Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μια ερώτηση που έχω ακόμα υπό διερεύνηση: από 1/1/2022 είμαστε υποχρεωμένοι να ανεβάζουμε ηλεκτρονικά τα τιμολόγια στο mydata ή/και να εκδίδουμε τιμολόγια ηλεκτρονικά μέσω π.χ. του timologio; 

Για την περίπτωση που χρειαστεί στην απάντηση του ερωτήματος, υπάγομαι στην παρ. 9 του άρθρου 39 του ν. 4387/2016.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@AntonisHLMHX

Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση της εφαρμογής timologio.
Μπορεί να συνεχιστεί η διαβίβαση των παραστατικών μέσω της ειδικής φόρμας καταχώρησης myDATA, εφόσον δεν ξεπερνιούνται τα όρια τιμολογίων (50) και ακαθάριστων εσόδων (50.000€).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ιουλιανόςευχαριστώ πολύ για την αμεσότατη απάντηση. Συνεπώς αντιλαμβάνομαι πως, υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις που αναφέρεις, μπορώ να συνεχίσω να εκδίδω τιμολόγια εντύπως & απλά να τα καταχωρώ στην ειδική φόρμα στο mydata ώστε να διαβιβάζονται στην ΑΑΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιει κανεις την εφαρμογή .. τιμολογιο της ααδε .. εχει προσπαθήσει να μπει κανεις σήμερα γιατι εγώ εδώ και δυο ωρες δεν μπορώ να μπω ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνω καλά στο Mydata  

Σε μία ΑΠΥ πχ  ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ 120€ (και δεν έχω ΦΠΑ αρθρο 39) αν βάζω προκαταβλητέο φόρο 10% ίσον 12€ και δείχνει ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ 108€ και όταν προσπαθώ να το αποθηκεύσω μου βγάζει πρόβλημα «Το συνολικό ποσό που έχει δηλωθεί στους τρόπους εξόφλησης είναι μεγαλύτερο από τη συνολική αξία του παραστατικού». Ο προκαταβλητέος φόρο 10% (το παλιό ΦΕΜ) είναι δικιά μου υποχρέωση και όχι του πελάτη.

Σε ένα ΤΠΥ πχ  ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ 600€ αν βάζω παρακράτηση φόρου 20% ίσον 120€ και δείχνει ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ 480€ και όταν προσπαθώ να το αποθηκεύσω μου βγάζει πρόβλημα «Το συνολικό ποσό που έχει δηλωθεί στους τρόπους εξόφλησης είναι μεγαλύτερο από τη συνολική αξία του παραστατικού».

Link to comment
Share on other sites

@NIANDR το μήνυμα σημαίνει ότι δεν έχεις συμπληρώσει σωστά το ποσό (δίπλα από τον τρόπο εξόφλησης) στα γενικά στοιχεία παραστατικού.
Εκεί πρέπει να βάλεις τα χρήματα που εισέπραξες.
Για το τιμολόγιο των 600€, το ποσό είναι 480 (600 – 120).
Το πρόβλημα με τον ΦΕΜ είναι ότι αντιμετωπίζεται από το mydata ως παρακράτηση —που, όμως, δεν είναι. 
Εάν δηλωθεί ως φόρος παραστατικού, η συνολική αξία θα υπολογιστεί λάθος.
Γι΄αυτό, μην προσθέσεις φόρο στην ΑΠΥ και γράψε στα σχόλια (στα γενικά στοιχεία παραστατικού) ότι καταβλήθηκε ΦΕΜ 10%: 12€.

Edited by Συντεχνίας
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εκδώσει ένα τιμολόγιο (μέσω του e-timologio της ΑΑΔΕ) με τρόπο πληρωμής "επί πιστώσει", παρατηρώ οτι έχει εμφανιστεί στο Mydata όπου στα γενικά στοιχεία παραστατικού έχει ποσό: μηδέν και τα σύνολα παραστατικού (κάτω κάτω) είναι κενά.

Το τιμολόγιο πληρώθηκε πριν λίγες μέρες, μέσω κατάθεσης, από τον πελάτη. Πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια ώστε το Mydata να ενημερωθεί για την πληρωμή?

Link to comment
Share on other sites

@castor_troy Δεν υφίσταται διαδικασία ενημέρωσης για αποπληρωμή τιμολογίου.
Ο τρόπος πληρωμής δεν επηρεάζει τις συνολικές τιμές που υπολογίζονται από την πλατφόρμα.
Όταν επιλεγεί "επί πιστώσει" στην απ' ευθείας καταχώρηση στο myData, η συνολική αξία υπολογίζεται σωστά.
Δεν αποκλείεται να έχει γίνει κάποιο λάθος κατά την αυτόματη διαβίβαση των δεδομένων του παραστατικού, αλλά καλύτερα να ελέγξεις το τιμολόγιο από την εφαρμογή (όχι από το myData).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αφορά μηχανικό σε εταιρεία που δουλεύει με το την παρ. 9, αρ.39, ν.4387/16 (μπλοκάκι).

Ο εργοδότης πληρώνει ποσό + ΦΠΑ και παρακρατεί 20% φόρο και τις εισφορές που πληρώνει ο εργαζόμενος (εγώ).

Στην καταχώριση του τιμολογίου, που μπαίνουν τελικά οι ασφαλιστικές εισφορές που πληρώνει ο εργαζόμενος (εγώ) και παρακρατούνται από τον εργοδότη;

Παράδειγμα τιμολογίου 1000 €.

Χωρίς εισφορές ο εργαζόμενος θα έπαιρνε 1040 € (1000 Χ 1,24 - 200).

Τελικά παίρνει όμως κάτι λιγότερο, δε ξέρω πόσο. Ας πούμε παίρνει 900 γιατί τα 140 που δε πήρε είναι η εισφορά που θα πλήρωνε ο ίδιος (εγώ δηλαδή).

Αυτά τα 140 που δηλώνονται και με ποιον τρόπο; (αν δηλώνονται, μέχρι τώρα δε γράφονταν πουθενά στο μπλοκάκι αλλά βλέπω συναδέλφους να λένε ότι τώρα στο mydata δηλώνονται ώστε το τελικό ποσό να συμφωνεί με αυτό που παίρνω στην τράπεζα τελικά).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.