Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα χρειαστεί να κόψω ΤΠΥ σε εταιρία ύψους 150Ε + ΦΠΑ. Επειδή είναι μικρότερο από 300Ε δεν θα γίνει παρακράτηση φόρου, κατά την έκδοση όμως χρειάζεται να επιλέξω την παρακράτηση του 20% των συμβούλων διοίκησης ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 919
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, ppanag said:

@akis73 όχι, γιατί αλλιώς θα γίνει παρακράτηση, ενώ δεν το θες και δεν απαιτείται.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2021 at 8:27 ΠΜ, Engineer88 said:

Καλημερα! Νομίζω οτι οι εισφορές εφκα δεν θεωρούνται φόρος αλλά έξοδο. Επομένως δεν θα πρέπει να εμφανιστούν κάπου στο τιμολόγιο που θα περαστεί (αφού είναι τιμολόγιο εσόδων). Δεν είμαι και σίγουρη βέβαια..

Καλησπέρα,

Για όσους υπάγονται στην παρ. 9 του άρθρου 39 του ν. 4387/2016                       

Οι ασφαλιστικές κρατήσεις ΕΦΚΑ, Επικουρική, Πρόνοια (Εφάπαξ) (πλέον) καταγράφονται κανονικά. Στην εφαρμογή timologio μάλιστα, υπάρχει έτοιμος πίνακας όπου επιλέγεις το ύψος των κρατήσεων αρκεί να γνωρίζεις τις ασφαλιστικές σου κατηγορίες και φυσικά το ποσοστό συνεισφοράς εργαζομένου στη Κύρια σύνταξη που τώρα είναι 9.22%. Σε κάθε περίπτωση το συνολικό ποσό μας το υπολογίζουμε (καλή μας τύχη!) και το επιβεβαιώνουμε με τον εργοδότη.

Στην ειδική φόρμα καταχώρησης θα πρέπει να τα καταχωρήσουμε ακόμα πιο manually. Προσωπικά, πρόσθεσα νέο φόρο (τύπος φόρου->κρατήσεις) και συμπλήρωσα το ποσό που μου παρακράτησε ο εργοδότης.

Edited by meres
παρ. 9/αρ. 39
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ με τη σειρά μου για τις πληροφορίες! Μια ερώτηση και από εμένα (που ίσως να απαντιέται έμμεσα σε άλλο σχετικό με τη φορολογία θέμα).

Έστω ότι η εξόφληση για παροχή υπηρεσιών θα γίνει σε δόσεις. Με την 1η δόση π.χ. 1 Αυγούστου και 2η δόση στη 1 Οκτωβρίου. Πώς/πότε θα καταχωρηθεί στο MyData;

  1. Μία καταχώρηση μέχρι 20 Σεπτεμβρίου για την 1η δόση και 2η καταχώρηση (που θα αναφέρεται στην ίδια υπηρεσία) από την 1η Οκτωβρίου μέχρι την 20η Νοεμβρίου,
  2. Μία καταχώρηση μέχρι την 20η Νοεμβρίου που θα έχει 2 τρόπους εξόφλησης, όπου ο πρώτος θα αναφέρεται στην ΑΠΥ στις 1 Αυγούστου,
  3. Μία καταχώρηση μέχρι την 20η Σεπτεμβρίου με τρόπο εξόφλησης την ΑΠΥ στην 1η Αυγούστου, προσωρινή αποθήκευση και συμπλήρωση στους τρόπους εξόφλησης από την 1η Οκτωβρίου που θα κοπεί η 2η ΑΠΥ μέχρι την 20η Νοεμβρίου.
Link to comment
Share on other sites

@meres

Δηλώνονται ως κρατήσεις στο myDATA, οι εισφορές για τους ασφαλισμένους της παρ. 9 του άρθρου 39, επειδή παρακρατούνται από τον εργοδότη.
Αυτό δεν ισχύει για τους ελεύθερους επαγγελματίες.
Η εφαρμογή timologio είναι άλλο θέμα.

 

@tettris

Μία καταχώρηση αντιστοιχεί σε ένα παραστατικό, ανεξαρτήτως του τρόπου εξόφλησης.
Τα δεδομένα για την κάθε ΑΠΥ διαβιβάζονται ξεχωριστά, χωρίς να αλλάζει κάτι το γεγονός ότι αποτελούν πληρωμές για την ίδια εργασία.

Edited by Ιουλιανός
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Ιουλιανός @tettris πολύ σωστά, η καταχώριση είναι μια, οταν κοπεί το παραστατικό... οι πληρωμές κατοχυρώνονται απο το ιδιωτικό συμφωνητικό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, Ιουλιανός said:

@meres

Δηλώνονται ως κρατήσεις στο myDATA, οι εισφορές για τους ασφαλισμένους της παρ. 9 του άρθρου 39, επειδή παρακρατούνται από τον εργοδότη.
Αυτό δεν ισχύει για τους ελεύθερους επαγγελματίες.
Η εφαρμογή timologio είναι άλλο θέμα.

Απάντησα σε απάντηση/παράθεση που αφορούσε περίπτωση παρακράτησης από τον εργοδότη. Το αναφέρω επίσης και στο post μου, θα το κάνω edit για να μην παρερμηνευθώ.

Link to comment
Share on other sites

@Ιουλιανός, @ppanag

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Όπως φαντάζομαι αντίστοιχα και μέσω τιμολογιερας αν κοπούν οι 2 ΑΠΥ των δόσεων, αυτόματα θα δημιουργηθούν 2 καταχωρήσεις στο mydata, σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.