελικά σκέφτομαι αξίζει να ασχοληθεί κανείς με αυτή την εφαρμογή ή να πληρώσουμε να κάνουμε τη δουλειά μας; Βλέπω ότι υπάρχουν πολλές cloud εφαρμογές με ετήσια συνδρομή αλλά άντε βγάλε άκρη ποια να διαλέξει κανείς..

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι για την έκδοση ΑΠΥ/τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, όπου είναι σχεδόν το σύνολο των συναλλαγών ενός μηχανικού, θα πρέπει να προσθέτεις αγαθά/υπηρεσίες που έχεις ήδη καταχωρήσει πιο πριν στην πλατφόρμα.

Αυτό σημαίνει ότι για κάθε παραστατικό θα πρέπει να δημιουργείς και καινούργιο αγαθό, π.χ. Τοπογραφικό διάγραμμα κληροτεμαχίου 529 διανομής Θεσσαλονίκης

ή Βεβαίωση του Ν.4495/17 με αριθμό 123456789.

Θα γεμίσουμε δηλαδή τον κατάλογο των αγαθών/υπηρεσιών με εργασίες που θα χρησιμοποιήσουμε μόνο μια φορά! Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Δεν μπορούμε απλά να συμπληρώνουμε την περιγραφή της υπηρεσίας σε κάθε παραστατικό;

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις στα αγαθά "Τοπογραφικό διάγραμμα" και στα σχόλια "κληροτεμαχίου 529 διανομής Θεσσαλονίκης", το ίδιο με 4495 κλπ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, νομίζω σαν γενική περιγραφή ταιριάζει καλύτερα το "υπηρεσίες' παρά το "αγαθά" όσον αφορά τις υπηρεσίες που παρέχουμε σαν μηχανικοί γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, papathvas said:

 

Θα γεμίσουμε δηλαδή τον κατάλογο των αγαθών/υπηρεσιών με εργασίες που θα χρησιμοποιήσουμε μόνο μια φορά! Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Δεν μπορούμε απλά να συμπληρώνουμε την περιγραφή της υπηρεσίας σε κάθε παραστατικό;

 

 

1 ώρα πριν, apoul said:

Μπορείς να βάλεις στα αγαθά "Τοπογραφικό διάγραμμα" και στα σχόλια "κληροτεμαχίου 529 διανομής Θεσσαλονίκης", το ίδιο με 4495 κλπ.

 

9 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλημέρα, νομίζω σαν γενική περιγραφή ταιριάζει καλύτερα το "υπηρεσίες' παρά το "αγαθά" όσον αφορά τις υπηρεσίες που παρέχουμε σαν μηχανικοί γενικότερα.

Προσωπικά έχω δημιουργήσει δύο βασικά αγαθά/υπηρεσίες (εννοείται επιλέγουμε υπηρεσίες όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο @akis73) : α)ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΠΡΟΣ ΙΔΙΩΤΕΣ, β) ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΠΡΟΣ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ/ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. (στα οποία έχω τους αντίστοιχους χαρακτηρισμούς και βέβαια τιμή μονάδας 0)

Έτσι έχω έτοιμα αυτόματα τα 2 είδη παραστατικών που χρησιμοποιεί κάθε μηχανικός: ΑΠΥ & ΤΠΥ ... τα υπόλοιπα αναγράφονται στα σχόλια (πολύ σωστά επισημαίνεται από @apoul) με όση λεπτομέρεια απαιτείται, όπως γράφαμε πάντα στην ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ-ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ των έντυπων αποδείξεων.

 

 

Edited by ppanag
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.