Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Θα ήθελα να επισημάνω ότι όλες αυτές οι χρήσιμες και αξιόλογες παρατηρήσεις των τεσσάρων τελευταίων δημοσιεύσεων, δεν αφορούν την φόρμα myDATA αλλά την εφαρμογή timologio.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 22/11/2021 at 9:06 ΠΜ, ppanag said:

 

 

Προσωπικά έχω δημιουργήσει δύο βασικά αγαθά/υπηρεσίες (εννοείται επιλέγουμε υπηρεσίες όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο @akis73) : α)ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΠΡΟΣ ΙΔΙΩΤΕΣ, β) ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΠΡΟΣ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ/ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. (στα οποία έχω τους αντίστοιχους χαρακτηρισμούς και βέβαια τιμή μονάδας 0)

Έτσι έχω έτοιμα αυτόματα τα 2 είδη παραστατικών που χρησιμοποιεί κάθε μηχανικός: ΑΠΥ & ΤΠΥ ... τα υπόλοιπα αναγράφονται στα σχόλια (πολύ σωστά επισημαίνεται από @apoul) με όση λεπτομέρεια απαιτείται, όπως γράφαμε πάντα στην ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ-ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ των έντυπων αποδείξεων.

 

 

Πολύ χρήσιμες οι παρατηρήσεις σου και νομίζω πως έτσι πρέπει να πορευτούμε όλοι που θα χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή timologio.

Μια ερώτηση, στην παρακράτηση 20% σε περίπτωση εταιρίας κλπ. ποια κατηγορία επιλέγουμε;

2021-11-23.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, giorgosv said:

Μια ερώτηση, στην παρακράτηση 20% σε περίπτωση εταιρίας κλπ. ποια κατηγορία επιλέγουμε;

Αυτή που έχεις επιλέξει στην εικόνα· περίπτωση δ'.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Στην Ειδική Φόρμα Καταχώρησης, στα στοιχεία αντισυμβαλλόμενου περνάω το ΑΦΜ της εταιρίας (στην οποία έκοψα το χειρόγραφο Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών για αυτό το μήνα) και ούτε εμφανίζει την επωνυμία αλλά ούτε και με αφήνει να τη γράψω εγώ. Είναι κλειδωμένο το πεδίο.

Επίσης, πληκτρολογώ τα υπόλοιπα στοιχεία του αντισυμβαλλόμενου (Πόλη, Τ.Κ. Οδός, Αριθμός) τα οποία όμως δεν τα αποθηκεύει μετά την Προσωρινή Αποθήκευση που πατάω στο τέλος. Δηλαδή κάνω Προσωρινή Αποθήκευση και ενώ κρατάει όλα τα άλλα στοιχεία (Ποσά, Χαρακτηρισμούς κλπ.), τα στοιχεία του αντισυμβαλλόμενου δεν τα αποθηκεύει παρά μόνο το ΑΦΜ. Είναι μάλλον αρκετο ε?

Επίσης, Αυτοτιμολόγηση τι είναι? Το τικάρουμε?

Ευχαριστώ ! 

(ΥΓ. Τελικά αν πας να κάνεις οριστική υποβολή όντως "κλωτσάει" που είναι διαφορετική η Συνολική Αξία στη Σύνοψη από ότι η Συνολική Αξία του παραστατικού κατω-κάτω (που αφαιρείται και η παρακράτηση)? - δεν το χω κάνει ακόμα.) 

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε τα πεδία που επιτρέπει η πλατφόρμα.
Από τα στοιχεία του αντισυμβαλλόμενου, απαραίτητα είναι ο Α.Φ.Μ. και η χώρα.
Η αυτοτιμολόγηση δεν σε αφορά.
Στη σύνοψη συμπληρώνεις την καθαρή αξία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Engineer88 said:

Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών για αυτό το μήνα

επειδή έχεις επιλέξει ΔΠΥ και είναι λιανική πώληση δεν καταχωρείς ΑΦΜ κτλ ,

για να μπορείς να συμπληρώσεις αυτές τις πληροφορίες πρέπει να επιλέξεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (ΤΠΥ). Ο λογιστής μου με έχει ενημερώσει (και προ mydata) ότι σε εταιρείες κόβουμε ΤΠΥ και μόνο σε ιδιώτές ΔΠΥ-ΑΠΥ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, killertomato said:

επειδή έχεις επιλέξει ΔΠΥ και είναι λιανική πώληση δεν καταχωρείς ΑΦΜ κτλ ,

για να μπορείς να συμπληρώσεις αυτές τις πληροφορίες πρέπει να επιλέξεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (ΤΠΥ). Ο λογιστής μου με έχει ενημερώσει (και προ mydata) ότι σε εταιρείες κόβουμε ΤΠΥ και μόνο σε ιδιώτές ΔΠΥ-ΑΠΥ 

Τιμολόγιο έκοψα συνάδελφε και στην Ειδική Φόρμα Καταχώρησης του mydata Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών επέλεξα. Εκ παραδρομής το ανέφερα εδώ ως δελτίο (θεωρώντας οτι ειναι το ιδιο, ευχαριστώ για την επισήμανση). Παρόλα αυτά, εκτός από το ΑΦΜ και χώρα Ελλάδα δεν αποθηκεύει κανένα άλλο στοιχείο στον αντισυμβαλλόμενο (διεύθυνση κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα απαραίτητο στοιχείο είναι ο αριθμός εγκατάστασης.
Στην έδρα αντιστοιχεί η τιμή 0.
Το "0" και η "Ελλάδα" είναι προεπιλεγμένα, γι’ αυτό το μόνο πεδίο που χρειάζεται να συμπληρωθεί είναι ο Α.Φ.Μ.
Τα υπόλοιπα στοιχεία είτε είναι προαιρετικά (δεν έχουν αστερίσκο) είτε δεν μπορούν να συμπληρωθούν (επωνυμία).

Edited by Stranger_
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Από την προηγούμενη εβδομάδα προσπαθώ να καταχωρίσω στο mydata τα τιμολόγια του Οκτωβρίου και μου πετάει αυτό το μήνυμα.Δεν έχει τύχει σε κανέναν άλλον;

 

Capture278.JPG.e5e8142a6f5bf047ebd900fbefc0c025.JPG

Edited by kyrchris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μια ερώτηση και απο τη μεριά μου για την εφαρμογή timologio, στο κωδικό είδους της υπηρεσίας/αγαθού βάζουμε ό,τι θέλουμε; (δεν γνωρίζει ο λογιστής μου..)

Σε σχέση με τη Σειρά, εγώ που δεν είχα Σειρά προηγουμένως ο λογιστής μου είπε να βάλω Σειρά 0 και νέα αρίθμηση. (υποθέτω επομένως ότι τα παλιά τιμολόγια δεν ταυτίζονται με τη σειρά 0 όταν έχουν -)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.